Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XX Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Portret Henryka Sienkiewicza w Muzeum w Woli Okrzejskiej
Portret Henryka Sienkiewicza w Muzeum w Woli Okrzejskiej Adrianna Adamek-Świechowska
W Starogardzie Gdańskim 25-27 maja br. odbyło się dwudzieste spotkanie szkół imienia Henryka Sienkiewicza. Na zaproszenie gospodarzy zlotu - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przybyły 42 delegacje z różnych stron Polski.

Pomysł organizowania zlotów szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, zrodził się w miejscu przyjścia na świat pisarza – w Woli Okrzejskiej. Inicjatorem corocznych spotkań jest dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza, Antoni Cybulski. Przedsięwzięcie to ma olbrzymi wymiar, gdyż uczestniczą w nim szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Jest okazją do integracji środowisk oświatowych i młodzieżowych, wymiany doświadczeń, ożywienia roli patrona w życiu szkół, a także sposobnością do poznania poszczególnych regionów. Każdy zlot jest wspaniałą lekcją, której znaczenie trudno jest przecenić, ale także niezwykłą przygodą, którą każdy uczestnik przeżywa na swój sposób.

Dwudziesty zlot na Ziemi Kociewskiej wypełnił ciekawy program. Spotkanie rozpoczęło się od spektakularnego przemarszu uczestników zlotu ulicami Starogardu Gdańskiego. Uczniowie w przebraniach z transparentami utworzyli wielobarwny pochód, który zatrzymał się na Rynku, by wysłuchać z ust zastępcy prezydenta Henryka Wojciechowskiego historii miasta będącego stolicą Kociewia.

Po mszy świętej w kościele św. Mateusza odbyło się uroczyste otwarcie zlotu w kinie „Sokół”. Podczas inauguracji spotkania zaprezentowano przedstawienie „Kochał Cię Polsko” z pytaniami dotyczącymi twórczości Henryka Sienkiewicza, wręczono nagrody zwycięzcom konkursów zlotowych. Muzyczne występy Kapeli Kociewskiej i zespołu „Jordan” uświetniły uroczystość.

Drugi dzień zlotu wypełniły wycieczki. W Gdańsku grupy zlotowe zwiedziły Muzeum Bursztynu, starówkę oraz popłynęły galeonem „Lew” na Westerplatte. W Szpęgawsku złożono kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez Niemców mieszkańców Ziemi Kociewskiej. Nad jeziorem Jamertal odbyło się spotkanie z Mieczysławem Kalenikiem, odtwórcą głównej roli w adaptacji Krzyżaków Aleksandra Forda (1960). Przy ognisku w Hubertusie miała miejsce gawęda wnuka pisarza, Juliusza Sienkiewicza na temat historii jego rodu oraz pokaz Bractwa Rycerskiego. W ostatni dzień zlotu dla grup odjeżdżających w godzinach popołudniowych zaproponowano zwiedzanie Muzeum Ziemi Kociewskiej. Fotoreportaże z dni zlotowych pozwalają dostrzec widowiskowość i atrakcyjność spotkania w Starogardzie Gdańskim: portalpomorza.pl

Jubileusz zlotów Szkół Sienkiewiczowskich upamiętnia okolicznościowa publikacja, wydana przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zawiera ona wspomnienia zlotowe, począwszy od Woli Okrzejskiej w roku 1993, do ostatniego spotkania w roku 2011 w Przemyślu, aż po XX Zlot w Starogardzie Gdańskim w roku 2012.

Dwudzieste spotkanie było również okazją do powrotu pamięcią do początków przedsięwzięcia. Pomysłodawca i organizator zlotów – Antoni Cybulski wspominał w szczególny sposób pierwsze spotkanie, którego był gospodarzem: „Organizacja I Zlotu w 1993 r. było zadaniem pionierskim, bez doświadczenia, tradycji, środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Posiadałem jedynie wykaz 70 szkól noszących imię Henryka Sienkiewicza i rodzący się pomysł integracji szkół sienkiewiczowskich. Na pierwsze spotkanie, które odbyło się w dniach 28-30 maja do Woli Okrzejskiej przybyły delegacje 32 szkół nie tylko ówczesnego województwa siedleckiego, ale szkoły z dalekiej Legnicy, Głogówka, Rajgrodu, Częstochowy, Łańcuta, Łodzi, Wąsoszy. Przez 3 dni wymienialiśmy doświadczenia o pracy wokół Patrona, wzajemnie się poznawaliśmy, zwiedzaliśmy miejsca związane z życiem i twórczością pisarza na Ziemi Łukowskiej".

Śladem zlotowych spotkań są różne inicjatywy – jedną z nich jest założenie w Ziębicach Bractwa Sienkiewiczowskiego, mającego na celu wzmocnienie integracji środowisk, zajmujących się popularyzacją twórczości Henryka Sienkiewicza. Niewątpliwie z racji patronatu w szczególny sposób działalność ta prowadzona jest w szkołach, czego świadectwem są różne projekty, prezentowane nie tylko podczas zlotów. Różnorodne formy aktywności uczniowskiej sprzyjają pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu wyobraźni, uzdolnień, umiejętności poprzez twórczość własną, przygotowują do świadomego korzystania z dorobku narodowej kultury.

Tradycją Zlotów Sienkiewiczowskich są spotkania z członkami rodziny pisarza oraz wybitnymi przedstawicieli świata nauki, kultury, sportu i polityki. Spotkania takie odnotowane są w różnych publikacjach, niemniej warto o nich przypomnieć. Jak wspomina autorka broszury Rodzinne strony Henryka Sienkiewicza, Małgorzata Kowalik, w pierwszym spotkaniu w Woli Okrzejskiej uczestniczyli: wnuczka pisarza Maria Korniłowicz, edytorka korespondencji pisarza, dr Maria Bokszczanin, prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza prof. zw. dr hab. Lech Ludorowski oraz aktor Tomasz Mędrzak, odtwórca roli Stasia Tarkowskiego w filmie W pustyni i w puszczy Władysława Ślesickiego (1973). Antoni Cybulski wspomniał szereg osób – honorowych bohaterów kolejnych zlotów, a związanych w różny sposób z dziełem Sienkiewiczowskim. Wśród nich byli między innymi: Maria Korniłowicz, Maria Sienkiewicz, Juliusz Sienkiewicz, Igo Moś, Marek Perepeczko, Janusz Zakrzeński, Marcin Kozłowski, Cezary Leżeński, Marcin Płażyński, Sebastian Karpiniuk; duchowni: bp Jan Mazur i Zygmunt Kamiński; ks.Józef Joniec, ks. Zygmunt Król, Zygmunt Ryciak.
Niektórzy goście byli bywalcami większości zlotów, czym dowiedli swojego przekonania o znaczeniu tego rodzaju przedsięwzięć. Należą do nich honorowi goście XX zlotu: Juliusz Sienkiewicz i Mieczysław Kalenik. Odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w wywiadzie podkreślił, że przywiązuje wielką wagę do spotkań z ludźmi. Postrzega je jako jedno z istotnych zadań aktora - część misji, polegającej na „zgłębianiu spraw, które są najważniejsze i przekazywaniu ich widowni”. Spotkanie nad jeziorem Jamertal było dla niego powrotem do miejsca, gdzie przed przeszło półwieczem realizowano pierwsze zdjęcia do filmu Krzyżacy, gdzie uczył się jako młody chłopak jazdy konnej i doświadczał gościnności wśród miejscowej ludności. Aktor podzielił się ciekawostką, iż większość koni, zaangażowanych do tej realizacji, pochodziła ze stadniny w Starogardzie. (Źródło: 24starogard.pl).

Warto przypomnieć, że jedno z wielu spotkań wnuka pisarza, Juliusza Sienkiewicza i Mieczysława Kalenika opisała w Malwach na lewadach Barbara Wachowicz. Miało ono miejsce w Oblęgorku w Roku Sienkiewiczowskim 1966, kiedy przygotowywano program telewizyjny Portret Sienkiewicza. W tym spotkaniu inicjatywę przejmował syn pana Juliusza – Bartłomiej: „Prószył drobny, listopadowy śnieg. Po ubielonym parku chodził Kalenik – Zbyszko z Bogdańca, napastowany przez pięcioletniego Bartka Sienkiewicza-prawnuka pytaniami o walkę z niedźwiedziem”. Można przypuszczać, że podobną ciekawość przejawiają uczestnicy zlotów, zarzucający aktora pytaniami o sceny z Krzyżaków. Zapytani o znajomość twórczości patrona młodzi ludzie przyznają się do fascynacji wybranymi książkami, wśród których najczęściej powtarzają tytuły lektur szkolnych: W pustyni i w puszczy, Latarnik, Krzyżacy.

Jubileuszowy moment to także okazja do refleksji na temat przyszłości zlotowej inicjatywy. Nie ulega wątpliwości, że powinna być kontynuowana mimo piętrzących się trudności. Jej twórcom i realizatorom należą się słowa podziękowania za wytrwałość i oddanie idei. Skromnym ich przejawem było uhonorowanie organizatorów przez władze samorządu łukowskiego.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto