Facebook Google+ Twitter

X.Zabrzańska Konferencja - Rezolucja Zabrzańska

W piątek 24 maja, na zakończenie Jubileuszowej X Zabrzańskiej Konferencji Naukowo - Praktycznej w ramach cyklu „Dziedzictwo Przemysłowe i Turystyka” uczestnicy uchwalili Rezolucję.

Pan Henryk Handszuh Przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla turystyki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPan Henryk Handszuh Przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki odczytał treść
REZOLUCJI ZABRZAŃSKIEJ 2013

Preambuła Rezolucji:
Dziedzictwo przemysłowe dla turystyki kulturowej.
Dawne i współczesne formy transportu.


1. W ciągu minionych 10 lat, od czasu „I Konferencji Zabrzańskiej”, która zajęła się bogactwem dziedzictwa przemysłowego jako wyzwaniem i wartością dla turystyki, społeczność międzynarodowa, szczególnie w Europie, podjęła to wyzwanie oraz na różny sposoby uznała tę wartość.

Świadczą o tym działania Światowej Organizacji Turystyki, UNESCO, Rady Europy, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a zwłaszcza Unii Europejskiej, zaś na szczeblu pozarządowym: Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego (TICCiH), Międzynarodowego Komitetu Ochrony Zabytków (ICOMOS) i Europejskiej Sieci Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Wszystkie te organizacje wniosły wkład do konferencji zabrzańskiej.

2. Dziedzictwo przemysłowe w jego różnorodnych postaciach materialnej oraz niematerialnej, zabytkowej i aktywnej, stanowi kwintesencję ludzkich dokonań wysiłku i przedsiębiorczości. Stało się ono nieodzownym składnikiem kultury i wnosi wkład do skarbca sztuki. Jest wspólnym dobrem ludzkości, podlega ochronie i jest gwarantem ustawicznego rozwoju.

3. Dziedzictwo przemysłowe wykorzystane w działalności turystycznej zaspokaja ciekawości, bawi i zachęca do doceniania osiągnięć człowieka, a przy tym pozwala odczuć wspólnotę losu i pracy z innymi kulturami, wyzwala poczucie solidarność z nimi, uczy, porusza wyobraźnię i inspiruje do innowacji.

4. Odpowiednio wykorzystane w działalności turystycznej dziedzictwo przemysłowe staje się narzędziem przekazu wartości poznawczych służących międzynarodowemu i między kulturowemu porozumieniu, jako że wszystkie narody przyczyniły się do rozwoju przemysłowego i kultury przemysłowej, wszystkie uczestniczyły w nieustającej wymianie osiągnięć technicznych i przemysłowych oraz są w stanie rozpoznać swój udział w tym dziele.

5. Transport, jego środki i infrastruktura, to istotny składnik dziedzictwa przemysłowego, który oprócz tego, że staje się atrakcją turystyczną samą w sobie,
można oglądać, ją przeżywać, nią się bawić i od niej uczyć.

Stanowi jednocześnie ściśle zespoloną z działalnością turystyczną wartość, wręcz jej kręgosłup czy krwiobieg, która pozwala na przemieszczanie ludzi do miejsc konsumpcji turystycznej. Dlatego też transport sięga zarówno do przeszłości jak i do przyszłości turystyki oraz jest częścią jej kultury.

Udział w X Jubileuszowej Konferencji przedstawiciela Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, głównego między rządowego aktora w dziedzinie rozwoju lądowych sieci transportowych w Europie oraz między Europą i innymi regionami świata, stanowi ważny wkład we wspólne działania na rzecz uwzględnienia transportu wokół dziedzictwa przemysłowego w polityce turystycznej.

6. W ciągu minionych 50 lat transport zrewolucjonizował i wprawił w wielki ruch świat turystyki, wniósł do niego nowa dynamikę oraz obalił jego granice wyobraźni i przestrzeni, otworzył jej obszar od głębin Ziemi do Kosmosu.

7. Podobnie jak w przypadku innych elementów dziedzictwa przemysłowego, również wykorzystanie i zapewnienie transportu wraz z jego infrastrukturą, poddają się celom i środkom polityki turystycznej zorientowanej na zapewnienie zrównoważonego rozwoju według rozpoznanych standardów, w tym zdefiniowanych pod kątem potrzeb Światowej Listy Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki, zainspirowanej przez Światową Organizację Turystyki.

8. Tak zdefiniowana polityka turystyczna powinna być współtworzona i wspólnie realizowana przez rządy centralne i samorządy lokalne w ścisłym współdziałaniu resortów turystyki i transportu, a także kultury z których pochodzi główna część inicjatyw w kierunku wykorzystania dziedzictwa przemysłowego dla działalności turystycznej.

9. Uczestnicy X Jubileuszowej Konferencji składają tą drogą gorące podziękowania miastu Zabrze, jego obywatelom i władzom samorządowym, za goszczenie Międzynarodowych Konferencji, za konsekwencję i dziesięć lat wysiłków na rzecz mądrego i społecznie użytecznego wykorzystania dziedzictwa przemysłowego w działalności turystycznej. ....

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.