Facebook Google+ Twitter

XVIII Zjazd partii Chin: Korupcja może wykończyć partię i państwo

8 listopada w Pekinie prezydent Hu Jintao, uroczyście otworzył XVIII Zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który wybierze i zatwierdzi Xi Jinpinga, na stanowisko sekretarza generalnego partii, a potem na prezydenta kraju.

 / Fot. EPA/DIEGO AZUBELXi Jinping, po wyborze na funkcję sekretarza generalnego KPCh, w 2013 roku obejmie stanowisko prezydenta i formalne przywództwo w kraju, na kolejne 10 lat. Na zjazd w Pałacu Ludowym, położonym przy słynnym z krwawej masakry demonstrujących studentów w 1989 r. placu Tiananmen, przyjechało 2,3 tys. delegatów, wybranych przez lokalne władze partii w całym kraju, reprezentujących 82 mln jej członków.

Zjazdowi delegatów KPCh towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa. Według BBC przed rozpoczęciem obrad zatrzymano wielu dysydentów i demonstrantów, a na innych podejrzanych, nałożono areszt domowy.

Prezydent Chin, Hu Jintao, jako urzędujący jeszcze przywódca państwa, wygłosił dwugodzinną mowę inauguracyjną XVIII Zjazdu, w której przedstawił bilans swojej podwójnej kadencji. Podkreślił szczególnie, że panująca powszechnie korupcja, która zżera partię i państwo, powinna być surowo karana i zwalczana, bez względu na to, jak wysoką pozycję zajmuje urzędnik. Zdaniem prezydenta Hu Jintao nic tak bardzo, jak potężna korupcja nie może spowodować upadku partii i państwa chińskiego - podaje serwis Wyborcza.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.