Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15768 miejsce

XXXIV Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie

Już po raz 34. węgorzewski plac Wolności przez trzy dni szczelnie zapełniły różnobarwne stoiska z wyrobami z drewna, słomy, gliny, koronkami, tkaninami ręcznej roboty.

Występy zespołów ludowych / Fot. Ewelina AdamczykW tym roku kiermasz tworzyło 210 wystawców. Przy dźwięku muzyki zespołów ludowych mogliśmy podziwiać tradycyjne rzemiosło wiejskie nie tylko z Polski, ale także z Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, a zespoły również z Czech Słowacji i Węgier.

Dużą popularnością cieszyły się pokazy rzemiosła. Można było poznać tajniki wyrobu niektórych przedmiotów i spróbować samemu je wykonać. Podziwiano sprytnych wikliniarzy stwarzających na naszych oczach piękne kosze czy garncarzy, którzy w kilka minut wyczarowywali zgrabne naczynia. Była to niepowtarzalna okazja na zakupy takich cudów jak bursztynowe bransolety,
drewniane korale, misterne koronki, ludowe rzeźby, woskowe świece, lniane narzuty czy wiklinowe kosze.Pokaz wyplatania wiklinowych koszy / Fot. Ewelina Adamczyk

Mogliśmy również kosztować bardzo smacznych, zdrowych wiejskich wyrobów i dań takich jak chociażby domowy chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami, wino, piwo kozicowe, sery z koziego mleka, pierniki.

Zakupy odbywały się przy śpiewie i muzyce płynącej ze sceny, gdzie odbywał się przegląd zespołów folklorystycznych i folkowych, a także przy dźwięku cymbałów i skrzypiec muzykantów grających między stoiskami.

Wyroby ludowe - tu kwiaty z kłosów zbóż / Fot. Ewelina AdamczykCzteroosobowe jury zdecydowało, że najlepsze zespoły, które będą reprezentować Warmię i Mazury na przyszłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą to: zespół "Orzyszanki" z Orzysza", zespół "Zielona Dąbrowa" z Nowej Wsi Ełckiej, Józef Sinderewicz z Monet i Hilaria Orłowska z Nowej Wsi Ełckiej.

Imprezą towarzyszącą Jarmarkowi od sześciu lat jest „Węgorapa Folk Music Festival”, propagująca kulturę ludową, na której zagrały w piątek zespoły folkowe z Czech, Węgier, Rosji i Polski. W związku z kandydaturą Mazur w konkursie „New7Wonders of Nature” na „Nowe 7 Cudów Natury”, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie we współpracy z Województwem Warmińsko-Mazurskim z siedzibą w Olsztynie, realizowało projekt pt. „Promocja Warmii i Mazur”, gdzie mogliśmy oddać swój głos na Mazury jako Cud Natury.

Organizatorami Jarmarku są Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych "Ojcowizna" oraz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Jarmark Folkloru w Węgorzewie to jedna z największych tego typu imprez w Polsce.

Zobacz więcej: http://wegorzewo.wm.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.