Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXI Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich

Redakcja
Zygmunt Dmochowski
Zygmunt Dmochowski Karol Szmagalski
W dniach 4-10 Listopada 2010 roku odbył się coroczny Najazd Poetów pod patronatem marszałka województwa opolskiego. Dziś tak o nim pisze do mnie Zygmunt Dmochowski.

XXI Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu (4-10 XI 2010) przebiegał pod patronatem marszałka woj. opolskiego - Józefa Sebesty. Biesiadę poetycką prowadził twórca Najazdu - poeta Janusz Wójcik (dyr. Departamentu Kultury). Poeci odwiedzili następujące miasta: Brzeg, Opole, Głubczyce, Głogówek, Namysłów, Kędzierzyn-Koźle, Kraków i Paczków. Wiersze recytowano w językach: polskim, czeskim, niemieckim, serbsko-łużyckim, rosyjskim, ukraińskim, litewskim i węgierskim. W Krakowie (8 XI) Najazd połączono z XXV leciem działalności Konfraterni Poetów Krakowskich. Patronat nad uroczystością sprawował kardynał Stanisław. Biesiadę poetycką w sali reprezentacyjnej Hotelu Europejskiego prowadził twórca Konfraterni - poeta Jacek Lubart-Krzysica.

Wiersze zmarłych poetów czytała aktorka Anna Dymna. Ornamentykę muzyczno-wokalną przygotowali uczniowie szkół średnich z Opola i Brzegu.W Krakowie wiersze swoje czytaliśmy z nowo wydanej antologii "Ilu przyjaciół Ppzostało w wierszach" (Wyd. Kraków,120 stron, wiersze 105 poetów z kraju i z zagranicy). Imprezie nadano charakter Zaduszek Poetyckich.

Na Najeździe Rosję reprezentowały dwie poetki (jedna z tytułem profesorskim) i poeta Andrzej Połoński (prof. literatur słowiańskich, z pochodzenia Polak, wykładał okresowo we Władywostoku i we Włoszech).

Z Ukrainy przybyła Maryja Tkachiwska (prof. germanistyki na uniwersytetu w Iwanofrankiwsku - Stanisławowie). Z Czech przyjechali prof. Fr. Vszeticzka i Kolarz - poeci starszego pokolenia - oraz dwaj z Zaolzia, wśród nich Kazimierz Kaszper - naczelny miesięcznika ZWROT). Serbołużyczan repreztowali dwaj poeci i poetka - na czele z Beno Budarem z Budziszyna. Z Wilna przyjechał poeta Romuald Mieczkowski - naczelny miesięcznika NAD WILIĄ. Węgry przysłaly trzech poetów ( Budapeszt i Szekesfeherwar).

Opolszczyznę reprezentowali poeci z wielu stowarzyszeń literackich (ZLP, NKL, ŻYWI POECI, WENA, STOW> ROBOT> POETÓW, NIEZRZESZENI) - z Opola, Brzegu, Nysy, Głuchołazów, Prudnika, Namysłowa, Kędzierzyna-Kożla, Korfantowa, Niemodlina, Popielowa, Prężynki, Gostomi, Karczowa. W antologii znajdują się wiersze noblistów - Czesława Milosza i Wisławy Szymborskiej.

Ciekawostki - znane nazwiska literackie na Najeździe: Anna Kajtochowa, Jacek Kajtoch - wiceprezes ZG ZLP - Wojciech Kawiński, Adam Ziemianin, Józef Baran, Jan Lohmann, Julian Kawalec, Weronika Śliwiak (córka Tadeusza), Marta Klubowicz (aktorka), Elżbieta Zechenter-Spławińska, Agnieszka Safińska (malarka i tancerka), Joanna Kasperska (aktorka) i jej mąż Józef Pless z Lubeki (potomek książęcej rodziny z zamku w Pszczonowie).

Jako szczególną ciekawostkę podaję, iż w Krakowie była tak duża frekwencja, że wielu krakowian nie znalazło siedzącego miejsca, wśród nich jeden z senatorów.

W czasie Najazdu poetom towarzyszyła wzajemna serdeczność i duża bliskość oraz na każdym kroku troska władz samorządowych w najeżdżanych przez poetów miastach!

Tyle informacji Karolu z XXI Międzynarodowego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie.

Kim jest Zygmunt Dmochowski.

W dorobku twórczym ma: dwanaście tomów wierszy, trzy poematy, dwie powieści, epigramy, formy dramatyczne i publicystykę literacką. Jego utwory drukowane są w wielu periodykach w Polsce i Czechach. Urodził się w Ciechocinku, tu się uczył, tu miał i ma wielu przyjaciół.Poeta powiedział: "Wychowałem się na Białych Domach - najstarszej, robotniczej dzielnicy Ciechocinka. Tutaj ukończyłem Liceum im. Stanisława Staszica, w którym kilka lat wcześniej przezywano mnie poetą, zanim do tej samej szkoły przyszli dwaj znani później twórcy Orientacji Poetyckiej "Hybrydy" - Edward Stachura i Janusz Żernicki. Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w liceum w Radziejowie, miasteczku w sercu Kujaw. Potem życie rzuciło go do Opola. Mieszka tam ponad 40 lat i wie, że "przesiąkł” tym miastem równie głęboko jak Kujawami. Szuka związków Kujaw z Opolszczyzną i znajduję je, choćby w osobie matki Władysława Łokietka, tak bardzo na Kujawach ukochanego. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył pisarza medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Do poezji przeszedł z rzeźby. Tę dziedzinę sztuki uprawiał od dawna, mając na tym artystycznym polu spore sukcesy. Był sekretarzem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Aktualnie jest kierownikiem opolskiej sekcji Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach.

Zygmunt Dmochowski

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto