Facebook Google+ Twitter

XII Festiwal Nauki w Warszawie

Jak wysokie jest Twoje IQ? Jaka jest tajemnica długowieczności? Jak smakuje napromieniowana żywność? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy na tegorocznym warszawskim Festiwalu Nauki.

 / Fot. plakat dostęony na oficjalnej stronie u.m Warszawa19 września w Warszawie pod hasłem "Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję" rozpoczyna się Festiwal Nauki. W ramach tego wydarzenia będzie można uczestniczyć w ponad 500 wykładach, debatach, czy pokazach.

Będą wystawy i wycieczki, lekcje i konkursy. Wykłady związane z fizyką, informatyką, kulturą i sztuką, a także psychologią czy socjologią sprawią, że zarówno miłośnicy nauk ścisłych jak i humaniści znajdą coś dla siebie.

Hasłem przewodnim festiwalu jest "Ziemia - planeta ludzi". Slogan jest wynikiem ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych "Roku Ziemi".

- Celem warszawskiego Festiwalu Nauki jest pokazanie osobie, która nie jest naukowcem, jak ciekawa i fascynująca może być nauka. Poprzez organizowanie takiej imprezy chcemy pokazać, że nauka nie jest przysłowiowym "kwiatkiem do kożucha", wręcz przeciwnie bez niej nie może istnieć społeczeństwo - mówi prof. dr hab. Magdalena Fikus, przewodnicząca rady programowej festiwalu.

- Festiwal od lat spotyka się z dobrym przyjęciem przez społeczeństwo, czego dowodem jest wciąż rosnąca liczba uczestników kolejnych festiwali, wraz z rosnącą liczbą wykładów - niegdyś było ich sto, obecnie jest ich ponad 500. Ludzie chcą wiedzieć więcej o nauce a festiwal im to umożliwia - dodaje festiwal rozpocznie się wykładem "Czy Polskę stać na brak ochrony klimatu" prowadzonym m.in przez prof. Adama Budnikowskiego.

W trakcie trwającej 10 dni imprezy popularnonaukowej będzie można uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach:

Uczymy się pisać po japońsku - Słuchacze zapoznają się z charakterystyką pisma japońskiego. Nauka podstawowych znaków i zasad pisowni. Po zajęciach będzie możliwość zaprezentowania nowo zdobytych umiejętności na wielkim formacie.

Wybór ścieżki edukacji oraz zawodu, a naturalne predyspozycje. - Podczas warsztatów będą przeprowadzane testy predyspozycji oraz udzielane wskazówki na podstawie jakich przesłanek decydować o swojej przyszłości. Na koniec spotkania zostaną omówione wybrane zawody i cechy charakteru wymagane przy ich wykonywaniu.

Roboty mobilne - W trakcie pokazu zaprezentowane będą roboty mobilne. Pokazane zostaną poruszające się roboty kołowe od najprostszych po zaawansowane oraz maszynę kroczącą. Zaprezentowane będą podstawowe czujniki robotów i omówimy skrótowo zasady ich działania oraz cel ich stosowania. Zobaczymy także robota od środka.

Zbadaj swój DNA - Cel warsztatów to analiza różnic występujących pomiędzy poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. "Dawcami" DNA są sami uczestnicy warsztatów. To oni również własnoręcznie przeprowadzają cały eksperyment

....i wielu innych, których pełną listę znajdziemy na stronie http://www.festiwalnauki.edu.pl

Zajęcia podzielono wg tematów, a nie tradycyjnie działów nauki. - W związku z hasłem przewodnim "Ziemia-planeta ludzi " pokazujemy Ziemię widzianą z perspektywy socjologa, fizyka czy archeologa. Chcemy tym samym pokazać interdyscyplinarny charakter nauki - mówi prof. Fikus.

Festiwal został przygotowany także z myślą o dzieciach. Najmłodsi mogą uczestniczyć w festiwalu małego człowieka. Jedną z atrakcji będą warsztaty, w trakcie których dzieci zamienią się w badaczy i przeprowadzą eksperymenty.

Historia festiwalu

To już XII edycja festiwalu. Idea zrodziła się z inicjatywy prof. Davida Shugara (twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej, doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego) w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. "Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Od stycznia 2006 roku Festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN a oficjalnym reprezentantem, na mocy porozumienia Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski".

Poza Warszawą festiwal odbywał się m.in w Białymstoku, Kielcach, Krakowie, Nysie, Opolu, Toruniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Informacja niezwykle istotna - warto promować naukę, którą w Polsce interesuje się jedynie niewielki odsetek społeczeństwa i - niestety - również niewielu politykom sprawy nauki leżą na sercu. Oby w mediach o nauce mówiono tyle, co o polityce (chociaż nawet, gdyby mówiono dwa razy mniej - i to byłby wielki sukces)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.