Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20971 miejsce

XXVII Konwent Miłośników Fantastyki - relacja z 1. dnia

Od 23 do 26 sierpnia odbywał się XXVII Konwent Miłośników Fantastyki „POLCON 2012”. Przedstawiam moją krótką relację z pierwszego dnia wrocławskiej imprezy.

Widzimy tu stanowisko, przy którym załatwiało się akredytacje i bilety na wykład Ericha von Dänikena. / Fot. Elżbieta SzczerkowskaW dniach od 23 do 26 sierpnia na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym, odbył się XXVII już Konwent Miłośników Fantastyki „POLCON 2012”.

Jest to barwna impreza, na którą przybyły z całej Polski tłumy miłośników różnorodnych dziedzin, związanych z fantastyką. Wielu młodych ludzi wykazało się inwencją twórczą w wymyślaniu strojów, co możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach. W kolorystyce dominowała jednak czerń.Tu można było kupić bilet i uzyskać informację / Fot. Elżbieta Szczerkowska

Doskonale działała Niezależna Telewizja NTV Janusza Zagórskiego, jednego z koordynatorów imprezy. Swoje stanowisko miała zaraz przy głównym wejściu, po prawej stronie. Do rozmów przed kamerą byli zapraszani goście, wykładowcy,
ale także uczestnicy imprezy. Naprzeciwko NTV był punkt, gdzie załatwiało się akredytacje i bilety na wykład Ericha von Dänikena.Tym zajmowała się koordynator imprezy, pani Edyta Muł-Pałka.

Tu się mieściło centrum informacyjne i tu też odbywała się sprzedaż biletów / Fot. Elżbieta SzczerkowskaPierwszy dzień imprezy zaczęłam od wykładu pana Adama Cebuli, fizyka z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego,a jednocześnie pisarza i publicysty. Temat brzmiał „Elektrownie nuklearne”.
Mieliśmy tu okazję usłyszeć, jak zbudowany jest reaktor i na jakich zasadach funkcjonuje.

każdy uczestnik dostał szczegółowy program / Fot. Elżbieta SzczerkowskaNastępnie prelegent w swojej prezentacji próbował udowodnić tezę, że elektrownie atomowe są neutralne dla środowiska, a reakcje i szkodliwe substancje, całkowicie odizolowane. Niestety zdarzają się awarie, jak pamiętamy z historii. Najwięcej ich miało miejsce w USA.

Autor przedstawił informacje o awariach, jakie na świecie wystąpiły i pokrótce je omówił. Usłyszeliśmy też interesujące szczegóły, dotyczące awarii w Czarnobylu. Zawiniła tam przede wszystkim ludzka bezmyślność, która spowodowała ciąg zdarzeń, których w pewnym momencie naukowcy tam pracujący, nie byli już w stanie opanować. Ludzie, którzy rozpoczęli eksperyment, nie byli obecni, a tym, którzy zostali, zabrakło kompetencji i wyobraźni, co doprowadziło do serii kolejnych reakcji i w rezultacie było przyczyną największej tego typu tragedii, spowodowanej awarią elektrowni atomowej.Stanowisko Niezależnej Telewizji NTV / Fot. Elżbieta Szczerkowska

Pan Adam Cebula uważa, jak powiedział, że przeciwnicy elektrowni atomowych nagłaśniają zbyt mocno skutki takich awarii, przejaskrawiając nieco fakty, by poprzeć swoje tezy, choć z 1 kg paliwa jądrowego uzyskujemy tyle energii, co ze 150 ton węgla.
Ogromny ruch przeciwko energetyce jądrowej zaczął się w latach osiemdziesiątych, po awarii w Czarnobylu.

Pierwszy wywiad przeprowadził Janusz Zagórski z panem Adamem Cebulą, fizykiem z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego, a jednocześnie publicystą i pisarzem,zajmującym się także fantastyką. / Fot. Elżbieta SzczerkowskaJako większe zagrożenie, pan Adam Cebula podał przykład tragedii, jakie wywołuje woda. To żywioł nie do opanowania.
Spośród wielu powodzi, jakie się dotychczas wydarzyły,największa miała miejsce w chińskiej prowincji Henan.
I tu niestety zawinili ludzie, co w konsekwencji spowodowało zburzenie 62 tam i zalanie obszaru 12 tysięcy km ². Zginęło wówczas bezpośrednio 26 tysięcy ludzi, a kataklizm dotknął 11 milionów mieszkańców prowincji. Woda zalała wówczas
5 960 000 budynków. Mimo wszystko nie do końca zostałam przekonana do tezy, że elektrownie atomowe są bezpieczne dla środowiska.

nteresujący był także wykład innego fizyka, a także pisarza science fiction, pana Andrzeja Drzewińskiego pt.”Nanotechnologie”.
Nanotechnologia to dziedzina, która daje człowiekowi ogromne możliwości w manipulowaniu obiektami o rozmiarach zbliżonych do atomowych. Inaczej mówiąc jest to inżynieria w bardzo małej skali. Nanometr stanowi jedną
milionową milimetra.

Historia tej dziedziny sięga roku 1959, kiedy to Richard P. Feynman w swoim
wykładzie pt.”There's Plenty Room at the Bottom” przedstawił koncepcję
miniaturyzacji.
Ustanowił wówczas dwie nagrody po 1000 dolarów każda.
Pierwszą miała otrzymać osoba, która skonstruuje silnik w sześcianie o boku 1/64 cala.Dokonał tego już rok później pan Mc Lellan.
Druga ufundowana nagroda, miała pójść w ręce osoby, która dokona zmniejszenia strony książki o 25 000 razy. Nastąpiło to dopiero w roku 1985. Thomas Newman przeczytał pierwszy akapit powieści Karola Dickensa, za pomocą mikroskopu elektronowego.
Obecnie nanotechnologia jest szeroko wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach nauki.
Duże też zastosowanie ma w medycynie, np. nanocząsteczki magnetyczne, co jest związane z efektem generowania ciepła i wykorzystuje się w leczeniu
nowotworów.
Prelegent wymienił też zagrożenia, jakie za sobą niesie nanotechnologia.
Są to : żywność modyfikowana genetycznie, nanowirusy - samoregulujące się nanostruktury z możliwością kopiowania, czy w końcu nanoterroryzm.
Pan Andrzej Drzewiński przedstawił też odkrycie jakie wniosło wynalezienie w roku 2010 najcieńszego, a jednocześnie najmocniejszego materiału,
przewyższającego wytrzymałością aż 300 krotnie stal.
Jest to grafen, a za swoje odkrycie panowie Andre Gelm i Konstatnin Novoselov otrzymali nagrodę Nobla z fizyki, za 2010r.
Obecnie ich odkrycie między innymi, wykorzystuje się w drukowaniu trójwymiarowym.

Fizyk, pan Adam Cebula, właśnie rozpoczął swój wykład pt. " Elektrownie nuklearne " / Fot. Elżbieta Szczerkowskainformacje o największych na świecie awariach, jakie miały miejsce w elektrowniach atomowych / Fot. Elżbieta SzczerkowskaPrzy wejściu witał nas Lord Vader z filmu " Gwiezdne Wojny" / Fot. Elżbieta Szczerkowska / Fot. Elżbieta Szczerkowska
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.