Facebook Google+ Twitter

XIV Wielkanocny Festiwal Muzyki Ludwiga van Beethovena

Kunszt, elegancja, dostojność muzyki i najwybitniejsi wykonawcy z całego świata gromadzą w Filharmonii Narodowej w Warszawie tysiące melomanów rozkoszujących się dźwiękami wszystkich symfonii Beethovena, muzyki Chopina i Schumana.

XIV Wielkanocny Festiwal Muzyki Ludwiga van Beethovena / Fot. beethoven.org.plXIV Wielkanocny Festiwal Muzyki Ludwiga van Beethovena, trwający od 21 marca do 3 kwietnia to przedsięwzięcie przygotowane z wielkim rozmachem.

Festiwal fenomenalnie wpisał się w świąteczny czas przygotowań do Wielkiej Nocy swoją niepowtarzalną atmosferą, którą tworzą precyzyjność dźwięków, prostota interpretacji, ekspresja i niezapomniane przeżycia towarzyszące muzyce wielkich mistrzów. Zainaugurowany został pokazem mody z epoki Chopina w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na festiwal codziennie przybywają liczni goście z zagranicy i najwyżsi urzędnicy państwowi. W tym gronie jest także Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska, która jest wielką miłośniczką Festiwalu Muzyki Ludwiga van Beethovena od 2004 roku.

Na scenie Filharmonii Narodowej podczas festiwalu występują najwybitniejsi muzycy z całego świata, w sumie około 1800 wykonawców. W pierwszym tygodniu zaprezentowały się
orkiestry symfoniczne z Berlina i Szanghaju. Drugi tydzień niesamowitych muzycznych wrażeń rozpoczął się od „Romantycznych wizji Schumana”. W poniedziałek 29 marca miał miejsce koncert fortepianowy. Filharmonia Narodowa wypełniła się dźwiękami słynnego „Grande Polonasie Brillante” Fryderyka Chopina. Podczas koncertu wystąpił, obok znanej pianistki Elisabeth Leonskaja, jedenastoletni chiński pianista Marc Yu, który w mistrzowski sposób przeniósł widzów w liryczny świat muzyki Chopina.

Nie sposób też nie wspomnieć o nadzwyczajnej orkiestrze Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Paavo Järviego, która wykonuje „Wszystkie symfonie Ludwiga van Beethovena”. Jednak wieczór największych wrażeń będzie miał miejsce w Wielki Piątek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, gdzie będzie można usłyszeć muzykę Hectora Berlioza, wybitnego następcy Beethovena. Na zakończenie festiwalu 3 kwietnia, w Wielką Sobotę, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej nastąpi ciąg dalszy wieczoru „Wszystkie Symfonie Beethovena”. Na scenie znowu pojawi się niepowtarzalny dyrygent Paavo Järvi z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. Dodatkowych emocji dostarczy widzom Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Podobno Beethoven był bałaganiarzem, słynny z niepunktualności i z trzydziestu trzech przeprowadzek w swoim życiu. Nie rozstawał się z ołówkiem w ręku. Był schludny i przystojny, dowcipniś. Nie lubił udzielać lekcji, ale za to uwielbiał zmieniać służbę. Jednak jedno jest pewne: Beethoven był mistrzem tak jak Chopin, czy Schumann.

Jeszcze jest czas. Bilet możesz kupić przed samym występem. Naprawdę warto przenieść się w świat kunsztu, powagi i zauroczenia niezwykłymi talentami dzięki dźwiękom rarytasowej muzyki najdoskonalszych kompozytorów.

Patronami trwającego festiwalu są: Prezydent RP Lech Kaczyński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dyrektorem Generalnym XIV Festiwalu Muzyki Ludwiga van Beethovena jest Elżbieta Penderecka, która starannie zadbała o każdy szczegół. Najważniejszym dla niej celem jest
pozyskanie młodego pokolenia dla muzyki klasycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.