Facebook Google+ Twitter

XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Nasz samorząd uczniowski - pod takim hasłem na przełomie maja i czerwca odbędzie się w polskim sejmie spotkanie młodych ludzi z całej Polski. Aby jednak wziąć w nim udział należy przeprowadzić szkolną debatę o roli samorządu uczniowskiego.


XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata w Radomsku. / Fot. Tomasz MazurW pierwszej części spotkania zaprezentowano główne założenia oraz przebieg projektu "Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery", który realizowano w szkole od października ubiegłego roku. Uczestnicy projektu, w tym członkowie samorządu uczniowskiego dzielili się swoimi refleksjami, wskazując najbardziej wymierne efekty swojej pracy. Przedstawiciele Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1 w Radomsku opisali szczegółowo realizowany w szkole projekt Znosimy bariery-otwieramy drzwi kariery. Jak podkreślił Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania, Zbigniew Solarik, przy tak dużych projektach, konieczna jest współpraca z samorządem. Ważne jest także, aby takie przedsięwzięcia odpowiadały uczniowskim zainteresowaniom.

XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata w Radomsku. / Fot. Tomasz MazurW trakcie debaty poruszono także kwestię projektów, jakie mógłby w szkole realizować w przyszłości samorząd uczniowski w ścisłej współpracy z rodzicami, lokalną społecznością i samorządem. Młodzież wskazywała m.in. wymiany młodzieżowe, zajęcia sportowe, zajęcia artystyczne oraz uczenie przez doświadczenia. Uczniowie deklarowali także chęć zorganizowania długofalowych akcji w trakcie całego roku szkolnego, pod intrygującą nazwą "trzy pory roku".

Korzystając z doświadczenia zaproszonych gości, dobrych praktyk, wskazano potencjalnych sojuszników, przeszkody w realizacji projektu, a także "motywatory", wpływające mobilizująco na uczniów, ale także nauczycieli. Jak mówi jedna z uczestniczek spotkania, Justyna, takie debaty są potrzebne, integrują młodzież, dają możliwość wyrażenia swojego zdania w tak ważnej sprawie, jaką jest samorząd uczniowski. Bez wątpienia wnioski, sugestie, jakie pojawiły się na dzisiejszej debacie posłużą w przyszłości do bardziej efektywnej pracy szkolnych samorządów.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.