Facebook Google+ Twitter

XXII Forum Ekonomiczne. "Wyłonił się archipelag wysp wzrostu gospodarczego"

Prezydenci Polski i Chorwacji, Bronisław Komorowski oraz Ivo Josipovic rozpoczęli kolejną edycję "polskiego Davos". - Zacierają się podziały na starą i nową Unię. W to miejsce rysuje się ważny, nowy podział na Europę krajów dzielnych i na tę mniej odważnych - mówił w Krynicy polski prezydent.

W tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy, weźmie udział prawie 3 tys. uczestników, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. / Fot. Piotr DrabikGórski kurort słynący z uzdrowiskowych źródeł mineralnych, po raz kolejny wypełnił się wpływowymi ludźmi biznesu i polityki. XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy w tym roku odbywa się pod hasłem Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu i nie ma w nim nic odbiegającego od gospodarczej rzeczywistości. Już pierwszego dnia forum większość panelowych dyskusji była zdominowana przez niepewną sytuację w strefie Euro i postępującej recesji finansowej nie tylko na starym kontynencie. O kryzysie finansowym mówili również prezydenci Polski i Chorwacji, którzy wzięli udział w inauguracji forum. W dalszym ciągu Unia Europejska - ogarnięta w znacznej mierze kryzysem gospodarczym, nawet można by powiedzieć, kryzysem strukturalnym, pozostaje projektem atrakcyjnym, wywołującym chęć uczestniczenia w tym procesie przez wiele innych krajów - podkreślał optymistycznym tonem Bronisław Komorowski.

Prezydent Polski, Bronisław Komorowski / Fot. Piotr DrabikPolski prezydent przypomniał o walce z recesją nad Wisłą i symbolu "zielonej wyspy", z której z czasem wyłonił się cały archipelag wysp wzrostu gospodarczego. Komorowski do zebranych osobistości świata polityki i finansów mówił również o potrzebie pogłębienia integracji europejskiej, zwłaszcza w kontekście akcesji Chorwacji w struktury unijne już w roku 2013. Polska nie jest źródłem kryzysu, nie jest cząstką europejskiego kłopotu (...) Pomysł na trudne czasy jest najważniejszym sprawdzianem naszego zaangażowania w polityczny projekt bez precedensu, jakim jest Europa oraz integracja europejska - dodał prezydent. Ivo Josipovic, poza podobny wnioskami wysuniętymi przez swojego polskiego odpowiednika, przypomniał o trudnej sytuacji młodych ludzi z krajów Unii Europejskiej. Czy jesteśmy w stanie zaoferować im realistyczną nadzieję? - pytał retorycznie chorwacki prezydent. W jego ocenie takie wartości jak solidarność czy współpraca blaknął w bezpardonowej walce o utrzymanie starego porządku finansowego we wspólnocie europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.