Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XV Polonijny Plener Malarski "Oborniki Śląskie 2012" - zakończony

Isabella Degen
Isabella Degen
Pałac barokowy w Bagnie, w podcieniach zespół kameralny Intermezzo.
Pałac barokowy w Bagnie, w podcieniach zespół kameralny Intermezzo. Isabella Degen
Tradycyjnie i jak co roku, w Bagnie, koło Obornik Śląskich, odbywał się XV polonijny plener malarski z udziałem artystów ze wschodu i zachodu Europy. Impreza wrosła w tradycję regionu i przyciąga wielu miłośników i kolekcjonerów malarstwa.

Jubileuszowy, bo już XV Polonijny Plener Malarski, zakończył się 7 lipca w sobotę, w kulisach barokowego pałacu Kisslingów w Bagnie. Polonijny Plener Malarski „Oborniki Śląskie 2012", z udziałem artystów z Ukrainy, Litwy, Białorusi, USA, Niemiec, Czech i Polski jest już dobrze zakorzenioną imprezą regionu. Plener ma charakter twórczy i integracyjny, udział biorą malarze zamieszkali poza granicami kraju, a także artyści z Polski.

Polonię reprezentowali: Ryszard Dalkiewicz z Białorusi, z Ukrainy - lwowianie: Igor Kmetyk, Mieczysław Maławski i Włodzimierz Łobuń, z Litwy Rajmund Majewski, Maria Karenova z Czech, Isabella Degen z Niemiec, z Ameryki przybyła Ewa Groń. Z najbliższych okolic i z Wrocławia przyjechali: Janusz Łozowski, Maria Rowdo, Ludmiła Rubaszewska, Stanisław Przewłocki i Karolina Groń. Uczestnicy malowali przez pięć dni architekturę pałacu oraz okoliczne pejzaże. Cisza, piękno przyrody, nastrojowe wnętrza sprzyjały twórczej pracy. Wieczory przeznaczone były na spotkania integracyjne i wymianę doświadczeń.

Głównym punktem imprezy był wernisaż wystawy poplenerowej, podczas której artyści prezentowali obrazy, a miłośnicy sztuki mogli nabyć ich prace. Imprezie towarzyszył koncert muzyki kameralnej wrocławskiego zespołu Intermezzo. Koncert ten ufundowało starostwo powiatu trzebnickiego. W nastrojowej atmosferze koneserzy sztuki mogli podziwiać obrazy plenerowe. W tych kilku dniach powstało kilkadziesiąt obrazów, akwareli i szkiców.

Imprezą towarzyszącą plenerowi były warsztaty plastyczne dla dzieci. Po raz pierwszy podczas pleneru odbyły się dwudniowe zajęcia plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Osolinie. W pierwszym dniu Janusz Łozowski uczył młodzież nowych technik plastycznych, a następnego dnia uczestnicy warsztatów przyjechali do Bagna i w przypałacowym parku, pod okiem nauczycieli, malowali pałac i okoliczne pejzaże. Prace uczniów zostały także pokazane na wernisażu i cieszyły się zainteresowaniem oglądających.

Do tradycji wernisaży należą poczęstunki Salwatorianów dla gości według przepisów siostry Anieli Gareckiej, która na sobotni wernisaż przygotowała wspaniałe menu w postaci grochówki, bigosu i kaszanki. Na wernisażu, jak zawsze, można było nabyć książki siostry Anieli z jej podpisem.

Głównym sponsorem i organizatorem pleneru jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska, a w organizacji, jak co roku, pomagało zgrupowanie Salwatorianów i Wyższe Seminarium Duchowne w Bagnie.

Kuratorami pleneru i wystawy byli Jerzy Tandecki i Zdzisław Skorek.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto