Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35 miejsce

XXV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach i Woli Okrzejskiej

W dniach 26-28 maja 2017 r odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorami i gospodarzami Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

 / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej W dniach 26-28 maja 2017 r odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorami i gospodarzami Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Tradycja organizacji zlotów sięga roku 1993, kiedy to ówczesny dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski zainicjował pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Sienkiewiczowskich. Ten pierwszy zjazd braci sienkiewiczowskiej odbył się w Woli Okrzejskiej, gdzie przybyły liczne delegacje z różnych stron Polski. Kolejne zloty organizowano na terenie wielu miast i miasteczek w Polsce. W ubiegłym Roku Sienkiewiczowskim - w maju 2016 r. zlot odbył się w Kielcach i Oblęgorku.

 / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej

Na tegoroczny XXV już zlot przybyli reprezentanci kilkudziesięciu szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, w tym jedna zaolziańska szkoła z Jabłonkowa w Czechach.

 / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej


 / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej Galę inaugurującą zlot w Puławach zaszczycili swoją obecnością aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman oraz prawnuczka pisarza Anna Dziewanowska. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu twórca filmowej „Trylogii” Jerzy Hoffman, szkoły sienkiewiczowskie mają szczególną szansę wykształcić najbardziej wartościowych Polaków, gdyż swą pracę opierają na ponadczasowych wartościach bijących z utworów Henryka Sienkiewicza. Odtwórczyni nieśmiertelnej Basi Wołodyjowskiej dzieliła się spostrzeżeniami na temat ponadczasowych walorów i wartości twórczości autora "Trylogii".

 / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej  / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej


Po uroczystej gali goście zaproszeni zostali do Pałacu Czartoryskich w Puławach na bankiet, podczas którego popłynęły Laureaci konkursów / Fot. archiwum Muzeum w Woli Okrzejskiej zlotowe wspomnienia z minionych spotkań. Nie obyło się bez niespodzianki - uczestników nawiedziła bowiem sama księżna Izabela Czartoryska - założycielka pierwszego muzeum na ziemiach polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawa relacja wspaniale udokumentowana zdjęciami - gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.