Facebook Google+ Twitter

XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy

W dniach 23-25 maja w Bydgoszczy odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Gospodarzem cyklicznego spotkania, zainicjowanego przez dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, Antoniego Cybulskiego, była Szkoła Podstawowa nr 37.

Emblemat XXII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich / Fot. plakat Brać Sienkiewiczowska spotykająca się od 1993 roku w różnych miejscach w kraju z inicjatywy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Antoniego Cybulskiego, organizatora I Zlotu w Woli Okrzejskiej i współorganizatora następnych w Łańcucie, Wąsoszach, Woli Okrzejskiej, Łowiczu, Kościelcu k. Legnicy, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Myszkowie, Szydłowcu, Ziębicach, Zamościu, Kołobrzegu, Olecku, Szczawnicy, Przemyślu, Starogardzie Gdańskim, Gnieźnie, w tym roku spotkała się w Bydgoszczy.

Organizatorem XXII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w dniach 23-25 maja 2014 r., była Szkoła Podstawowa nr 37 im. Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy, uczestnicząca w projekcie od 2003 roku. „Celem organizowania zlotu – jak zapisano w regulaminie - jest kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymiana doświadczeń, współpraca szkół i nauczycieli, pogłębianie wiedzy o Patronie, poznawanie miejsc związanych z pisarzem, poznawanie nowych regionów kraju, szkół i miejscowości – organizatorów Zlotów”.

Do Bydgoszczy zjechało ponad 200 osób z ponad 40 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych (spośród Rzeźba ludowa w zbiorach Muzeum w Woli Okrzejskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska istniejących ok. 260), by zgodnie z ambitnym zamierzeniem uczestniczyć w plenerowej interdyscyplinarnej lekcji. W programie trzydniowej imprezy znalazły się takie zdarzenia jak przemarsz barwnego korowodu przez miasto, msza święta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, złożenie kwiatów pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza, uroczysta gala z zaproszonymi gośćmi w sali koncertowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, bankiet w pałacu w Ostromecku, wycieczki krajoznawcze oraz imprezy plenerowe dla uczestników.

Do turystycznych atrakcji należał przejazd zabytkową kolejką wąskotorową do Wenecji, impreza plenerowa z Bractwem Sarmackim w ruinach zamku Diabła Weneckiego, wizyta w Muzeum Kolejki Wąskotorowej, rejs „Szlakiem Śluz” po Brdzie statkiem solarnym, zwiedzanie zabytkowych spichrzy na Wyspie Młyńskiej oraz zwiedzanie Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim i Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tradycyjnie na zlot przybył gość honorowy - wnuk Patrona szkół, Juliusz Sienkiewicz, który wyznał: „Myślę, że mój dziadek bardzo by się cieszył, że właśnie w ten sposób kultywuje się pamięć o nim. Zawsze kochał dzieci i lubił dla nich pisać”. W wydarzeniu wzięła też udział Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza, która ufundowała udział w zlocie delegacji ze szkoły w Oblęgorku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Od tego roku na kolejnych zlotach pojawiać się będzie sztandar Szkół Sienkiewiczowskich, po raz pierwszy zaprezentowany w Bydgoszczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rola rodziny kustoszy Cybulskich w krzewieniu idei sienkiewiczowskich zlotów szkolnych jest dobrze znana i myślę że bardzo ceniona link
Czas szybko biegnie, niebawem rocznica sienkiewiczowska 2016 roku ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielam podziw dla idei zlotowej, realizowanej z takim rozmachem i tak artystycznym wyrazem, jaki ujawnia się choćby w przemarszu barwnego korowodu. Myślę, że przedsięwzięcie to - z całą gamą konkursów - ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, w jakiej się znalazła humanistyka w szkole. Mam nadzieję, że uda się powołać Stowarzyszenie, które wesprze organizację kolejnych spotkań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna impreza. Uważam, że takie imprezy są bardzo wartościowe gdyż umacniają nasze wartości kulturowe. Do takich właśnie należy twórczość Henryka Sienkiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszą takie inicjatywy. Henryk Sienkiewicz zasłużył sobie swoją twórczością, a przez nią rozbudzanie patriotycznych postaw i umacnianie tożsamości narodowej, na tak wspaniałe przedsięwzięcia! (Wczoraj oglądałem ekranizację "Pana Wołodyjowskiego", telepatia? :D )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale obchody. Dziękuję za relację i "zazdroszczę" :) możliwości spotkania z Juliuszem Sienkiewiczem oraz wielu innych atrakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.