Facebook Google+ Twitter

XXII Bieg Niepodległości. Dobiegnij do celu!

Co roku tysiące ludzi przemierzają ulice Nowego Jorku w wielkim maratonie. W tegorocznym udział wzięło niecałe 46 tysięcy śmiałków z ponad stu krajów. Dziś nasza stolica mogła pochwalić się swoim, bo o godz. 12 ruszył XXII Bieg Niepodległości.

Maraton nowojorski ma już całkiem długą tradycję. PhotoGate, relacjonując wydarzenia z 7. listopada głosiło: "Już od 1970 roku Ameryka organizuje wielki bieg, paraliżując na wiele godzin Nowy Jork". Tegoroczna edycja była więc 41. z kolei, a wygrał ją debiutant! Jako pierwszy na mecie zjawił się 26-letni Etiopczyk Gebre Gebrmariam, który dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:08.14. Wśród kobiet triumfowała 31-letnia Kenijka Edna Kiplagat z wynikiem 2:28.20. W nagrodę oboje otrzymali - oprócz samochodów - po 130 tysięcy dolarów.

Na ziemi polskiej

Nasze maratony nie są ani tak liczne, ani tak dobrze rozreklamowane, jak te zachodnie. Nie znaczy to jednak, że są gorsze. W tym roku w Biegu Niepodległości ma wziąć udział prawie 6,5 tysiąca biegaczy, z czego ponad 400 to rolkarze, zawodnicy na wózkach i Ci wykorzystujący nordic walking. Uczestnicy przemierzą 10-kilometrowy odcinek w Warszawie: od skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki do Al. Niepodległości i z powrotem. Organizatorem biegu jest Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który prowadzi również Bieg Europejski z okazji uchwalenia Konstytucji 3. Maja czy odbywający się nocą Bieg Powstania Warszawskiego. Choć liczba uczestników, w porównaniu z innymi europejskimi czy światowymi imprezami, nie jest oszałamiającą, fascynacja maratonami jest duża. Około 200 biegaczy Biegu Europejskiego czy blisko 4 tysiące zawodników Biegu Powstania Warszawskiego dopingują tysiące mieszkańców stolicy. A zainteresowanie mediów rośnie z roku na rok.

Prawdziwy zwycięzca
Mimo, że główną nagrodę zgarnia jedna osoba, zwycięzców jest wielu. To nie tylko ci, którzy dany dystans pokonali najszybciej. To również ci, którzy pokonali własne słabości, przezwyciężyli strach, ból oraz lenistwo i w ogóle wzięli udział w biegu. Może nawet nie dobiegli do mety, ale podjęli wyzwanie! Bo to właśnie jest w maratonach najważniejsze. Żeby śmiało stanąć na starcie i z radosnym nastawieniem ruszyć przed siebie, pobiec do celu. A celem wcale nie musi być finisz maratonu. Cel może być o wiele bardziej wartościowy - przy okazji udziału w biegu można pomóc innym, jak zrobił to między innymi Bartek. Pod nickiem bartonfink9 założył na stronie www.domore.pl stronę okazji na rzecz Kamili Pawłowskiej cierpiącej na mózgowe porażenie dziecięce oraz deformacje układu kostnego. Przygotowując się do startu w 32. Maratonie Warszawskim zbierał pieniądze na wózek inwalidzki dla niej. 26 września, startując w Maratonie nie tylko poprawiał swój wynik z debiutanckiego udziału w tej imprezie sportowej, ale także zebrał 2000 złotych dla potrzebującej dziewczynki!

Również Szymon Wierciński, który początkowo miał przebiec tylko połowę maratonu, połączył bieganie z pomaganiem. Udziałem w akcji miał wesprzeć rehabilitację Tytusa, synka swojego kolegi. Wsparcie przyjaciół i nieznajomych darczyńców w połączeniu z budującymi wpisami na facebooku przekonały Szymona do podjęcia wyzwania. Po raz pierwszy w życiu przebiegł maraton. Pokonał swoje słabości i przyczynił się do zebrania 4 tysięcy złotych dla Tytusa.

Wy również możecie bardzo łatwo wspomóc ważny dla Was cel charytatywny. Wystarczy założyć swoją stronę okazji, rozreklamować ją wśród rodziny, przyjaciół, znajomych i śmiało pobiec dalej! W ten sposób nadajecie głębszy sens swoim sportowym wyczynom i pozwalacie innym mieć udział w Waszym zwycięstwie. Bo jak widać zwycięzców biegów może być kilku. To zarówno sami biegacze, jak i otrzymujący pomoc potrzebujący czy wspomagający akcje darczyńcy. A zatem może już dziś wybierzesz prawdziwy cel swojego biegania? :-)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W ogóle w temacie biegania polecam wyposażyć się w dobre buty do biegania np. <a href="http://www.adidas.pl/">adidas</a> :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łukasz
  • Łukasz
  • 11.11.2010 21:37

Super!! Gratulacje :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emilia
  • Emilia
  • 11.11.2010 15:24

Dobry tekst. Świetna inicjatywa. Warto wspierać takie akcje. Dobrze, że o tym piszecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.