Facebook Google+ Twitter

XVII festiwal filmowy Etiuda&Anima

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-14 20:23

Już w listopadzie, po raz siedemnasty z rzędu, w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

 / Fot. Plakat tegorocznej edycji festiwaluFestiwal, którego nazwa mówi w zasadzie za siebie. Już w listopadzie, po raz siedemnasty z rzędu, w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Spośród 900 nadesłanych filmów wybrano te, które będą ubiegać się o statuetki Dinozaurów, nagród za najlepszy film krótkometrażowy oraz Jabberwockych, wyróżniających najlepsze animacje.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie miało miejsce wydarzenie wyjątkowe, gdyż to właśnie w dniu jego inauguracji, tj. 19 listopada 2010 roku dojdzie do ogłoszenia wyników międzynarodowego plebiscytu pod hasłem "ASIFA 50 na 50". Poznamy wówczas tytuły 50 najlepszych filmów animowanych wyłonionych z okazji 50-lecia istnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation - ASIFA). Wyłonione filmy prezentowane będą przez cały rok 2011 podczas festiwali filmowych i przeglądów na całym świecie.

Również 19 listopada na inaugurację festiwalu organizatorzy przewidzieli niezwykłą prapremierę. Wspólnie z firmą dystrybucyjną Hagi Film i Video oraz Instytutem Francuskim w Krakowie, na festiwalu Etiuda&Anima2010 po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany "Iluzjonista" Sylvaina Chometa, autora pamiętnego "Tria z Belleville". Film oparty na scenariuszu wybitnego francuskiego komika, zmarłego blisko trzydzieści lat temu Jacquesa Tati zwanego "francuskim Chaplinem".

Podczas trwania festiwalu nie zabraknie oczywiście przeglądów tematycznych. Zaprezentowany zostanie dorobek Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC) z Meksyku - laureata Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej zeszłorocznego MFF Etiuda&Anima. W tym roku kontynuowany będzie także cykl, "Ścieżki mistrzów - od animacji do fabuły", podczas którego przyjrzeć się będziemy mogli wczesnej twórczości takich twórców jak bracia Quay, Tim Burton, Walerian Borowczyk, Jan Švankmajer i Emily Huble.

Cofniemy się również w czasie, rozpoczynając nowy, wieloletni cykl "Wędrówki w przeszłość animacji", gdzie publiczność będzie miała szansę zapoznać się z dziełami mało znanych w Polsce twórców, takich jak Len Lye z Nowej Zelandi, Oskar Fischinger z Niemiec, Kihachiro Kawamoto i Osamu Tezuca z Japonii oraz Fiodor Chitruk z Rosji. Podczas festiwalu nie zabraknie oczywiście bezpośrednich spotkań z naszymi gośćmi, w tym prowadzonych przez nich warsztatów.

Początki festiwalu sięgają 1992 roku, kiedy to w Krakowie po raz pierwszy odbył się konkurs na najlepszą studencką etiudę. Zaprezentowano wówczas krótkie filmy studentów szkół filmowych z różnych krajów Europy. W przeciągu lat festiwal rozwijał się o kolejne imprezy towarzyszące, zaś od 2005 roku zyskał drugi równoległy konkurs na najlepszą animację.

Bartosz Wilk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.