Facebook Google+ Twitter

XX Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

W Starogardzie Gdańskim 25-27 maja br. odbyło się dwudzieste spotkanie szkół imienia Henryka Sienkiewicza. Na zaproszenie gospodarzy zlotu - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przybyły 42 delegacje z różnych stron Polski.

Portret Henryka Sienkiewicza w Muzeum w Woli Okrzejskiej / Fot. Adrianna Adamek-ŚwiechowskaPomysł organizowania zlotów szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, zrodził się w miejscu przyjścia na świat pisarza – w Woli Okrzejskiej. Inicjatorem corocznych spotkań jest dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza, Antoni Cybulski. Przedsięwzięcie to ma olbrzymi wymiar, gdyż uczestniczą w nim szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Jest okazją do integracji środowisk oświatowych i młodzieżowych, wymiany doświadczeń, ożywienia roli patrona w życiu szkół, a także sposobnością do poznania poszczególnych regionów. Każdy zlot jest wspaniałą lekcją, której znaczenie trudno jest przecenić, ale także niezwykłą przygodą, którą każdy uczestnik przeżywa na swój sposób.

Dwudziesty zlot na Ziemi Kociewskiej wypełnił ciekawy program. Spotkanie rozpoczęło się od spektakularnego przemarszu uczestników zlotu ulicami Starogardu Gdańskiego. Uczniowie w przebraniach z transparentami utworzyli wielobarwny pochód, który zatrzymał się na Rynku, by wysłuchać z ust zastępcy prezydenta Henryka Wojciechowskiego historii miasta będącego stolicą Kociewia.

Po mszy świętej w kościele św. Mateusza odbyło się uroczyste otwarcie zlotu w kinie „Sokół”. Podczas inauguracji spotkania zaprezentowano przedstawienie „Kochał Cię Polsko” z pytaniami dotyczącymi twórczości Henryka Sienkiewicza, wręczono nagrody zwycięzcom konkursów zlotowych. Muzyczne występy Kapeli Kociewskiej i zespołu „Jordan” uświetniły uroczystość.

Drugi dzień zlotu wypełniły wycieczki. W Gdańsku grupy zlotowe zwiedziły Muzeum Bursztynu, starówkę oraz popłynęły galeonem „Lew” na Westerplatte. W Szpęgawsku złożono kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez Niemców mieszkańców Ziemi Kociewskiej. Nad jeziorem Jamertal odbyło się spotkanie z Mieczysławem Kalenikiem, odtwórcą głównej roli w adaptacji Krzyżaków Aleksandra Forda (1960). Przy ognisku w Hubertusie miała miejsce gawęda wnuka pisarza, Juliusza Sienkiewicza na temat historii jego rodu oraz pokaz Bractwa Rycerskiego. W ostatni dzień zlotu dla grup odjeżdżających w godzinach popołudniowych zaproponowano zwiedzanie Muzeum Ziemi Kociewskiej. Fotoreportaże z dni zlotowych pozwalają dostrzec widowiskowość i atrakcyjność spotkania w Starogardzie Gdańskim: portalpomorza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.