Facebook Google+ Twitter

XVIII Międzynarodowy Festiwal Komiksów w Łodzi

Od piątku do niedzieli (5-7 października) w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się kolejne spotkanie miłośników komiksów z Polski oraz zagranicy - osiemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi.

Plakat MFK 2007 / Fot. www.komiksfestiwal.comMiędzynarodowy Festiwal Komiksów w Łodzi jest cykliczną imprezą, która debiutowała w 1991 roku. Twórcami i głównymi organizatorami Festiwalu są absolwenci łódzkiego Liceum Plastycznego, a później Akademii Sztuk Pięknych, skupieni w stowarzyszeniu "Contur". Od tego czasu ze względu na ilość uczestników – zarówno publiczność, rysowników, scenarzystów jak i wydawców – rangę zapraszanych gości oraz prezentowane prace i debiuty, uważany jest nie tylko za największy, ale również za najważniejszy festiwal komiksów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Stałymi punktami festiwalu są spotkania z autorami komiksów, pokazy pracy twórczej na żywo, rozdawanie autografów, sympozja naukowe poświęcone kondycji oraz kierunkom rozwoju współczesnych historii obrazkowych i liczne konkursy. Dla kolekcjonerów równie ważne są premiery wydawnicze i giełda. Festiwalowi towarzyszy także spotkanie miłośników gier planszowych, karcianych, RPG (role-playing games), w trakcie którego przewidziane są zarówno prezentacje, pokazy, seanse gier, jak i nauka malowania figurek czy debata na temat samych gier.

Impreza kończy w tym roku osiemnaście lat. Z okazji osiągnięcia pełnoletniości organizatorzy zapowiedzieli kilka niespodzianek i szczególnych konkursów. Niewątpliwe najważniejszą będzie huczna zabawa w klubie Dekompresja oraz wybór Miss Komiksu – zgromadzona publiczność wybierze ją spośród narysowanych na żywo przez znanych rysowników kandydatek.

Swoje trzydzieste urodziny obchodzić będzie Thorgal. Jubileusz uświetnią najbardziej znany zagranicą polski rysownik i autor grafik do serii Thorgal Grzegorz Rosiński i obecny scenarzysta serii Yves Sente. Rosiński jednocześnie zaprezentuje monograficzną wystawę własnych prac. Impreza jubileuszowa Thorgala odbędzie się w klubie Funaberia. W uroczystościach udział wezmą ambasador Francji i delegat Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii.

Pięćdziesięciolecie obchodzą Tytus, Romek i A’Tomek. Przygody dwójki harcerzy i uczłowieczanej małpy bawią i uczą już trzecie pokolenie czytelników. Autor, Henryk Jerzy Chmielewski – znany lepiej jako Papcio Chmiel – pojawi się na festiwalu, a w trakcie świętowania pięćdziesiątych urodzin przewidziane są różne zabawy i konkursy.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszą również Przegląd Filmów Animewanych (od 2 do 11 października) oraz przedpremierowy pokaz filmu „Persepolis” (w weekend festiwalowy) - oba odbędą się w kinie Charlie.

Dokładny program tegorocznego festiwalu oraz inne informacje o imprezach, konkursach, a także projektach, można znaleźć na stronie www.komiksfestiwal.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.