Facebook Google+ Twitter

XIV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej. Problematyczny festiwal staje się... normalny

31 lipca i 1 sierpnia br. odbył się XIV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Został zorganizowany Kamieński Dom Kultury przy współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej przy wsparciu władz gminnych.

Władze miasta przekazują władzę zespołom na czas trwania festiwalu / Fot. Ryszard Jan ZagórskiDługo trwała dyskusja w kręgach badaczy folkloru polskiego i wszelkich znawców kultury na temat współczesnej twórczości ludowej. Z pewnością jeszcze będzie trwała, ale już jest jakiś przełom. Stało się to dzięki wytrwałości w działaniach autorów pomysłu zorganizowania tego rodzaju festiwalu. Są nimi: Jan Iwaszczyszyn - instruktor zespołów ludowych, autor wielu pieśni ludowych oraz dr Bogdan Matławski - etnomuzykolog, folklorysta, autor pierwszego naukowego opracowania dotyczącego muzycznej kultury ludowej Pomorza Zachodniego. Pierwszy festiwal odbył się latem 1996, a uczestniczyło w nim 14 zespołów ludowych z pięciu ówczesnych województw. Był to pierwszy sukces tego pomysłu.

Zespół Wichowianki z Wichowa / Fot. Ryszard Jan ZagórskiW regulaminie kamieńskiego festiwalu czytamy: "Cel imprezy - dokumentowanie i wspieranie rozwoju kultury ludowej tworzonej po 1945 roku na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski, tam gdzie przerwana została ciągłość kulturowa. Na tych ziemiach od ponad 60-u lat powstaje nowa kultura lokalna, regionalna zamiennie nazwana ludową. Mieszkańcy tworzą ją w oparciu o własne tradycje, dawne i rodzące się współcześnie, dotyczy to szczególnie muzyki instrumentalnej, pieśni, tańców oraz strojów do prezentacji jej kultury."

Stepniczanie ze Stepnicy / Fot. Ryszard Jan ZagórskiW tegorocznym festiwalu uczestniczyły 33 zespoły ludowe - śpiewacze, taneczne i kapele z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Konkurowało w sobotę o najwyższe trofea w czasie czternastej edycji Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne zespołów grających do wspólnej zabawy na ludowo, bardziej swojsko i na luzie. Artyści amatorzy wymieniali doświadczenia, zawierali nowe znajomości i się zaprzyjaźniali.

Swaty z Koszalina / Fot. Ryszard Jan ZagórskiPodczas niedzielnego spotkania organizatorów i członków jury z kierownikami zespołów w pięknej sali konferencyjnej Ratusza doszło do wyjaśnienia wielu zagadnień podstawowych. Badacz folkloru polskiego, etnomuzykolog, Prof. Bogusław Linette wyjaśnił, że na festiwalu chodzi o zwrócenie uwagi na bieżącą twórczość o charakterze ludowym i nakłonienie zespołów do tworzenia. Podkreślił bogatą twórczość ludu niewyedukowanego. Mówił o sukcesji pokoleń akcentując, że odciąć się od korzeni nie można. Zjawiska kulturowe mogą być przetwarzane i wzbogacane, dzięki czemu dochodzi do wykluwania się nowych tradycji kulturowych.

Stwierdzenie, że festiwal w Kamieniu jest przeznaczony, nie dla zespołów z Polski centralnej i wschodniej, lecz dla zespołów z regionów zachodnich, bardzo ucieszyło zebranych na sali.
W dyskusji mówiono o repertuarze, o kłopotach z instrumentalistami i zastanawiającym stosowaniu instrumentów elektronicznych, o stosowaniu nagranych podkładów, miejscu konkursowych zmagań, jedzeniu... (Nie mówiono o korzystaniu z pulpitów...).

Zespół dziecięcy zaskoczył repertuarem... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiFestiwal ten to dwudniowa impreza składająca się z prezentacji konkursowych na scenie plenerowej na błoniach nad Zalewem Kamieńskim, biesiady ludowej, mszy świętej, parady zespołów ulicami miasta oraz koncertu galowego. Najlepszym wykonawcom wręczone zostały dyplomy i nagrody. Członkowie Jury wielokrotnie podkreślali, że nie ważne jest, kto jaką nagrodę zdobył, miejsce, czy wyróżnienie. Ważne jest, że to robimy, tu się spotykamy i razem gramy, śpiewamy, tańczymy...

Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, byli też Serbowiacy z Głogowa i wiele innych... / Fot. Ryszard Jan Zagórskiuczestniczącym w festiwalu turystów, kuracjuszy i miejscowej ludności, pozostanie wiele wrażeń i osobistych przeżyć. Naukowcy badający twórczość artystyczną mieszkańców wsi, miast i miasteczek Ziem Zachodnich i Północnych Polski, mają także wiele wrażeń. Mają też zadanie związane z opracowaniem tego co we współczesnej kulturze ludowej się dzieje.

Festiwal kamieński jest ważnym wydarzeniem kulturowym świadczącym o tym, że jest potrzeba organizowania go w takiej współczesnej formule. W formule polegającej na łączeniu tradycji ze współczesnymi przejawami twórczości ludowej. Pomimo drobnych niedociągnięć organizatorom festiwalu należą się słowa uznania i najlepsze życzenia...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W tym roku dało się zauważyć, że organizatorzy festiwali "przykładają więcej ręki" w sposobie realizacji a w konsekwencji do podniesienia poziomu tego typu imprez. Rajcowie i Włodarze regionów "złapali trop" i wiedzą że jest to niebagatelne w rozwoju a na profity z tego tytułu trzeba pracować przez wiele lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.