XVII kolejka I ligi: sypnęło niespodziankami

Maciej Łyk
Maciej Łyk
KPSW Astoria Bydgoszcz - Asseco Prokom 2 Gdynia
KPSW Astoria Bydgoszcz - Asseco Prokom 2 Gdynia A.Machulski
W miniony weekend koszykarze grający na zapleczu ekstraklasy powrócili na ligowe parkiety. W XVII kolejce nie obyło się bez niespodzianek, a za największą należy uznać zwycięstwo Victorii Górnika Wałbrzych w Siedlcach nad miejscowym SKK.

Do wygranej podopiecznych Arkadiusza Chlebdy poprowadził duet Mateusz Nitsche i Bartłomiej Józefowicz, który łącznie rzucił 32 z 59 punktów zdobytych przez Górnika w tym meczu. Dosyć niespodziewanie swoje mecze wygrały także zespoły Spójni, która pokonała Sportino oraz Polonii 2011, której nie sprostał AZS Radex. „Planowe” zwycięstwa odniosły zespoły Sokoła, Politechniki, oraz łódzkiego ŁKSu. Na 16 lutego przeniesione zostało spotkanie rezerw Prokomu z GKSem Tychy.

Blisko sprawienia niespodzianki byli także koszykarze KPSW Astorii Bydgoszcz, którzy po świetnej pierwszej połowie sobotniego spotkania prowadzili z Rosą Radom 49:33. W tej części meczu bydgoszczanie zagrali bardzo dobrze w obronie, a przy tym skutecznie w ataku. Aż 7 z 11 rzutów zza linii 6,75 cm trafiło do kosza Rosy, która w odpowiedzi miała tylko swojego centra, Michała Nikiela. Na nic zdawały się zmiany przeprowadzane przez trenera Piotra Ignatowicza (w 6. minucie wymienił całą piątkę przebywającą na parkiecie), gospodarze byli nie do zatrzymania.

Jednak po przerwie role się odwróciły i goście systematycznie zaczęli odrabiać straty. Kluczem do zwycięstwa Rosy było zagranie strefą w obronie. Podopieczni Jarosława Zawadki nie mieli pomysłu na rozbicie tak skonstruowanej defensywy radomian i ich prowadzenie topniało z minuty na minutę. Bezradność w ataku wprowadzała także nerwowość w obronie, a i jednocześnie goście trafiali częściej niż w pierwszych dwóch kwartach. W 35. minucie po „trójce” Wiekiery goście wyszli na prowadzenie 65:66, którego nie oddali już do końca spotkania. KPSW Astoria potwierdziła tym samym, że o ile umiejętności jako zespół ma, o tyle psychicznie jest drużyną mało odporną. Wraz z malejącym wcześniej wypracowanym prowadzeniem, koszykarze z Bydgoszczy popełniali coraz więcej błędów tak w ataku jak i w obronie.

W tabeli prowadzi warszawska Politechnika, która o dwa punkty wyprzedza Sokoła Łańcut i Rosę Radom. Ostatnie miejsce okupuje tyski GKS, mający trzy oczka straty do wyprzedzających go zespołów ze Szczecina, Bydgoszczy, Lublina i Warszawy.