Facebook Google+ Twitter

XVII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Sandomierzu

W niedzielę, 12 stycznia 2014 r. rozpoczną się imprezy towarzyszące obchodom Dnia Judaizmu, które odbędą się w Sandomierzu w czwartek, 16 stycznia br. Przebiegać będzie pod hasłem "Pan jest moją mocą (...), Jemu zawdzięczam moje ocalenie".

Panorama Sandomierza od strony Wisły. / Fot. Krzysztof KrzakDzień Judaizmu został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu. Służy on upowszechnianiu postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Organizatorami Ogólnopolskich Obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce są: Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza.

Plakat zapowiadający Dzień Judaizmu. / Fot. materiał reklamowy Urzędu Miasta SandomierzW programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Sandomierzu znalazły się m.in.: wystąpienia gości i wykład historyczny podczas spotkania inaugurującego w Zamku sandomierskim, modlitwa na Cmentarzu Żydowskim, panel dyskusyjny oraz prezentacja wystawy fotografii "Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska" w Muzeum Diecezjalnym, nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem Bp. dr. Krzysztofa Nitkiewicza Biskupa Sandomierskiego w Bazylice Katedralnej oraz spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia w Domu Katolickim w Sandomierzu (dokładny program znajduje się na załączonym plakacie).

Pierwszą imprezą towarzyszącą obchodom XVII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu będzie koncert zespołu klezmerskiego "Chanajki" w sali rycerskiej sandomierskiego zamku (początek 12.01., godz. 17). Na okres od poniedziałku do czwartku zaplanowano m.in. prezentację Księgi Pamięci Sandomierza w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, wystawę "Judaica w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu", wystawę w I LO Collegium Gostomianum (ul. Długosza 7) "Historia i kultura Żydów licealistom nieobca" (organizatorzy: I LO CG, Marta Korzynek, Marta Borowska), wystawę w I LO Collegium Collegium Gostomianum w Sandomierzu. / Fot. Krzysztof KrzakGostomianum "Oni byli naszymi uczniami – uczniowie wyznania mojżeszowego w historii szkoły" (organizator: dr Barbara Tęgiewicz), wystawę w I LO Collegium Gostomianum "Twórczość plastyczna Żydów" (organizatorzy: uczniowie I LO CG), wystawę w I LO Collegium Gostomianum – "Reliefy i symbolika nagrobków na cmentarzu żydowskim w Sandomierzu" (organizatorzy: uczniowie I LO CG, Joanna Pieronkiewicz – Szpernal), prezentację portalu internetowego Wirtualny Sztetl. 13 stycznia w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu odbędą się warsztaty dla gimnazjalistów „Poznać znaczy zrozumieć” (kultura, tradycja, historia Żydów), które poprowadzi młodzież z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, a w Muzeum Okręgowym - panel edukacyjny o Żydach w historii i kulturze.

We wtorek, 14 stycznia Collegium Gostomianum zaprasza na prelekcje historyczne i degustacje kulinariów żydowskich, a kino Starówka na projekcję filmu "Mój przyjaciel wróg". We wtorek i w środę licealiści z II LO zapraszają na wycieczki po Sandomierzu śladami Żydów. W środę, 15 stycznia, w Katolickim Domu Kultury odbędzie się premiera przedstawienia "Chonen i Lea na pograniczu światów", opartego na dramacie "Dybuk" Szymona An-skiego, w wykonaniu Teatru Szkolnego I LO CG „Cegielnia” przygotowana pod kierownictwem dr Danuty Paszkowskiej, a w kinie Starówka wyświetlony zostanie izraelski dramat "Wypełnić pustkę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.