Facebook Google+ Twitter

XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej – koncert inauguracyjny

Tradycyjnie podczas Dni Elbląga odbywają się koncerty muzyki dawnej. W sobotę 29 czerwca 2013 r. w Sali św. Ducha Elbląskiej Biblioteki po raz osiemnasty odbył się inauguracyjny koncert „Od średniowiecza do baroku”.

XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Przez dwa dni na uliczkach Starego Miasta w Elblągu i w zabytkowych murach Biblioteki Elbląskiej rozbrzmiewają dźwięki instrumentów dawnych. Organizatorami cyklicznego projektu, który po raz pierwszy został zrealizowany w 1996 r., są Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Młodzieżowy Dom Kultury, Biblioteka Elbląska im. C. K. Norwida i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Ryszard Skotnicki z elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury, zaś kierownikiem organizacyjnym Danuta Mańkut. Sponsorami wydarzenia muzycznego są Grażyna i Tomasz Zimińscy oraz Michał Waluk. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Jak co roku zjechały do Elbląga najlepsze zespoły amatorskie i profesjonalne, specjalizujące się w wykonywaniu XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej / Fot. plakat muzyki dawnej. Koncertom na uliczkach elbląskiej starówki, też już tradycyjnie, towarzyszyć będą warsztaty. Tegoroczną nowością jest fakt, że warsztaty mają charakter otwarty. W sobotę tematem zajęć była „technika gry na lirze korbowej”. Warsztatom, zarówno w sobotę, jak i niedzielę, towarzyszy wystawa dawnych instrumentów, zobaczyć można m.in. komence, rebek (XII w.), fidel (XV w.), platerspiel (XIII w.), violę do gamba (XVI w.), kopię elbląskiej giterny czy akordeony historyczne. W niedzielę odbędzie się parada średniowieczna z udziałem elbląskich rycerzy, szczudlarzy z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego i zespołów muzyki dawnej oraz pokaz walk rycerzy na dziedzińcu biblioteki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wyczerpująca relacja, do tego odpowiednie zdjęcia czyli pełny profesjonalizm. Zadziwia mnie Pani swoją wszechstronnością...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za interesujące informacje. Istotnie, niektórzy melomani zamykają oczy podczas koncertu, co zapewne pozwala uzyskać szczególny odbiór.
Co do instrumentów, to najbardziej fascynuje mnie klawesyn. Jednak jest słuszność w tym, że współbrzmienie różnych dźwięków tworzy intrygujące melodie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że nawet za wyrażenie uznania za reportaż o festiwalu o instrumentach dawnych, na W24 dostaje się minus jedynkę. No, ale redakcja bardzo popiera ten system ocen. Widać jak bardzo sprawdza się w praktyce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno, to rzeczywiście unikalne wydarzenie i cieszę się, że napisała Pani o nim artykuł /szkoda, że mnie tam nie było :-(
Dawne instrumenty brzmią tak intrygująco dla naszych XXI wiecznych uszu, że jeżeli zamkniemy oczy, to często nie jesteśmy w stanie rozpoznać nazwy instrumentu. Mnie szczególnie interesuje lira korbowa /o której Pani pisze/, o niesłychanie bogatym spectrum dźwiękowym, będącym mieszanką dźwięków instrumentów strunowych szarpanych, smyczkowych, a nawet słychać w niej dźwięki organów. Ciekawostką jest również, że aby dobrze grać na flecie basowym, trzeba ukończyć specjalny wydział Instrumentów Dawnych. Bardzo dziękuję za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję:) Prawda. Muzyka należy do sztuk, wymagających bezpośredniego kontaktu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja - dziękuję ! i tylko żal, że się tam nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.