Facebook Google+ Twitter

XIV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne dobiegły końca

Koncertem zespołu Perfect na toruńskiej Motoarenie zakończyły się w niedzielę XIV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. 971 zawodników, 29 reprezentacji polonusów zjechało do grodu Kopernika, by ostatecznie zdobyć 740 medali oraz ponownie odwiedzić Ojczyznę.

Pamiątkowe zdjęcia. / Fot. Łukasz Kołtacki- To największa toruńska impreza sportowo-rekreacyjno-gościnna w historii tego miasta - mówił Zdzisław Raczyński, rzecznik prasowy igrzysk. Na okres tygodnia Toruń zmienił się w prawdziwe miasteczko olimpijskie. Do miasta zjechało aż 1101 uczestników ze wszystkich kontynentów świata. 971 osób rywalizowało między sobą w ponad dwudziestu dyscyplinach zarówno na stadionach, jak i w halach sportowych. Polonusów pożegnano w niedzielny wieczór na toruńskiej Motoarenie. Była parada motocykli, gorące podziękowania, zgaszenie znicza olimpijskiego oraz część artystyczna - koncert zespołu Czaqu i Perfect. Polonusi wyjechali z Torunia bez wątpienia pełni wrażeń, nie tylko sportowych. Dla nich ważne było przede wszystkim odwiedzenie Ojczyzny.

Parada motocykli podczas uroczystości 9 sierpnia na toruńskiej Motoarenie. / Fot. Łukasz KołtackiChoć uroczyste otwarcie igrzysk odbyło się w Fosie Zamkowej 2 sierpnia 2009 r., sportowe zmagania miały miejsce już dzień wcześniej. Zdobyte wówczas pierwsze medale zdążyli podczas gali wręczyć m.in. marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz i Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Najwięcej medali w czasie całych igrzysk zdobyła Aleksandra Jóźwiak, pływaczka z Kanady, która zdobyła 6 złotych i 2 srebrne. - Jestem pod wrażeniem jej występu - nie krył zdziwienia jej dziadek, który regularnie bierze udział we wszystkich igrzyskach.

Polonia Niemiecka. / Fot. Łukasz KołtackiNajwiększym powodzeniem podczas Igrzysk cieszyły się zawody lekkoatletyczne, w których brało udział 300 osób. Jednak prócz powszechnie znanych dyscyplin tj. lekkoatletyka, piłka siatkowa, nożna, koszykówka czy tenis, polonusi brali udział w konkurencjach elitarnych - golf i bowling. Miłośnicy sportów wodnych zmierzyli się - mimo słabego wiatru - w czterech wyścigach żeglarskich, które odbyły się na jeziorze w okolicach Chełmży, natomiast uprawiający jeździectwo - w Grabowcu. Zwolennicy rywalizacji sportowej o charakterze rekreacyjnym próbowali sił w wędkarstwie spławikowym i ringo. Ci, którzy akurat danego dnia nie startowali, mogli korzystać z przygotowanych specjalnie imprez kulturalnych. Były występy kapel, spotkania artystyczne, wieczory z jazzem i wiele innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa informacja o polonijnej imprezie. Z Litwy było najwięcej uczestników. Czym to może być spowodowane? Co należy zrobić aby tam się znaleźć w odpowiednim czasie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.