Facebook Google+ Twitter

XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Katowicach

W stolicy Górnego Śląska trwa jubileuszowy, XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Setki gości z kraju i zagranicy debatuje nad problemami czasów od starożytności po współczesność.

Miejsce zjazdu - Uniwersytet Śląski / Fot. Piotr DrabikChoć największy w Polsce zjazd studentów i doktorantów historii wystartował w środę, to obrady we wszystkich sekcjach rozpoczęły się dzień później. Na czas trwania wydarzenia główne budynki Uniwersytetu Śląskiego zostały całkowicie opanowane przez znawców dziejów ze wszystkich wieków. Wśród jego uczestników znaleźli się nie tylko naukowcy znad Wisły ale i z uczelni niemieckich czy czeskich. Referenci przedstawiają swoje prace oraz wyniki badań naukowych w 26 sekcjach tematycznych, jak np. średniowiecze i II wojna światowa ale także pamięć historyczna czy historia kuchni i wyżywienia. Z powodu tej ostatniej każdy uczestnik zjazdu miał okazję spróbować najprawdziwszej czekolady ze specjalnej fontanny, za którą ustawiła się długa kolejka koneserów tego deseru.

Na miejscu nie zabrakło inscenizacji historycznych / Fot. Piotr DrabikNie tylko studenci historii mieli szansę na żywy kontakt z przeszłością, dzięki obecności grup rekonstrukcyjnych. I tak na uniwersyteckim dziedzińcu można było spotkać polskich żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej, uzbrojonych po zęby amerykańskich marines oraz całkiem przyjaznych milicjantów. Jubileuszowa edycja zjazdu jest dla miłośników historii szansą przedstawienie swoich badań, podjęcia dyskusji z innymi referentami a także możliwość zdobycia cennych kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłej karierze naukowej. Organizatorzy wydarzenia zadbali również o odpowiednie atrakcje dla jego uczestników. W sobotę 14 kwietnia, będącą ostatnim dniem zjazdu studenci i doktoranci udadzą się w podróż po regionie. Poznają m.in. zamek w Pszczynie, Muzeum Chleba w Radzionkowie i zabytkowe kopalnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach. A w samych Katowicach zwiedzą najbardziej znane osiedla robotnicze i turystyczne chluby miasta: Giszowiec i Nikiszowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Agata
  • Agata
  • 15.04.2012 21:56

Katowice dziękują za miłe słowa ;)
Pozdrawiam,
Agata Muszyńska (Komitet Organizacyjny XX OZHS)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania
  • Ania
  • 15.04.2012 13:16

Mój pierwszy Zjazd i absolutnie fantastyczny, Ania z Torunia gratuluje Katowicom! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.