Facebook Google+ Twitter

XXIV Zaduszki Poetów

We wtorek, 27 października, w sali reprezentacyjnej krakowskiego Ratusza Podgórskiego, w ramach programu Międzynarodowego Najazdu Poetów na Zamek Piastowski w Brzegu, odbyło się misterium poetycko-muzyczne "Ojczyzny naszych serc".

Zygmunt Dmochowski i jego Kujawy Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiW trakcie spotkania Zygmunt Dmochowski przeczytał swój nowy wiersz: "Nic nad to panie Żernicki. List wtóry do nieba".

Dziś Zygmunt podsumowuje misterium tymi słowami:

„Pięć dni, które przeżyłem na Międzynarodowym Najeździe Poetów na Zamek Piastów w Brzegu, przeleciały, jak z bata strzelił. Gościliśmy na rozlicznych spotkaniach także poza Brzegiem: w Opolu, Głuchołazach, Paczkowie, Prudniku i Krakowie. Było wiele starych przyjaźni i nowo zadzierzgniętych.

Byli poeci z Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Węgier, Niemiec, Armenii, Łużyc, Anglii, Estonii i USA. I nasi z Opolszczyzny, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Zakopanego, Czeladzi, Cieszyna, Lublina, Białegostoku, Zaolzia, Niepołomic. Wiele przeżyć, doznań, zauroczeń! Słowa poetyckie trzepotały, jak skrzydła gołębie!.

Beno Budar Łużyc (wołał na mnie po kujawsku - Zyga), Bruno Hain z Nadrenii Palatynatu, Romek Mieczkowski z Wilna, Franciszek Vszeticzka z Ołomuńca, Kaziu Kaszper Z Tieszyna, Zolt Laszlo z Pesztu i Arne Puu z Estonii. Była też urocza Natalia Asaturian z Erewania (poetka pracująca w radiu ukrainskim, dostała książkę o nadgoplańskich słowianach).

Bruno częstował piwem Bit Bur Per (mówił, że najlepsze w Niemczech). Romek obdzielał czarnym litewskim chlebem. Kaszper piwem Zloty Bażant, Zolt plasterkami salami, ja suchą myśliwską.

Najazd Poetów na Zamek Piastowski w Brzegu (już XX z kolei) jest najważniejszym czynnikiem kulturotwórczym na Opolszczyźnie. Integruje poetów i przybliża światy poetyckie wielu regionów polskich oraz zagranicznych. Najazd przełamuje bariery globalizmu w duchu szukania treści tożsamych w różnych orientacjach poetyckich, przy poszanowaniu treści kulturowych Małych Ojczyzn. Pojęcie Najazdu Poetów wiąże się ściśle z twórcą tego niemającego precedensu w Polsce (i nie tylko) Festiwalu Żywego słowa - Januszem Wójcikiem - poetą. Na co dzień dyrektorem Departamentu Kultury Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jest on spiritus movens Najazdów. Dzięki jego inicjatywie i możliwościom organizacyjnym . Jeździmy z poezją po Opolszczyźnie i Krakowie jak z Panem Bogiem po kolędzie.

3 listopada będę mówił wiersze w Ołomunću, dokąd mnie zaprosił prof. Franciszek Vszeticzka z Ołomunieckiego Uniwersytetu. Przybliżę też Czechom nasze piękne Kujawy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.10.2009 10:34

prośba, gdyby było kolejne "czytanie" w Krakowie, prośba o "wici":)
* i czy bedzie po "Międzynarodowym Najezdzie Poetów na Zamek Piastowski w Brzegu" wydawana "publikacja"?

Pozdrawiam Serdecznie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.