Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9887 miejsce

XXIX Zlot Szkół im.Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim

W dniach 17-19 października br. odbył się XXIX Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Gospodarzem spotkania stowarzyszenia "Słowaków" było III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników XXIX Zlotu Szkół im. Juliusza Słowackiego / Fot. archiwum zlotu Organizatorem XXIX Zlotu Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego było III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkanie, jakiemu przyświecały takie cele jak: kultywowanie pamięci wieszcza, obcowanie z jego twórczością oraz wymiana doświadczeń, odbyło się w dniach 17-19 października br. po raz pierwszy w zacnym mieście królewskim, lokowanym jeszcze w średniowieczu, drugim co wielkości w województwie łódzkim.

Gospodarze zlotu trwali w samym rdzeniu stowarzyszenia szkół od jego zawiązania 6 maja 1984 roku we Wrocławiu, kiedy został odsłonięty pierwszy po ostatniej wojnie pomnik Juliusza Słowackiego, a zatem od kiedy uczestniczące w tej uroczystości delegacje szkół, których patronem jest Słowacki, zaproszone z inicjatywy dyrekcji X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, postanowiły podjąć współpracę.

Od tego czasu Rodzina Liceów im. Juliusza Słowackiego rozrosła się, toteż do Piotrkowa przybyło więcej delegacji niż na pierwsze spotkania zlotowe. Swoją obecnością wzbogaciło zlot w sumie siedemnaście delegacji z Chorzowa, Czeskiego Cieszyna, Częstochowy, Elbląga, Grodziska Wielkopolskiego, Kielc, Krzemieńca, Łodzi, Otwocka, Skarżyska Kamiennej, Przemyśla, Radomia, Jarosławia, Oleśnicy, Wrocławia, Warszawy, Tarnopola oraz społeczność liceum w Piotrkowie Trybunalskim.

Wystąpienie Andrzeja Króla / Fot. archiwum zlotu Tradycyjnie zlot zainaugurowało wspólne wykonanie hymnu wszystkich „Słowaków” - pieśni do słów „Testament mój” Juliusza Słowackiego oraz wystąpienie dyrektora szkoły pani Joanny Księżopolskiej-Szulc. Po prezentacji uczestników zlotu i wpisaniu symboli szkół na mapie zlotowej miał miejsce wykład dr Urszuli Makowskiej na temat sylwetki poety, patronującemu zebranym liceom. Po wędrówce ulicami Piotrkowa do Miejskiego Ośrodka Kultury delegacje zlotowe wysłuchały wykładu publicystki Agnieszki Warchulińskiej pt. "Piotrków filmowy".

Następny dzień zlotowy, 18 października rozpoczął się od Mszy Św.w Kościele Akademickim Panien Dominikanek pw Matki Boskiej Śnieżnej w intencji Patrona, nauczycieli i uczniów Europejskiej Rodziny szkół im. Juliusza Słowackiego. Zwiedzanie miasta Traktem Wielu Kultur odsłoniło przed uczestnikami zlotu złożoną historię miasta i jego kulturowe oblicze.

Drugiego dnia, jak co roku, odbyły się zlotowe konkursy, w jakich biorą udział reprezentanci wszystkich szkół: Występ artystyczny Bartosza Kwidzińskiego i Dominiki Trochowskiej w Konkursie W kręgu poezji Słowackiego / Fot. Monika Szozda Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego oraz Międzynarodowy Konkurs Recytatorski "W kręgu poezji Juliusza Słowackiego". Nowością tegorocznego zlotu był fakt, że występy artystyczne uczniów miały miejsce przed popiersiem patrona u szczytu reprezentacyjnych schodów piotrkowskiego "Słowaka".

Dzień pełen wrażeń, suto wspomaganych licznymi poczęstunkami, zakończył świetnie zrealizowany i odegrany spektakl Teatru Szkolnego "Spectator 2" pt. "Fantazy". Natomiast zabawy integracyjne "przyjemne i pożyteczne" pozwoliły nawiązać młodzieży więzi przyjaźni.

Ostatniego dnia po zwiedzaniu zamku królewskiego (obecnie muzeum) i cerkwi nastąpiło podsumowanie zlotu i Cerkiew w Piotrkowie przy ul. Słowackiego / Fot. Wikipedia Commons rozstrzygnięcie konkursów, koncert laureatów, spotkania z absolwentami-zlotowiczami oraz koncert muzyczny uczniów piotrkowskiego "Słowaka".

Już dwudzieste dziewiąte spotkanie (nie licząc oddzielnego cyklu konferencji dla przedstawicieli grona pedagogicznego) delegacji ze szkół, których patronem jest Juliusz Słowacki, było też wstępnym przygotowaniem do przyszłorocznego jubileuszu Rodziny "Słowaków", którego kulminacja nastąpi w Czeskim Cieszynie, a będzie okazją do uhonorowania zasłużonych dla idei zlotowej osób, wydania okolicznościowej księgi, a także ufundowania pamiątkowego obelisku w miejscu urodzenia Juliusza Słowackiego.

Młodzież na XXIX Zlocie Andrzej Król, współorganizator XXIX Zlotu w Piotrkowie Trybunalskim, prezes Stowarzyszenia Szkół im. Juliusza Słowackiego, chorzowski polonista, podsumował tegoroczne wydarzenie z życia Rodziny Ponad Granicami słowami:

"Gospodarze przygotowali bardzo bogaty program. Zlot przerodził się w autentyczny festiwal twórczości romantycznego wieszcza, odbywający się w filmowym, zabytkowym, deszczowo-słonecznym Piotrkowie. "Czytamy Słowackiego' , Międzynarodowy Konkurs Recytatorski "W kręgu poezji Słowackiego", opowieść o Piotrkowie filmowym i filmach, które zostały zrealizowane w tym mieście, spektakl szkolnego teatru "Fantazy" J.Słowackiego, debata "Co słychac w Rodzinie?", koncerty młodzieżowych zespołów i wreszcie wykład p.dr Urszuli Makowskiej (PAN Warszawa) o Słowackim mało znanym i jego rysunkach, msza w dawnym klasztorze i wizyta w prawosławnej światyni wypełniły 3 dni Zlotu. Niezwykle cennym uzupełnieniem strawy duchowej były doskonałe domowe wypieki i posiłki, którymi rodzice i uczniowie Słowaka częstowali swoich gości. Gospodarze zaskoczyli przybyłe delegacje ( 17 z Polski, Czech i Ukrainy) gościnnością i perfekcyjną organizacją. Podnieśli poziom spotkań Rodziny na najwyższą półkę literacko-oświatową".

Czytaj o poprzednim zlocie: XXVIII Zlot „Słowaków” w Grodzisku Wielkopolskim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Rafale! Tak, szczególnie ci, którzy choć raz wzięli udział w zlocie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pewien, że każdy chce być uczestnikiem takiego zlotu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szalenie miło mi odebrać tę wiadomość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krysiu, wiem o istnieniu "Słowaka" w Krakowie, ale nie wiem, dlaczego nie istnieje w Rodzinie. Bardzo nad tym boleję. Z tego, co pamiętam, to była mowa na którymś zlocie parę lat temu, że dojdzie kiedyś do spotkania w krakowskim Słowaku. Nawet była taka myśl realna w 2009 r., bo Rodzina zawędrowała do Krakowa na Wawel w rocznicę śmierci Słowackiego.
Czy nie udało się nawiązać kontaktu? Słyszałam tez, że Liceum Słowackiego w Krakowie jest małe, czy tak jest istotnie? Czy może Pani wie, od kiedy szkoła nosi imię Słowackiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasze liceum również nosi imię Juliusza Słowackiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, masz rację, to prawdziwie świąteczne chwile dla szkół uczestniczących w zdarzeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenna inicjatywa, miłe spotkanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.