Facebook Google+ Twitter

XVIII Pułk Ułanów Pomorskich w natarciu. Rekonstrukcja szarży pod Krojantami

2 września 2012 roku w Krojantach pod Chojnicami odbyła się inscenizacja przedstawiająca bohaterską i heroiczną walkę XVIII Pułku Ułanów Pomorskich z Niemcami podczas pierwszego dnia II wojny światowej.

Wydarzenie to związane było z obchodami siedemdziesiątej trzeciej rocznicy wybuchu wojny. Samą inscenizację poprzedziła uroczysta polowa Msza święta, w której udział wzięli przedstawiciele okolicznych miast i gmin, ministra obrony narodowej, a także kombatanci wojenni. Jednym z bardziej wzruszających momentów uroczystych obchodów było złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Pierwsza część inscenizacji obrazowała musztrę 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej. Następnie odbył się XVI Bieg Ułański, w postaci gonitwy - wyścigów konnych oraz starcie batalionu polskiej piechoty i artylerii konnej z oddziałami Wehrmachtu wspieranymi przez Luftwaffe. Kulminacyjnym punktem widowiska było odtworzenie szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Szarża pod Krojantami nie odbyłaby się, gdyby nie grupy rekonstrukcyjne, które wzięły w niej udział i zadbały o każdy szczegół i rzetelność inscenizowanych wydarzeń. Rekonstruktorzy przyjechali między innymi z Chojnic, Chełmna, Bydgoszczy czy Laskowic Pomorskich.

Dodatkową atracją były liczne stoiska gastronomiczne oraz z pamiątkami. Zainteresowani mogli obejrzeć, a także zakupić militarne akcesoria oraz zobaczyć rekonstrucje szpitala polowego. Świetna organizacja i dbałość o szczególy sprawiła, że oglądana bitwa była bardzo realistyczna a efekty specjalne w postacji wybuchów, pożarów i bombardowania z powietrza zapierały dech w piersiach.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Agata Przybyłek
  • Agata Przybyłek
  • 09.09.2012 13:25

Dziękuję bardzo Panie Andrzeju za dostarczenie mi argumentu w dyskusji rodzinnej właśnie na temat sensu "machania szabelkami przeciwko czołgom". Pańska wypowiedż utrzymuje mnie w przekonaniu o sensie śmierci rotmistrza E.Świeściaka i daje kolejne argumenty. Mam powiązania rodzinne z ś.p.. rotmistrzem oraz jego siostrą, zmarłą Danutą Struve, która uczestniczyła aktywnie w działaniach na rzecz pomnika i kontynuacji pamięci o szarży. Byłam w Chojnicach i Krojantach, ponieważ czułam, że teraz moja kolej przejąć tradycję rodzinną pamięci o poległych. Czy mogę się powołać na Pańskie argumenty( zwłaszcza to osobiste) w dyskusji z kuzynem ? Jestem wciąż pod wrażeniem tego, co pasjonaci, władze i ludzie dobrej woli robili i robią aby upamiętnić tamte wydarzenia. Być może to wciąż nie jest doskonałe, ale najważniejsze, że JEST, bo kiedyś nawet pisać o tym nie było wolno! Czym innym jest traktować to jako imprezę a trochę czym innym, kiedy ma się świadomość, że ludzie , którzy mieli całe życie przed sobą tam , na tym polu je zakończyli. Dzięki temu co ja przeżyłam osobiście w czasie tej rekonstrukcji oraz Panu, Panie Andrzeju w pańskich słowach, uczę także( mam nadzieję) moje dzieci, że patriotyzm nie odszedł do lamusa. Za rok znowu tam będę. Dziękuję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za komentarz Panie Andrzeju:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Komornicki
  • Michał Komornicki
  • 04.09.2012 15:53

Do m z 4.09.2012 00:20 Ty śmieszny gościu nie tylko jesteś klaunem ale także tchórzem i burakiem, tchórzem bo nie podajesz nazwiska tylko kryjesz się pod jakąś literką, a burakiem bo z twego wpisu wynika, że za dużo szkół nie ukończyłeś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
m
  • m
  • 04.09.2012 00:20

To nie rekonstruktorzy tylko klauni i ułanoidy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do galerii zdjęć:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Komornicki
  • Michał Komornicki
  • 03.09.2012 16:00

Rekonstruktorzy przyjechali także z Opola, Niemodlina, Poznania, Tarnowa, Torunia, Szczecina i wielu innych miejsc :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.