Facebook Google+ Twitter

Yagoda Victor, czyli jak być sławną i bogatą

Dzisiaj o godzinie 12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filia 42 odbyło się spotkanie z Karoliną Sykulską. Młoda wrocławska pisarka promowała swoją najnowszą powieść pod znaczącym tytułem "Bestseller". To powieść utrzymana w konwencji czystego absurdu, żartobliwe spojrzenie na rynek książki i walkę pisarza o popularność.

"Bestseller" / Fot. Wydawnictwo VerbariuszBohaterka książki, Jagoda Wiktor, żona znanego pisarza, debiutuje klasyczną powieścią dla kucharek. Pełna wiary w wartość "Miłości wszechwiecznej" - bo tak tytułuje romans, opowiadający o losach polskiego rycerza i dziewicy z plemienia Jaćwingów - stara się utrafić w gusta żądnych wrażeń czytelników. "O ile dopisywanie dialogów szło mi nieźle (cóż to za problem - włożyć w usta bohaterów jeden komplement czy dwa wyznania więcej?) - na opisach utknęłam. "Słońce ogarniało krwistą poświatą ziemię, niknącą w wieczornym mroku - przeczytałam po raz kolejny i westchnęłam". Ale reklama dźwignią handlu. Dziś tradycyjna forma - książka w okładce ze złoceniami - to za mało. Dlatego menedżerka Jagody (odtąd zwącej się po europejsku Yagodą Victor), Madame Bookwa, proponuje, by powieść wydrukować na papierze tradycyjnym, a obok tego, na toaletowym. "Czytelnik odrywa odpowiedniej długości fragment, czyta, a potem go użytkuje". No co tak na mnie patrzysz? Praktyczne i niepowtarzalne" - argumentuje światowa dama. Yagoda staje na wysokości zadania. Wydaje powieść o "wielkiej miłości" i staje się znaną pisarką. Po drodze przeżywa romans i kryminał (pojawia się koło niej, a jakże, czarny charakter). Napisała - a raczej - wyprodukowała bestseller.

Czytelnicy obecni na spotkaniu mieli okazję wysłuchać fragmentów książki. Niektórzy ocierali łzy ze śmiechu. Bibliotekarze zastanawiali się, czy Yagoda Victor to nie ponura przepowiednia losów pisarstwa i książki w ogóle.

Karolina Sykulska urodziła się w 1977 roku. Zadebiutowała w 2004 roku książką „Plagiat”. To powieść z gatunku political fiction, komedia omyłek, opowiadająca o polityku-nieudaczniku, w którego życiu pojawia się pewnego dnia jego sobowtór, charyzmatyczny mąż stanu. Kolejną książką jest „Personiusz”, parodia powieści historycznej i sowizdrzalski w duchu żart z mitu sarmatyzmu. Jej kontynuację stanowi „Nominiusz”. Do bohaterów "Plagiatu" autorka powróciła żartobliwą "Repliką". Obecnie pracuje nad kryminałem retro. Dzisiaj, podpisując "Bestseller", zdradziła kilka szczegółów dotyczących tej nowej powieści. Ale czytelnicy, popijający herbatę i przegryzający ciasteczka, zostawili je na razie dla siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Olu, w tytule artykułu miało być coś o papierze toaletowym. ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.