Facebook Google+ Twitter

XVIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Bałtyk-Karkonosze Tour"

1 czerwca 2010 r. rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Bałtyk-Karkonosze Tour". Pierwszy etap wyścigu z Trzebiatowa do Gryfina wiódł m.in. przez Nowogard, historyczną stolicę kolarstwa polskiego.

Są w Nowogardzie. Lotną Premię wygrywa... nie oczekiwany nowogardzianin Ziółkowski lecz kolarz z Ukrainy... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiInicjatorami wyścigu „Bałtyk-Karkonosze Tour” byli działacze Towarzystwa Cyklistów „Sudety” w Wałbrzychu: Janusz Maceluch, Kazimierz Pisarek i Andrzej Nowakowski. Pierwszy wyścig rozegrany został już w 1993 roku, jednak na innej trasie - jako „Karkonosze Tour”. Jego trasa, licząca 8 etapów, przebiegała tylko przez woj. wałbrzyskie i jeleniogórskie. Wzięło w nim udział 124 zawodników z 44 polskich zespołów oraz ekipy zagraniczne z USA, Ukrainy i Węgier. Od 1996 roku wyścig jest zaliczany do największych imprez kolarskich w swojej kategorii w Europie.

Trasa I etapu z Trzebiatowa do... Dane ze strony: http://www.naszosie.pl/2010/05/prezentacja-baltyk-karkonosze-tour-2010/ / Fot. Ryszard Jan ZagórskiŻeby uatrakcyjnić przedsięwzięcie, jego organizatorzy postanowili od 1997 roku, organizować wyścig „Bałtyk-Karkonosze Tour”. Od 2000 r. (po likwidacji TC „Sudety” w Wałbrzychu), organizację wyścigu przejęło nowo powstałe Towarzystwo Kolarskie „Karkonosze Tour” w Jeleniej Górze. Od wielu lat w wyścigu biorą udział wszystkie polskie grupy zawodowe oraz zagraniczne z Czech, Słowacji, Danii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Rosji Ukrainy, Włoch i Japonii.

Trasa wyścigu. Z opracowanego folderu... s. 2. / Fot. Ryszard Jan ZagórskiW siedemnastoletniej historii wyścigu najlepiej spisali się Polacy, bo aż 12 wyścigów wygrał Polak. Radosław Romanik, który był sześciokrotnym triumfatorem (1993-1996, 2005, 2008), Andrzej Sypytkowski (1997), Piotr Chmielewski (1998), Robert Radosz (2000), Piotr Przydział (2001), Sławomir Kohut (2004), Bartłomiej Matysiak (2006). Wśród obcokrajowców Aleksander Klymenko (Ukraina) był dwukrotnym zwycięzcą (2002, 2003) i po jednym razie zwyciężyli Litwin, Słowak i Rosjanin. Ciekawe, czy uda się jakiemuś kolarzowi w przyszłości dorównać osiągnięciu Radosława Romanika, nazywanego przez brać kolarską dziadkiem?

Etapy wg mapki w folderze wydanym na okoliczność XVIII wyścigu... s. 2. / Fot. Ryszard Jan ZagórskiNa okoliczność XVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Bałtyk-Karkonosze Tour”, wydane zostało barwne opracowanie informujące o organizatorach, honorowych protektorach, komitecie honorowym z Ryszardem Szurkowskim na czele, komisji sędziowskiej, zwycięzcach i o przebiegu trasy. Pierwszy etap wyścigu z Trzebiatowa do... wiódł m.in. przez Nowogard.

Na 53. kilometrze, przy Placu Wolności rozegrała się Lotna Premia. Zebrani kibice kolarstwa już od godz. 10 czekali na nowogardzianina, Ziółkowskiego. Peleton przybył o godz. 11.17. Wygrał kolarz z Ukrainy...
Główny peleton w Nowogardzie / Fot. Ryszard Jan Zagórski
„Bałtyk - Karkonosze Tour” składa się z kilku etapów, podczas których kolarze mają do przejechania ok. 1000 km. Jednak np. z powodu zniszczeń na skutek powodzi w Nowej Soli, 6. etap wyścigu zostanie znacznie skrócony a start ostry ma nastąpić w miejscowości Wróciszów.

Wyniki poszczególnych etapów tegorocznego wyścigu będzie można znaleźć
na stronie internetowej Wyniki - Bałtyk-Karkonosze Tour
Kolarzom życzę: szerokiej drogi, gumowych drzew i samych zwycięstw...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Natura rządzi się innymi zasadami, a my powinniśmy być pilnymi jej słuchaczami i uczniami. Elastycznymi i roztropnymi. Prawdopodobnie, szanowna Doroto, to jedna z przyczyn zmiany trasy wyścigu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś widać było wyraźnie różnice kondycyjne zawodników. dzisiaj wszyscy są sportowcami wysokiej klasy. Wykonanie drobnego błędu powoduje wysokie straty czasowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie jak widzisz, na załączonej mapce moje miasto też jest na trasie wyścigu.
Start w dniu 5 czerwca w Zbąszyniu został odwołany! Więcej informacji nie podano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.