Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Ewa Bo
Ewa Bo
W przeddzień otwarcia XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie w Centrum Prasowym PKiN odbyła się konferencja prasowa.

XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się w stolicy w dniach 21 – 23 października pod hasłem „Solidarność dla pokoju – czas działać”.

Jak można było zaobserwować Szczyt Laureatów cieszy się wielkim zainteresowaniem mediów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Już wczoraj w Centrum Prasowym akredytowani dziennikarze wypełnili salę po brzegi. Na zewnątrz zaś czekały wozy tv gotowe do transmisji tego wydarzenia.

Spotkanie rozpoczął Piotr Gulczyński – Prezes Zarządu Instytutu Lecha Wałęsy i przypomniał ideę Szczytu Laureatów, a następnie przedstawił przybyłych gości specjalnych.

Jako pierwsza głos zabrała Hanna Gronkiewicz Waltz. Powiedziała ona, że wybór Warszawy jako miejsca XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, to dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Przybędą tu przedstawiciele wielu państw i środowisk z różnych stron świata, będący ambasadorami spraw, o które walczyli.

Historyczne przemiany jakie zaszły w stolicy pod koniec ubiegłego wieku zaważyły na losach Polski, Europy i całego świata. Ruch Solidarności i obrady Okrągłego Stołu, które odbyły się w stolicy, zapoczątkowały pokojowe przemiany, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania wolności przez Polskę, a później przez inne kraje środkowej i wschodniej Europy.

Prezydent stolicy zaznaczyła, że w Warszawie zaczęły wypadać pierwsze cegły z berlińskiego muru. Nie można zapomnieć również o tym, że miasto to zostało szczególnie doświadczone przez historię. W XIX i XX wieku mieszkańcy wielokrotnie stawali do walki o wolność i demokrację. To też miejsce, w którym głos o solidarność zabrzmi na cały świat. W PKiN rozpocznie się ceremonia i choć przez 50 lat budynek ten był symbolem agresji, to teraz demony przeszłości już nie straszą. Obecnie Pałac stał się budynkiem użyteczności publicznej, atrakcyjnym dla wielu rodzaju spotkań.

Następnie głos zabrała Ekaterina Zagladina. przedstawicielka sekretariatu organizującego Szczyty Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla oraz prezydent Frederik Wille de Klerk.

Wśród tego szacownego grona nie mogło zabraknąć również polskiego przedstawiciela Pokojowej Nagrody Nobla - Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa natomiast rzekł do przybyłych dziennikarzy: - Jeśli zapoznaliście się z życiorysami noblistów, to z pewnością zauważacie, że otrzymują te nagrody za osiągnięcia, z reguły niemałe. Z reguły argumentacja była taka: dziękujemy Wam za piękną walkę i osiągnięcia, ale też mamy nadzieję, że będziecie w przyszłości kontynuować podobne dzieła. Dzisiejsze realia zapewne Państwo zauważacie. Przechodzimy z myślenia państwo, kraj na większe … Internet, tv satelitarna, samoloty - to wszystko przekroczyło granice, ale zapominamy o tym, że miliony ludzi przekracza różne granice. I tu spotykamy wielkie różnice, niebezpieczeństwa i znaki zapytania.

Ja bym chciał, aby ten Szczyt Noblistów w Polsce zastanowił się właśnie nad tym. Jak już mówiłem miliony ludzi przekracza granice i spotyka się z różnymi wielkimi różnicami: religii, zachowań czy prawa. Czy nie należałoby się jednak zastanowić nad paroma punktami, które powinniśmy uczynić dla bezpieczeństwa, dla rozwoju jednym wspólnym myśleniem, programem, strukturami. Taki sens zauważam tego spotkania i mam nadzieję, że wspólnie zauważymy ten wielki problem i zaczniemy nad tym dyskutować i coś mądrego organizować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto