Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIX-wieczna hrabina matką informatyki

Tadeusz Paluch
Tadeusz Paluch
.
Programistyka – najpopularniejszy dział informatyki – matkę ma jedną. Analizując pierwszy „prakomputer” z XIX w. (o napędzie parowym) Augusta A. King przewidziała, że mógłby on tworzyć grafikę i komponować muzykę. Niezwykły umysł.

Ada Lovelace (tak jest powszechnie znana) urodziła się 10 grudnia 1815 r., zmarła (na raka) po 37 latach w 1852 r. Jako jedyna ślubna córka Lorda Byrona, na własne życzenie spoczęła obok ojca, choć ten wcześnie ją opuścił pod naporem skandali, jakie wybuchały, ilekroć Lord nie tylko literacko okazywał się płodny.

Choć biografowie nie wątpią w wybitne predyspozycje hrabiny do nauk ścisłych, to nie brakuje głosów upatrujących źródeł sukcesu w jej pochodzeniu i kontaktach z wybitnymi ludźmi: fizykiem D. Brewsterem, powieściopisarzem K. Dickensem, fizykiem i chemikiem M. Faradayem... Jednak największy wpływ na losy Augusty Ady King miała znajomość z naukowcem i badaczką, Mary Fairfax Somerville.

To za jej pośrednictwem poznała Charlsa Babbage’a – matematyka, astronoma, mechanika i fabrykanta. Próbie skonstruowania maszyny różnicowej mającej za zadanie usprawnić liczenie pomysłodawca poświęcił wiele lat swojego życia. Warto dodać, że pierwszy, kompletny egzemplarz maszyny różnicowej opartej na założeniach Babbage’a powstał dopiero na przełomie 1989/1991 r., podczas gdy Babbege zmarł w 1871 r. Jego całkowicie nowatorskim pomysłem był zamiar budowy maszyny analitycznej – pierwowzoru dzisiejszego komputera, choć z silnikiem… parowym.

Hrabina Ada zasłynęła przetłumaczeniem rozprawy włoskiego matematyka nt. maszyny analitycznej wg pomysłu Babbage’a i zbiorem własnych, załączonych do tłumaczenia uwag dotyczących sposobu obliczania przez nią liczb Bernoulliego. Ów opis, powstały na przełomie 1842/1843 r. uznaje się za pierwszy na świecie program komputerowy.

W grudniu 1980 r. Departament Obrony USA zatwierdził opis języka programowania „Ada”, natomiast największy producent oprogramowania na komputery stacjonarne, Microsoft, uwiecznił Augustę A. King na swoich hologramach potwierdzających autentyczność swoich produktów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto