Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej. Problematyczny festiwal staje się... normalny

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Władze miasta przekazują władzę zespołom na czas trwania festiwalu
Władze miasta przekazują władzę zespołom na czas trwania festiwalu Ryszard Jan Zagórski
31 lipca i 1 sierpnia br. odbył się XIV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Został zorganizowany Kamieński Dom Kultury przy współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej przy wsparciu władz gminnych.

Długo trwała dyskusja w kręgach badaczy folkloru polskiego i wszelkich znawców kultury na temat współczesnej twórczości ludowej. Z pewnością jeszcze będzie trwała, ale już jest jakiś przełom. Stało się to dzięki wytrwałości w działaniach autorów pomysłu zorganizowania tego rodzaju festiwalu. Są nimi: Jan Iwaszczyszyn - instruktor zespołów ludowych, autor wielu pieśni ludowych oraz dr Bogdan Matławski - etnomuzykolog, folklorysta, autor pierwszego naukowego opracowania dotyczącego muzycznej kultury ludowej Pomorza Zachodniego. Pierwszy festiwal odbył się latem 1996, a uczestniczyło w nim 14 zespołów ludowych z pięciu ówczesnych województw. Był to pierwszy sukces tego pomysłu.

W regulaminie kamieńskiego festiwalu czytamy: "Cel imprezy - dokumentowanie i wspieranie rozwoju kultury ludowej tworzonej po 1945 roku na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski, tam gdzie przerwana została ciągłość kulturowa. Na tych ziemiach od ponad 60-u lat powstaje nowa kultura lokalna, regionalna zamiennie nazwana ludową. Mieszkańcy tworzą ją w oparciu o własne tradycje, dawne i rodzące się współcześnie, dotyczy to szczególnie muzyki instrumentalnej, pieśni, tańców oraz strojów do prezentacji jej kultury."

W tegorocznym festiwalu uczestniczyły 33 zespoły ludowe - śpiewacze, taneczne i kapele z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Konkurowało w sobotę o najwyższe trofea w czasie czternastej edycji Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne zespołów grających do wspólnej zabawy na ludowo, bardziej swojsko i na luzie. Artyści amatorzy wymieniali doświadczenia, zawierali nowe znajomości i się zaprzyjaźniali.

Podczas niedzielnego spotkania organizatorów i członków jury z kierownikami zespołów w pięknej sali konferencyjnej Ratusza doszło do wyjaśnienia wielu zagadnień podstawowych. Badacz folkloru polskiego, etnomuzykolog, Prof. Bogusław Linette wyjaśnił, że na festiwalu chodzi o zwrócenie uwagi na bieżącą twórczość o charakterze ludowym i nakłonienie zespołów do tworzenia. Podkreślił bogatą twórczość ludu niewyedukowanego. Mówił o sukcesji pokoleń akcentując, że odciąć się od korzeni nie można. Zjawiska kulturowe mogą być przetwarzane i wzbogacane, dzięki czemu dochodzi do wykluwania się nowych tradycji kulturowych.

Stwierdzenie, że festiwal w Kamieniu jest przeznaczony, nie dla zespołów z Polski centralnej i wschodniej, lecz dla zespołów z regionów zachodnich, bardzo ucieszyło zebranych na sali.
W dyskusji mówiono o repertuarze, o kłopotach z instrumentalistami i zastanawiającym stosowaniu instrumentów elektronicznych, o stosowaniu nagranych podkładów, miejscu konkursowych zmagań, jedzeniu... (Nie mówiono o korzystaniu z pulpitów...).

Festiwal ten to dwudniowa impreza składająca się z prezentacji konkursowych na scenie plenerowej na błoniach nad Zalewem Kamieńskim, biesiady ludowej, mszy świętej, parady zespołów ulicami miasta oraz koncertu galowego. Najlepszym wykonawcom wręczone zostały dyplomy i nagrody. Członkowie Jury wielokrotnie podkreślali, że nie ważne jest, kto jaką nagrodę zdobył, miejsce, czy wyróżnienie. Ważne jest, że to robimy, tu się spotykamy i razem gramy, śpiewamy, tańczymy...

uczestniczącym w festiwalu turystów, kuracjuszy i miejscowej ludności, pozostanie wiele wrażeń i osobistych przeżyć. Naukowcy badający twórczość artystyczną mieszkańców wsi, miast i miasteczek Ziem Zachodnich i Północnych Polski, mają także wiele wrażeń. Mają też zadanie związane z opracowaniem tego co we współczesnej kulturze ludowej się dzieje.

Festiwal kamieński jest ważnym wydarzeniem kulturowym świadczącym o tym, że jest potrzeba organizowania go w takiej współczesnej formule. W formule polegającej na łączeniu tradycji ze współczesnymi przejawami twórczości ludowej. Pomimo drobnych niedociągnięć organizatorom festiwalu należą się słowa uznania i najlepsze życzenia...

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto