Facebook Google+ Twitter

XX Forum Gospodarcze: Rola MŚP i program ich wsparcia

Podczas XX Forum Gospodarczego w Toruniu omówiono rolę małych i średnich przedsiębiorstw jako kreatorów rozwoju gospodarczego. Wśród dyskutantów byli Prezes KIG Andrzej Arendarski i były V-ce minister Gospodarki Adam Szejnfeld.

XX Forum Gospodarcze w Toruniu / Fot. archiwum Menu GroupZagadnieniu MŚP poświęcony został oddzielny panel tematyczny w drugim dniu tegorocznego Forum. Moderatorem dyskusji był Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Ekspertami w debacie byli znamienici goście, dzięki którym rozmowy były wysoce merytoryczne. Swoimi spostrzeżeniami z uczestnikami podzielili się Andrzej Arendarski - Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Adam Szejnfeld - Wiceminister Gospodarki 2007-2009, Krzysztof Przybył - Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Przemysław Jura - Prezes Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych, Ewa Chronowska - Prezes Zarządu Capital Ventures Sp. z o.o., Grzegorz Kiszluk - Redaktor Naczelny Miesięcznika Brief i Katarzyna Berbeć - Menedżer Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.


XX Forum Gospodarcze w Toruniu / Fot. archiwum Menu GroupNajważniejszym wnioskiem z dyskusji jest dostrzeżenie, że małe i średnie przedsiębiorca to główny twórca nowych miejsc pracy. O nich więc trzeba szczególnie dbać, gdy chce się zmniejszyć bezrobocie. Cechą charakterystyczną przemian społeczno-gospodarczych w Polsce jest dynamiczny rozwój sektora MŚP. Ostatnie 23 lata pokazały, że Polacy są narodem, który przedsiębiorczość ma we krwi. Dziś firmy działające w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw są miejscem pracy dla aż 7 na 10 pracujących. Poziomem przedsiębiorczości nie odstajemy od reszty Europy. Pod względem liczby aktywnych przedsiębiorstw zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej. W całkowitej liczbie przedsiębiorstw w Polsce, bardzo wysoki udział mają MŚP - 99,8%. Około 96% firm to mikroprzedsiębiorstwa, co jest drugą pozycją w EU 27.
Natomiast dynamika wzrostu wartości dodanej brutto wszystkich grup MŚP w Polsce jest znacznie wyższa niż w Unii Europejskiej.

To wszystko jednak nie zmienia faktu, że w sektorze MŚP są kwestie wymagające poprawy. Podczas dwudniowych obrad wiele miejsca poświęcono problemom, na jakie natrafiają małe i średnie przedsiębiorstwa. Duża część panelu poświęcona została przedstawieniu sposobów ich wspierania. Do czynników, które pobudzają rozwój MŚP należą między innymi rozwiązania systemowe, a także polityka państwa dotycząca rozwoju tego sektora.

- "Bardzo wiele rzeczy postulowanych przez środowiska eksperckie, biznesowe, organizacje przedsiębiorcze nie jest podejmowanych, bądź są postulowane, a efektów nie widać. Ale wiele z nich jest." - mówił poseł Adam Szejnfeld - "Moim zdaniem nikt lepiej niż Krajowa Izba Gospodarcza nie prowadzi każdego roku monitoringu legislacyjnego Sejmu. Statystyki pokazują na ile Parlament czy Rząd zajmuje na przykład legislacją progospodarczą, a na ile nie. Mało tego, jeszcze ocenia na ile ona się przydaje. I są takie lata, że są to oceny bardzo dobre."

W ostatnich 3 miesiącach widoczna była wyraźna aktywność w zakresie legislacji oraz oddziaływania na rynek, w tym w związku z bezrobociem. Utworzone instrumenty mają na celu nie tylko wspieranie bezrobotnych, ale także przedsiębiorców, pracodawców - głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie oni są głównymi twórcami nowych miejsc pracy.

- "Od grudnia powstało 7 ustaw. Począwszy od ustawy deregulacyjnej, która wprowadziła VAT kasowy właśnie dla mikro przedsiębiorców i małych firm, poprzez zliberalizowanie instytucji ulgi za złe długi. Poprzez wprowadzenie zupełnie nowego instrumentu w postaci kredytu pod zwrot, a więc łatwego i szybkiego kredytu, który przedsiębiorca może wziąć, ale nie będzie go spłacał, tylko państwo będzie go spłacało. Potencjał wartości kredytu to 70 mld zł. Poprzez ostatnie rozwiązanie, a więc uzbrojenie Banku Gospodarstwa Krajowego w instrument gwarancji kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. To nie jest dla dużych firm, ale wyłącznie dla małych." - wymieniał poseł Szejnfeld.
- "Podejmuje się działania, które mają wspierać rynek pracy i mają wspierać MSP różnymi instrumentami." - podsumował.

Wymienione rozwiązanie to podpisane 4 marca 2013 roku w obecności Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego, przez Bank Gospodarstwa Krajowego z bankami umów, które rozpoczynają rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Cel programu gwarancyjnego to wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach instrumentu Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis, BGK będzie udzielał indywidualnych poręczeń na zabezpieczenie spłat kredytów oferowanych przez banki komercyjne i spółdzielcze małym i średnim przedsiębiorstwom. Wysokość funduszy własnych BGK daje możliwość udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w kwocie 50 mld zł.

Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy wprowadzającym rozwiązania, w tym finansowe, których celem będzie wspieranie i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Będzie on umożliwiał firmom ubieganie się o dopłaty z budżetu państwa do funduszu płac.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.