Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13096 miejsce

"XXY": W poszukiwaniu tożsamości

Alex ma 15 lat, dojrzewa i szuka swojej tożsamości. Jednak w odróżnieniu od rówieśników, pytania, które sobie zadaje, są o wiele trudniejsze - dotyczą tego, czy przez resztę życia chce być kobietą, czy mężczyzną.

"To chłopiec, czy dziewczynka?" - to pytanie zadają wszyscy rodzice, jednak nie wszyscy dostają prostą odpowiedź. Mniej niż dwoje na 10 tys. dzieci rodzi się interseksualna (hermafrodytyczna), czyli przedstawia cechy płciowe obu płci. W takiej sytuacji jest Alex, bohater/ka filmu argentyńskiej reżyserki Lucíi Puenzo.

 / Fot. http://xxylapelicula.puenzo.com/Tuż po porodzie rodzicom Alex zaproponowano operację dziecka, która miała skorygować jego/jej płeć, tak by dorastał/a jako chłopiec albo dziewczynka. Nie zgodzili się na to i postanowili pozostawić tę decyzję synowi/córce. Teraz jednak, gdy skończył/a 15 lat, uważają, że jest to odpowiedni moment by wybrał/a płeć. Decyzja Alex jest dla niego/ej o tyle trudniejsza, że nie potrafi odnaleźć się w żadnej z dostępnych jemu/jej ról płciowych.

Losy bohatera/ki krzyżują się z losami innego nastolatka, Alvaro, który wraz z rodziną odwiedził dom Alex. Jego ojciec, Ramiro, jest chirurgiem plastycznym i przyjechał do Alex by porozmawiać z nim/nią o operacji, która ma go/ją czekać. Ta dwójka nastolatków spotyka się w momencie swojego życia, kiedy oboje szukają odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Gdy Alvaro zakochuje się w Alex, sam zaczyna zastanawiać się kim jest. W czasie, kiedy Alex szuka akceptacji u otoczenia, Alvaro szuka jej u własnego ojca. Oboje, choć z różnych perspektyw, konfrontują się z podobnymi problemami.

Lucía Puenzo pokazała ten trudny temat w bardzo wyważony i pełen zrozumienia sposób. Autorka nie ocenia swojego/jej bohatera/ki, ale podkreśla jego/jej prawo decydowania o swoim życiu. Film wygrał główną nagrodę w Cannes i jest kandydatem do Oskara. "XXY" wchodzi do kin w styczniu, ale 21 i 22 listopada mogliśmy go obejrzeć na prapremierowych pokazach w warszawskim kinie Muranów podczas festiwalu Filmy świata Ale kino!

Tytuł filmu jest mylący ponieważ osoby z zespołem Klinefeltera, czyli kariotypem XXY, nie przedstawiają cech płciowych takich jak główny/a bohater/ka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

teraz dopiero plusik się dodał ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie muszę obejrzeć ten film. Niebanalna tematyka, trudny temat. Plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doceniam i wypożyczam ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytowany artykuł dla zainteresowanych:

http://findarticles.com/p/articles/mi_m2372/is_3_39/ai 94130313

(bo nie chciałem zawracać głowy redakcji i zmieniać linka w tekście)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze, że zainteresowałem : )

Film jest godny obejrzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno pójdę do kina. To chyba pierwszy film, który porusza taką tematykę...+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.