Facebook Google+ Twitter

XLIII Rudzka Jesień już podsumowana

Współautorzy: Barbara Podgórska

Już po raz 43. w Miejskim Muzeum w Rudzie Śląskiej wystawione zostały prace plastyczne wykonane przez artystów nieprofesjonalnych. Spośród 161 nadesłanych dzieł, do ekspozycji zakwalifikowanych zostało 101.

Katalog wystawy / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaRudzkie Jesienne konkursy plastyczne dla twórców nieprofesjonalnych obrosły w tradycję. Pod „rządami” kolejnych dyrektorów muzeum: Elżbiety Szubert, Michała Lubiny, Bernarda Szczecha i obecnie Barbary Nowak, zyskiwały na znaczeniu. Mają charakter otwarty, zarówno co do uczestnictwa, jak i formuły twórczej. Mają też zasięg ponadregionalny.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 60 artystów, nadsyłając: 122 obrazy, 12 rysunków, 24 grafiki i 3 prace wykonane technikami własnymi. Jury najpierw wybrało najlepsze, do zaprezentowania publiczności, wychodząc z założenia, że sama prezentacja pracy jest swoistą nobilitacją i wyróżnieniem. Następnie poddano prace surowej ocenie, poszukując, jak głosi komunikat „dziel osadzonych na wartościach będących odzwierciedleniem indywidualnej wizji świata” Nagradzano więc przede wszystkim wyrazistość osobowości artystycznej, szczerość plastycznej wypowiedzi, a także oryginalność i indywidualizm twórczy.

Krzysztof Webs "Rud z Marianki" / Fot. Barbara PodgórskaEwelina Pieczka, komisarz wystawy charakteryzuje konkurs i ekspozycję: - Przeważają obrazy w technice olejnej, ale o zróżnicowanych konwencjach. Dużo jest portretów, pejzaży i motywów przemysłowych, ale tych ostatnich jakby mniej, gdyż dawny przemysł znika z naszego otoczenia. Nie brakuje detali architektonicznych. Są obrazy bardzo realistyczne, ale i odrealnione przez twórców, co jest wyrazem ich kreacji twórczej, ich indywidualnej refleksji, reminiscencji, przetworzonych wspomnień.

Coraz rzadziej zdarzają się charakterystyczne dla malarstwa śląskiego sceny rodzajowe, bo i tradycje lokalne, przynajmniej te codzienne, zanikają niestety, wtapiając się w powszechność uniwersalną. Spotykamy też wizje nieomal baśniowe. Ale też prezentacje będące komentarzami aktualnych wydarzeń, na przykład niedawnej powodzi. No i grafiki, coraz bardziej profesjonalne, mimo pozornego, formalnego nieprofesjonalizmu artystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Impreza jak widać ciekawa. Myślę że laureat dożyje...często czeka się na decyzję jury rok czy dłużej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabrze, niedaleko Rudy Śląskiej więc Adamie uczknę trochę tej rudzkiej jesieni dla Zabrza.. :-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lauret wyloni sie dopiero za rok, czy ja dozyje ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.