Facebook Google+ Twitter

XVI Przystanek Woodstock w Kostrzynie. Ponad 300 tys. uczestników

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-31 02:16

Nad ponad 300-tysięcznym tłumem przeleciały odrzutowce, tworząc na niebie flagę. Roman Polański odgwizdał start. Ruszył XVI Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Gwiazdami pierwszej nocy byli Papa Roach i Nigel Kennedy.

Widownia XVI Przystanku Woodstok pierwszego dnia festiwalu w Kostrzynie nad Odrą. / Fot. PAP/Lech MuszyńskiPunktualnie: 15. Program Pierwszy Polskiego Radia - zamiast wiadomości - łączył się z Przystankiem. Tam Jerzy Owsiak już witał tłum. Ten mu odpowiadał krzykami: - Jurek, Jurek, Jurek!... Nad sceną w tym czasie nagle przeleciało siedem odrzutowców Polskich Sił Zbrojnych. Zrobiły na niebie biało-czerwoną flagę. Dotąd była to tajemnica Fundacji WOŚP.

- W czasie minionego roku w kraju bardzo dużo się działo. Pamiętamy o Smoleńsku, pamiętamy o powodziach i naszych żołnierzach, którzy giną za granicą. Dlatego o godzinie 15, kiedy będzie ruszał festiwal, przygotujemy wielką rzecz – tak mówił przed godziną zero Owsiak. Przelot odrzutowców to był właśnie hołd ofiarom tych wszystkich wydarzeń.

Sygnał do rozpoczęcia Przystanku dał jednak Roman Polański, maszynista, który odgwizdał odjazd! Na scenę pierwsza wyszła Ewelina Flinta, woodstockowa dziewczyna z lubuskiego, o głosie, którym zachwycał się sam Michael Lang, twórca oryginalnego Woodstocku. Na polu znajdowało się w chwili tej około 300 tys. osób. - Drogi dojazdowe do Kostrzyna są od kilkunastu godzin zablokowane! - ostrzegawczo krzyczy do komórki Paweł z Wałbrzycha. Czeka na resztę swoich kumpli. Jadą samochodem; on kilkanaście godzin temu wyszedł ze specjalnego pociągu. Jechał właśnie tym składem, z którego wypadł 21-letni chłopak. Toaleta była zamknięta, więc odtworzył drzwi i próbował się załatwić. Wypadł na nasyp...

Wczoraj podobna historia: 19-latka z Pabianic, wychodząc z toalety, wypadła przez, nie wiadomo dlaczego, otwarte drzwi wagonu. Oboje ranni są w szpitalach... - Boże mój! - kręci głową zdenerwowany kolejarz Stanisław Kopacki. - Po tej szarańczy cały skład pociągu jest oblepiony brudami, pełno puszek po piwie, butelek po wódce, niedokończonego jedzenia, podpasek, no i... - nie kończy, znacząco macha ręką.

 / Fot. EPA/BERND SETTNIKTymczasem Flinta zaśpiewała”Children of the revolution” i z pobliskiego tzw. grzybka trysnęły w górę strumienie wody. Natychmiast woodstockowicze skoczyli pod strumienie. Grzybek to po prostu wysoka rura wbita w ziemię, z końcówek której naokoło strzelają tysiące litrów wody. Błyskawicznie w wielkim basenie robi się błoto, gdzie można sobie dowolnie pofiglować w wariackiej zabawie. W dali widać główny punkt Przystanku: gigantyczną scenę, przypominającą połowę piłkarskiego boiska, wysoką na pięć pięter, otoczoną ponad pół tysiącem przenośnych toalet. Scena udekorowana motywem przewodnim: ogniem i smokami. To robi wrażenie.

- Woodstock musi zostać w głowach, to najważniejszy cel - przekonywał wcześniej Owsiak. - Jesteśmy niezależnym festiwalem, pełnym energii. Cudownie wychodzi, z ludzi bije serdeczność - zachwycał się szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przystanek to święto muzyki. To coś więcej niż niemieckie Love Parade, tak tragicznie zakończone w Duisburgu. W Kostrzynie artyści z ponad 20 kapel, krajowych i zagranicznych, zagrają za symboliczne 100 złotych oraz zwrot kosztów podróży. Dadzą 75 koncertów. Impreza, rzecz jasna, bezbiletowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobre... chociaż poczytać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre, reporterskie zdjęcia. Przekazują i fakty i emocje. Pzdr, J.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem w tym, że świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia. Mój dramat polega na tym, że jestem abstynentem, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale o co chodzi z tym, że na trzeźwo? Ktoś z organizatorów tak mówi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.