Facebook Google+ Twitter

XIV Dożynki Województwa Śląskiego

Doroczne regionalne święto plonów odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 sierpnia w Bieruniu

 / Fot. z informacji dla prasy
Doroczne regionalne święto plonów odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 sierpnia w Bieruniu

Dzięki współpracy samorządu Województwa Śląskiego z samorządami powiatowymi i gminnymi oraz Śląską Izbą Rolniczą już po raz czternasty odbędą się Dożynki Województwa Śląskiego. W tym roku uroczystości będą miały miejsce 24 i 25 sierpnia w Bieruniu w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Jak co roku wezmą w nich udział przedstawiciele samorządu Województwa Śląskiego, posłowie i senatorowie z regionu, przedstawiciele Śląskiej Izby Rolniczej, eurodeputowani oraz duchowieństwo. Obecny będzie marszałek Mirosław Sekuła.

Głównym elementem uroczystości będzie Msza Święta w kościele św. Barbary oraz korowód dożynkowy do gospodarstwa Ewy i Tomasza Turów, po którym odbędzie się uroczyste rozpoczęcie obchodów. Starostami tegorocznych dożynek są Barbara i Arkadiusz Magierowie.

W programie tegorocznej imprezy przewidziano między innymi występy zespołów folklorystycznych, warsztaty kulinarne, plastyczne i taneczne, wystawy płodów rolnych oraz maszyn rolniczych, konkursy rodzinne, a także prezentacje kół łowieckich, wędkarskich, pszczelarskich i gołębiarzy. Specjalnie dla najmłodszych organizatorzy przygotowali wesołe miasteczko. Oprócz tego na uczestników czekać będą występy zespołów muzycznych, tanecznych i teatralnych.

Bieruń to gmina miejska, położona w południowo-wschodniej części województwa śląskiego na trasach komunikacyjnych Tychy - Oświęcim i Mysłowice - Pszczyna. Wraz z sąsiednimi gminami tworzy powiat bieruńsko-lędziński z siedzibą w Bieruniu.

Cechą charakterystyczną gminy jest występowanie dwóch skupisk - Bierunia Starego i Bierunia Nowego, oddalonych od siebie o około 7 km. Miasto posiada rynek wraz z zespołem kamienic, który w latach 2004-2005 został poddany całkowitej renowacji. W Bieruniu znajduje się również wiele zabytków: ziemny kopiec, cmentarz żydowski, grobla i kościoły, a wśród nich najsłynniejszy zabytek - kościół św. Walentego, który co roku odwiedzają wierni i turyści z całej Polski.

Gmina realizuje projekty związane z modernizacja i budową infrastruktury społecznej, drogowej oraz placówek oświatowych. Wciąż pozyskiwane są nowe środki z Unii Europejskiej, jak również z innych źródeł, dzięki czemu gospodarka gminy rozrasta się.

Dla miasta istotny jest rozwój kulturalny, dbałość o folklor, tradycje naszego regionu. Dlatego też Bieruński Ośrodek Kultury wspiera twórców, hobbystów, zespoły muzyczne oraz teatralne.

Współgospodarzami imprezy są: Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła, Burmistrz Miasta Bierunia Bernard Pustelnik oraz Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz. Patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dożynki Województwa Śląskiego stały się ważnym elementem promocji materialnego i kulturalnego dorobku regionalnych środowisk rolniczych. Święto to sprzyja także pielęgnowaniu lokalnych tradycji, pozwala na integrację lokalnych społeczności, wymianie zawodowych doświadczeń oraz wyzwalaniu cennych inicjatyw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.