Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12121 miejsce

XV Festiwal Szekspirowski od soboty zawładnie Gdańskiem

Spektaklem „Shaking Shakespeare” Niemieckiego Teatru Państwowego z Timisoary rozpocznie się w najbliższą sobotę XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. - To będzie wysmakowany festiwal – mówi prof. Jerzy Limon, jego twórca. I poleca: - Dla miłośników muzyki objawieniem stanie się zapewne szwedzki Royal Dramatic Teatre oraz wrocławski Teatr Pieśń Kozła. A Kolada ze swym „Hamletem” być może zaszokuje…

"Miranda" na podstawie "Burzy" / Fot. Dmitrij Matvejavas, mat. pras. FestiwaluW jubileuszowej XV edycji, od 30 lipca do 7 sierpnia, weźmie udział 8 teatrów z 7 krajów Europy, które na 7 scenach trójmiejskich pokażą 9 spektakli w ramach głównego nurtu festiwalowego.

Teatry z Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Finlandii, Szwecji, Rosji i Rumunii prezentować będą, zgodnie z założeniami festiwalu, własną, współczesną wersję Szekspira. - Trzeba oswoić się z myślą, że tradycyjny teatr szekspirowski będzie coraz trudniej zobaczyć – mówi Wiadomościom24.pl prof. Jerzy Limon, fundator i prezes Fundacji Theatrum Gedanense, powołanej do odbudowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz współorganizującej Festiwal. - Żyjemy w epoce reżyserów, którzy korzystają z bazy jaką jest Szekspir, ale pokazują swoją wizję świata. Tak jest np. w przypadku teatru Nikołaja Kolady, który mówi innym językiem, co wielu oburza. Nas nie – dodaje prof. Limon.

To trzeba zobaczyć. Propozycje XV Festiwalu Szekspirowskiego


Na inaugurację Festiwalu zaplanowano „Shaking Shakespeare” Niemieckiego Teatru Państwowego z Timisoary w Rumunii, w reżyserii Radu-Alexandru Nica, który, bazując na elementach teatru ruchu, odwołuje się do motywu władzy tak częstego u Szekspira. Za punkt wyjścia obiera „Hamleta”, ale i inne dramaty stradfordczyka. Także 30 lipca zobaczymy monodram „Macbeth - Sliced to the Core”, w reżyserii Simona Rae’a, w wykonaniu Davida Kellera, jedynego w tym roku reprezentanta Wielkiej Brytanii.

"Hamlet" - Teatr im. Żeromskiego w Kielcach / Fot. Jerzy Borkiewicz, mat. prasowe FestiwaluW kolejnych dniach zaprezentują się dwa polskie teatry: Teatr Pieśń Kozła z „Macbethem” w reżyserii Grzegorza Brala, powstałym we współpracy z Royal Shakespeare Company, stanowiącym próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i dotarcia do korzeni tragedii oraz wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2010/2011 kielecki Teatr im. S. Żeromskiego z „Hamletem” w reżyserii Radosława Rychcika.

Z dwoma spektaklami pojawi się w Polsce Nikołaj Kolada. Rosyjski Teatr Kolady pokaże „Hamleta” w jego reżyserii, kontrowersyjny, odbiegający od dramatu Szekspira obraz, którego akcja toczy się w „świecie ludzi-dzikusów żyjących i tańczących na gruzach dawno utraconej ogłady i kultury”. Kolada zaprezentuje też „Króla Leara”, w którym reżyser gra rolę tytułową. Jego Lear to barbarzyński przywódca plemienia, który przechodzi trudną drogę: od nędzy i cierpienia aż do odzyskania człowieczeństwa.

Wydarzeniem festiwalu będzie inscenizacja litewskiego twórcy Oskarasa Korsunovasa.
„Miranda” na podstawie "Burzy" Williama Szekspira z teatru Anatomia Ensemble oraz
OKT/ Teatru Miejskiego w Wilnie
, skłania się ku interpretacji Jana Kotta, który widział w „Burzy” niekończącą się, absurdalną walkę o władzę, w której centralną postacią staje się Miranda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Festiwal Szekspirowski to naprawdę wspaniała impreza na którą warto pojechać i uzależnić się od teatru. Jeśli tu raz przyjedziecie, to możecie zostać wciągnięci i pochłonięci przez teatromanię. Osobiście tego doświadczyłam i teatr nie musi być nudny, jak wam się to wydaje. Przyjedźcie tu chociaż raz, a doznacie wstrząsu i olśnienia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, doskonała decyzja! Piękna sprawa! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.