Facebook Google+ Twitter

XIX-wieczna hrabina matką informatyki

Programistyka – najpopularniejszy dział informatyki – matkę ma jedną. Analizując pierwszy „prakomputer” z XIX w. (o napędzie parowym) Augusta A. King przewidziała, że mógłby on tworzyć grafikę i komponować muzykę. Niezwykły umysł.

 / Fot. .Ada Lovelace (tak jest powszechnie znana) urodziła się 10 grudnia 1815 r., zmarła (na raka) po 37 latach w 1852 r. Jako jedyna ślubna córka Lorda Byrona, na własne życzenie spoczęła obok ojca, choć ten wcześnie ją opuścił pod naporem skandali, jakie wybuchały, ilekroć Lord nie tylko literacko okazywał się płodny.

Choć biografowie nie wątpią w wybitne predyspozycje hrabiny do nauk ścisłych, to nie brakuje głosów upatrujących źródeł sukcesu w jej pochodzeniu i kontaktach z wybitnymi ludźmi: fizykiem D. Brewsterem, powieściopisarzem K. Dickensem, fizykiem i chemikiem M. Faradayem... Jednak największy wpływ na losy Augusty Ady King miała znajomość z naukowcem i badaczką, Mary Fairfax Somerville.

To za jej pośrednictwem poznała Charlsa Babbage’a – matematyka, astronoma, mechanika i fabrykanta. Próbie skonstruowania maszyny różnicowej mającej za zadanie usprawnić liczenie pomysłodawca poświęcił wiele lat swojego życia. Warto dodać, że pierwszy, kompletny egzemplarz maszyny różnicowej opartej na założeniach Babbage’a powstał dopiero na przełomie 1989/1991 r., podczas gdy Babbege zmarł w 1871 r. Jego całkowicie nowatorskim pomysłem był zamiar budowy maszyny analitycznej – pierwowzoru dzisiejszego komputera, choć z silnikiem… parowym.

Hrabina Ada zasłynęła przetłumaczeniem rozprawy włoskiego matematyka nt. maszyny analitycznej wg pomysłu Babbage’a i zbiorem własnych, załączonych do tłumaczenia uwag dotyczących sposobu obliczania przez nią liczb Bernoulliego. Ów opis, powstały na przełomie 1842/1843 r. uznaje się za pierwszy na świecie program komputerowy.

W grudniu 1980 r. Departament Obrony USA zatwierdził opis języka programowania „Ada”, natomiast największy producent oprogramowania na komputery stacjonarne, Microsoft, uwiecznił Augustę A. King na swoich hologramach potwierdzających autentyczność swoich produktów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ile można czekać na zatwierdzenie artykułu. Dobę? Dwie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.