Facebook Google+ Twitter

XVI Forum Ekonomiczne. W cieniu dwóch premierów

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-07 07:36

– Będę prowadził proukraińską politykę, wykonując program narodowy - oświadczył Wiktor Janukowycz, premier Ukrainy w Krynicy.

Rozmowa premierów Polski i Ukrainy była najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia XVI Forum. Fot. Stanisław Śmierciak Spotkanie premierów Kaczyńskiego z Janukowyczem, bawiącym po raz pierwszy za granicą w roli szefa ukraińskiego rządu, było największym wydarzeniem pierwszego dnia XVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zapowiadana na 45 minut rozmowa obu premierów, z towarzyszącymi im ministrami, przeciągnęła się do półtorej godziny. Do dziennikarzy premierzy wyszli uśmiechnięci, wzajemnie się komplementując. Zgodnie oświadczyli, że poruszyli cały wachlarz tematów: od UE i NATO po sprawy gospodarcze. Postanowili "obudzić ze snu" powołane przez poprzedników komisje międzyrządowe, modernizować infrastrukturę graniczną, ułatwiać wzajemny handel i inwestycje. W kwestii ropociągu Odessa - Brody - Płock, jako pomnikowego przykładu wspólnych, a dotąd niezrealizowanych przedsięwzięć polsko-ukraińskich, Janukowycz powiedział, że ruch należy do strony polskiej, przypominając, że Ukraińcy wybudowali terminal i ułożyli 600 km rury. W odpowiedzi Kaczyński oświadczył, że są szanse na pozyskanie środków unijnych (400 mln euro) i dociągnięcie rurociągu do Płocka. Ponieważ jednak projekt ma charakter strategiczny - kaspijska ropa ma zastąpić rosyjską - potrzebne są szersze uzgodnienia i temu m.in. będzie służyć jego wizyta w USA.

Znowu Gilowska

Żegnano dziennikarzy, gdy na salę dotarła wiadomość, że Sąd Lustracyjny uniewinnił Zytę Gilowską.

- Naprawdę ? - dopytywał się Kaczyński. - W takim razie zapraszam panią profesor do rządu, czeka na nią stanowisko wicepremiera i ministra finansów. Kiedy premierzy udali się na spóźnione śniadanie do "Saolu", w sali balowej Starego Domu Zdrojowego, prof. Dariusz Rosati prezentował doroczny raport z transformacji w 27 krajach Europy Środkowowschodniej i Wspólnoty Niepodległych Państw, przygotowany przez grono ekonomistów i politologów.

- To był dobry rok, we wszystkich tych krajach nastąpił wzrost gospodarczy - mówił profesor. Niepokojący jest wzrost napięć politycznych (upadki i przesilenia rządowe), które towarzyszą pozytywnym zmianom w gospodarce. Autorzy raportu dostrzegli i trzecią tendencję. - Są państwa środkowowschodniej Europy plus kraje bałtyckie, które postawiły na rynek i demokrację i jest druga grupa państw, powstałych po rozpadzie ZSRR, które wybrały własną drogę rozwoju z cechami autorytaryzmu - tłumaczył prof. Rosati.

Europejska tożsamość

Sesja plenarna w Pijalni Głównej, z udziałem wszystkich uczestników konferencji, poświęcona była europejskiej tożsamości. W roli moderatora dyskusji wystąpił prezes telewizji publicznej Bronisław Wildstein, mając za partnerów prezydenta Gruzji, premierów: Ukrainy, Polski i Litwy (Gediminas Kirhilas) oraz komisarz Komisji Europejskiej, Dalię Gryboauskaite. I znowu bohaterami byli Janukowycz i Kaczyński.
Janukowycz ostrożnie krążył wokół europejskich aspiracji Ukrainy, mówiąc, że należy budować "Europę na Ukrainie" poprzez reformę systemu podatkowego, systemu ubezpieczeń społecznych i liberalizację gospodarki. Z kolei Kaczyńskiego niepokoi przeciwstawianie UE państwu narodowemu, które, jego zdaniem, jest gwarantem demokracji i praworządności. - Jeżeli w kolebce demokracji, jaką jest Wielka Brytania, za to, że ktoś coś powiedział o jakiejś mniejszości, wkracza policja, to zagrożona jest wolność - uważa polski premier, zdecydowanie odcinając się od pomysłu budowy państwa europejskiego.

Odwaga i fantazja

Na koniec odczytano werdykt Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Tytuł Osobistości Roku 2005 Europy Środkowowschodniej przyznano prezydentowi Gruzji. Laudację wygłosił i nagrodę wręczył Jarosław Kaczyński. Powiedział, że Michaił Saakaszwili łączy w sobie odwagę, wiedzę, znajomość świata i fantazję.

- Ludzie obdarzeni przez Boga potrafią nieraz zmienić bieg historii i prezydent Gruzji do nich należy - mówił Kaczyński. Wyraźnie wzruszony Saakaszwili odwdzięczył się podziękowaniami po polsku, a już po angielsku mówił o wspólnym Polakom i Gruzinom umiłowaniu wolności i niepodległości. Przypomniał udział oficerów gruzińskich po stronie polskiej w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. O Gruzinie, który wywarł największy wpływ na losy świata w ubiegłym stuleciu - taktownie nikt nie wspomniał. Wieczorem zaczęła się pierwsza seria seminariów. Dyskutowano m.in. o roli islamu w polityce i życiu społecznym krajów Azji Centralnej i o dialogu Rosji i Nowej Europy. Na innym panelu zastanawiano się, czy korporacje przejmą lokalne banki, a jeszcze w innym miejscu omawiano inwestycje zagraniczne w Europie Środkowowschodniej.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.