Facebook Google+ Twitter

XL Dni Radziejowa(19-22.06.2014)

Czas szybko biegnie. Od 19 do 22 czerwca 2014 r. odbyły się kolejne Dni Radziejowa. Był to mały jubileusz, bo to 40 Dni. Organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program. Każdy znalazł coś dla siebie.

Radziejowski Dom Kultury / Fot. Karol SzmagalskiCo organizatorzy przygotowali:

19 czerwca 2014 roku w Radziejowskim Domu Kultury występem Zespołu „Big Band Chojnice” pod kierownictwem Wojciecha Pietrzaka „Bużki” rozpoczęły się XL Dni Radziejowa. Występ zespołu porwał licznie zgromadzonych słuchaczy, który swój zachwyt wyrażali licznymi brawami.

Wystawa w Bibliotece / Fot. Karol SzmagalskiW Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej można obejrzeć Wystawę fotograficzną Mirosława Rzeszowskiego „Tajemnica drzwi”. Wystawa potrwa do 4 lipca br.

Wśród wyróżnionych Janusz Wrzesiński / Fot. Karol SzmagalskiW dniu 20 czerwca 2014 roku w ramach tych dni w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Radziejowa odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta. W czasie jej trwania wręczono wyróżnienia Burmistrza Miasta, wysłuchano Koncertu Kwartetu Akordeonowego ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie oraz obejrzano prezentację multimedialna „Zabytki Radziejowa” projektu gimnazjalnego kl. II b z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radziejowie.

Turniej piłki nożnej na VII Mistrzostwa Kujaw w wyciskaniu sztangi / Fot. Karol SzmagalskiW tym dniu odbył się Turniej piłki nożnej szkół podstawowych o Puchar Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, a w Zespole Szkół Mechanicznych VII Mistrzostwa Kujaw w wyciskaniu sztangi leżąc.


Bieg na powitanie lata / Fot. Karol SzmagalskiNa stadionie miejskim odbył sie "Bieg na powitanie lata", którego organizatorem był miejscowy klub KS "Zryw".

Slajd z 19-20.6.2014
Bieg na powitanie lata

 / Fot. Karol SzmagalskiW dniu 21 czerwca 2014 roku w Kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została Msza Święta po łacinie w intencji uczestników, mieszkańców i gości sejmikowych. Odbyły się także spotkania, targi, inscenizacje na miejscowym rynku miejskim.Wysłuchano interesującego wykładu pt. ”Wiara i zabobony” dr Magdaleny Wilczek Karczewskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z pośród wielu wystawców podkreślić należy stoisko koła hafciarskiego działające przy Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa na którym jej członkinie pokazały swoje arcydzieła z naczelną ideą aby ocalić od zapomnienia tradycje kujawskich koronek.Stoisko koła hafciarskiego / Fot. Karol Szmagalski Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa zaprosiło chętne panie do wzięcia udziału w pracach koła w zakresie haftu kujawskiego. Spotkania odbywają się w Izbie Regionalnej mieszczącej się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. F. Becińskiego w Radziejowie. Spotkania są okazją do poznania tajników haftu kujawskiego i podtrzymywania tradycji, z której od stu lat słynie Radziejów. To także wymiana doświadczeń z innymi artystkami z rejonu Kujaw.

Znana Radziejowska koronkarka Jadwiga Reska / Fot. Karol SzmagalskiSztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Koło hafciarskie
Izba Regionalna TMK z Radziejowa
Stoisko hafciarskie


Witold Strzałkowski / Fot. Karol SzmagalskiWystawiali swoje wyroby tacy regionalni artyści jak: Witold Strzałkowski – płatnerz ( Jedna z niewątpliwych atrakcji Dni Radziejowa , który uczestniczy w wielu imprezach gdzie pokazuje swoje wyroby. Przy jego stoisku, gdzie prezentował swój kunszt gromadzili się znawcy tego typu rękodzieła jak i liczni widzowie.), Zbigniew Kiszka / Fot. Karol SzmagalskiZbigniew Kiszka – rzeźbiarz (Na Kujawy przybył z Pałuk ponad 30 lat temu. Osiedlił się w powiecie radziejowskim w gminie Dobre w miejscowości Bronisław. Od lat pokazuje swój kunszt rzeźbiarski. Zajmuje się rzeźbą i płaskorzeźbą z zamiłowania. Rzeźbiarz cały czas podejmuje różne wyzwania i tematy. Posiada Pracownię Rzeźby Ludowej. Jest rzeźbiarzem od zawsze. Pracuje w drewnie wyczarowując postaci, zwierzęta. Swą pasja zaraził także córki.), i wielu innych.

Była też zupa fasolowa wg. XVII receptury.Rycerze na rynku / Fot. Karol Szmagalski Obradował V Radziejowski Sejmik Szlachecki.
Slajd 21.6.2014
Rycerstwo w Radziejowie

W dniu 22 czerwca 2014 roku w Kościele klasztornym odprawiona została Msza Święta w intencji jej uczestników, Radziejowa i mieszkańców.Klasztor oo.Franciszkanów w Radziejowie / Fot. Karol Szmagalski W tym dniu odbył się turniej piłki siatkowej oraz o niezwykle bogatym programie „Piknik Rodzinny”. Były pokazy tańca w wykonaniu młodzieży, koncert grupy wokalnej RDK, Koncert Zespołu „Malina Blues Band”, Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy”, Koncert Zespołu „Sulerzy”, wystąpiła gwiazda wieczoru – koncert zespołu „Zdrowa Woda” a także bawiono się z zespołem „Malina Blues Band .Piknik Rodzinny / Fot. Karol SzmagalskiPiknik Rodzinny / Fot. Karol SzmagalskiByło „Wesołe Miasteczko” z trampolinami, zjeżdżalniami, samochodzikami itp.

Piknik Rodzinny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.