Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6929 miejsce

XXI wiek, czyli człowiek jako niewolnik internetu

Czy zastanawialiście się kiedyś ile czasu spędzacie przed monitorem komputera? Wiele osób odpowie, że niewiele. A gdyby doliczyć do tego korzystanie ze smarfona czy tableta? Technologia dogania zapotrzebowania człowieka XXI wieku.

XXI wiek, czyli człowiek jako niewolnik internetu / Fot. By JeHoMi (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsKiedy świat pędzi coraz szybciej, my otrzymujemy sprzęty przenośne, które dotrzymują nam kroku. A wszystko zmieniło się zaledwie w przeciągu ostatnich 30 lat. A co z czasami, kiedy komputer był rzadkością, a dzieci zamiast tableta chciały dostać rower na komunię?

Czy pamiętacie te czasy, kiedy wychodziło się z domu bez konkretnych planów i odwiedzało kolegów i koleżanki w nadziei, że któreś z nich jest obecnie w domu? Kiedy cały dzień spędzało się na dworze, czy gdy najpopularniejszą grą był Mario? Gdy trzepak czy klasy był najlepszą zabawą na świecie, a dzieciaki po całym dniu zabawy wracały całe brudne? Jeśli pamiętacie takie dzieciństwo to oznacza, że prawdopodobnie urodziliście się w pierwszej połowie lat 90. Niestety, później nasze życie opanowały komputery, a następnie internet.

Jak swoje dzieciństwo przeżywają osoby urodzone już w XXI wieku? Czy obcowanie wśród masowego przekazu, licznych portali społecznościowych i nadmiaru informacji zawartych w internecie negatywnie wpływa na ich rozwój? Grupa dzieci w wieku od 10 do 19 lat została zapytana o zwykłe, codzienne czynności. Jak się okazuje, wiele osób pierwsze co robi po przebudzeniu to sprawdza facebooka na smartfonie.

"Ze smartfonu mało korzystam, ale gdy mam wykupiony pakiet internetowy potrafię z niego korzystać cały czas"


Na pytanie, jak bardzo internet jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, otrzymałam bardzo zbliżone odpowiedzi. Martyna (19 lat) mówi: "Jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia mi wykonywanie wielu czynności. Dzięki temu mam ciągły kontakt ze znajomymi oraz dostęp do różnych materiałów potrzebnych mi do szkoły. Internet traktuję też jako źródło rozrywki (gram w gry, słucham muzyki, oglądam filmy, czytam różne blogi)." Sebastian (16 lat) i Przemek (12 lat) stwierdzili natomiast, że z internetu korzystają głównie po to, by pograć w gry, rzadziej by odrobić pracę domową.

"Dom służył jedynie jako noclegownia i stołówka"


Niestety, także czynności wykonywane podczas każdego dnia diametralnie się różnią od wzoru, jaki panował 20 - 30 lat temu. Obecnie 90% osób, nie tylko dzieci, ale też i dorosłych codziennie korzysta z internetu, często w dużych ilościach. Dzieci by pograć w gry, przejrzeć portale społecznościowe czy odrobić lekcje natomiast dorośli przede wszystkim korzystają z sieci w pracy, ale także w celach rozrywkowych. Nasuwa się kolejne pytanie, jak żyje się osobom wychowanym w czasach bez internetu obecnie? O to zapytaliśmy Sebastiana (35 lat).

"Internet w celach zawodowych jest niezbędny. W celach prywatnych, ułatwia mi zdobywanie wiedzy. Nie utrzymuję kontaktu z innymi osobami za pośrednictwem internetu, tak więc jedynie do poszerzania wiedzy." - twierdzi Sebastian (35 lat). Dodaje także, że gdyby nie praca, która wymaga korzystania z komputera i internetu, byłby w stanie funkcjonować bez niego - "Mam mnóstwo ciekawszych zajęć niż siedzenie przed kompem i gapieniem się tępo w monitor."

A jakie były pierwsze czynności po przebudzeniu? Odpowiedzi całkowicie różnią się od tych, których udzieliły osoby związane z internetem od najmłodszych lat. "Śniadanie, a później spotkanie z kolegami na podwórku, jazda na rowerach, granie w piłkę, podchody, wojny itp. Jako nastolatek spędzałem praktycznie cały czas na świeżym powietrzu wśród kolegów i koleżanek. Dom służył jedynie jako noclegownia i stołówka."

Wniosek? Internet uczy nas lenistwa i wygody. Ludzie wolą skontaktować się za pomocą czatu czy portali społecznościowych, niż wyjść na spotkanie. Żyjemy w wirtualnej, "czarnej dziurze" z której ciężko jest się wydostać. W końcu każda dziedzina naszego życia jest uzależniona od internetu i nowej technologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Doczekaliśmy już takich czasów, że w dobrym tonie już jest chwalić się... że się nie "patrzy tępo w monitor" lub ekran tv...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ba, a jak sobie człek pomyśli, że ma szansę w najlepszym razie przeczytać kilka tysięcy książek spośród dziesiątków milionów... to przestaje czytać... ;)
A nawet jak co przeczyta, to i tak po miesiącu zapomina 90%.
Marność, marność ... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i tak to się toczy od czasu, gdy ludzie zaczęli masowo czytać książki, od których wzrok się psuje i przewraca się w głowie na szkodę Boga i cara, a ku uciesze cyklistów i farmazonów.

Wartość narzędzia mierzy się jego ceną w sklepie, czasem, które się spędza używając je czy też według tego, co się robi przy jego pomocy? Ktoś zapomniał to sobie przemyśleć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.