Facebook Google+ Twitter

XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój

Forum Ekonomiczne to organizowane cyklicznie wydarzenie, którego celem jest zacieśnienie i rozwój polityczny i gospodarczy pomiędzy Unią Europejską a krajami sąsiednimi. 3-5 września 2013 r. odbyło się 22. już spotkanie na tak dużą skalę.

XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój / Fot. arch. MENU GROUPForum Ekonomiczne, największe forum gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród biznesmenów oraz przedstawicieli administracji rządowej zarówno z Europy jak i z innych kontynentów. W tym roku w inauguracji Forum wziął udział Premier RP Donald Tusk oraz Valdis Dombrovskis, Prezes Rady Ministrów Łotwy, Robert Fico, Prezes Rady Ministrów Słowacji, Aleksandr Wiłkuł, Wicepremier Rady Ministrów Ukrainy.

Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Kluczowe znaczenie dla rozwoju polityki klastrowej miały wszystkie cztery sesje plenarne. Pierwsza z nich pod nazwą „Europa Środkowa w 2030: Rynki wschodzące czy rozwinięte gospodarki”, została poprowadzona przez Christiana Lowe, Szefa Agencji Reuters na Europę Centralną i Bałkany. Jej celem było doprowadzenie do dyskusji na temat możliwości rozwoju rynków Europy Środkowej aż do 2030 r., biorąc pod uwagę rynki konsumenckie oraz unowocześnienie infrastruktury, które są nadrzędne dla wzmocnienia konkurencyjności. XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój / Fot. materiały organizatorówTemat był skierowany w szczególności do prezesów i liderów biznesu, którym miała uzmysłowić realne korzyści z prowadzenia biznesu w krajach Europy Wschodniej. W panelu głos zabrali:Jiri Cienciala, Minister Przemysłu i Handlu w Czechach, Zoltán Cséfalvay, Minister Stanu, w Ministerstwie Gospodarki Narodowej na Węgrzech, SajidJavid, Wiceminister ds. Gospodarczych w Ministerstwie Skarbu w Wielkiej Brytanii, Dariusz Oleszczuk, Partner Zarządzający Międzynarodową Firmą Prawniczą w Europie, Dentons, Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister w Ministerstwo Gospodarki RP. Gościem specjalnym debaty był Janusz Lewandowski, Komisarz ds. Programowania Finansowego i Budżetu w Komisji Europejskiej.

XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój / Fot. materiały organizatorówDrugi panel pt. „Od recesji do ożywienia gospodarczego. Jak pobudzić wzrost gospodarczy w Europie?”, w którym moderatorem był Krzysztof Rybiński, Rektor w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, swym zakresem objął kwestie potrzeb polepszenia wzrostu gospodarczego i określenia kierunków działania dla osobistości z obszaru Unii Europejskiej, tak by ożywić rozwój gospodarczy. w tej części programu czynny udział wzięli Mario Baldassarri, Prezes Economia Reale z Włochy, M. Elena Bryan, Główny Przedstawiciel ds. Handlu w U.S. Mission to the European Union, Wilhelm Molterer, Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego z Luksemburga, Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Grupa LOTOS, Pedro Pereira da Silva, COO Grupy Jeronimo Martins oraz Country Manager w Polsce i Portugalii.

Dyskusja poprowadzona przez Robert Lane Greene, Dziennikarza z The Economist w Niemczech na temat:„Europa Środkowo-Wschodnia wobec kryzysu. Motory wzrostu gospodarczego w regionie”, poruszała istotne kwestie związane z kryzysem gospodarczym, mianowicie jak płynnie przejść z fazy kryzysowej do dobrobytu, co należy zrobić by zacieśnić współpracę państw regionu i zapewnić zrównoważony rozwój w regionach Europy Środkowej jak i Wschodniej, w taki sposób, by spotęgować ich konkurencyjność. Przedostatni panel dał możliwość wypowiedzenia się: Laszlo Andor, Komisarzowi ds. Polityki Socjalnej, Zatrudnienia i Wykluczenia Społecznego w Komisji Europejskiej, Janowi Bieleckiemu, Przewodniczącemu Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, byłemu Premierowi RP, Peter Stracar, Dyrektorowi Regionalnemu na Europę Środkowo-Wschodnią, General Electric z Czech oraz Günter Verheugen, Profesorowi Honorowemu Europejskiego Zarządzania z UniwersytetuViadrina, The EuropeanExperience Company GmbH.

XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój / Fot. materiały organizatorówOstatnia debata, „W poszukiwaniu nowego ładu w gospodarce europejskiej”, w której prowadzącym był Bogusław Chrabota Redaktor naczelny „Rzeczypospolitej”, zapewniła dodatkowe atrakcje – przyznanie nagród Index of Success dla najlepszych przedsiębiorstw z naszego regionu na Gali z okazji siódmej edycji rankingu 500 Największych Firm Europy Środkowo-Wschodniej. Tematyka przypadła do gustu przedstawicielom OKIPu, ponieważ dotyczyła rozwoju państw w oparciu o progres nowoczesnych technologii, gdyż to stanowi podstawowy element dzięki któremu kraje UE mogą w przyszłości konkurować z USA czy krajami Dalekiego Wschodu. Jednak w tym zakresie czynnikiem newralgicznym są kraje Europy Środkowej, ze względu na fakt, że ich czynny udział w rozwoju gospodarki będzie w tym zakresie nieoceniony. Specjalistami panelu byli: Heinz Haller, Prezes na obszar Europa, Bliski Wschód i Afryka, Dyrektor ds. Sprzedaży w The DowChemical Company z USA, Krzysztof Kilian, Prezes Zarządu w PGE Polska Grupa Energetyczna w Polsce, Miroslav Rakowski, Prezes Zarządu w T-Mobile Polska S.A., Zygmunt Solorz-Żak, Prezes Rady Nadzorczej w Telewizja Polsat Sp. z o. o., Joanna Strzelec-Łobodzińska, Prezes Zarządu w Kompanii Węglowej S.A., Alastair Teare, Partner Zarządzający w Europie Środkowej w Deloitte Central Europe na Węgrzech, Herbert Wirth, Prezes Zarządu w KGHM Polska Miedź S.A.

Na tej podstawie, bez wahania można być dumnym, iż tak istotne i na taką skalę wydarzenia dla rozwoju gospodarki światowej mają miejsce w Polsce. Takie spotkania jednoznacznie dają do zrozumienia, że jesteśmy żywo zainteresowani polepszeniem sytuacji gospodarczej na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.