Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6873 miejsce

Yaron Bruckner, pogromca skarbu państwa, nie żyje

Korumpował polityków, grabił narody i zbijał fortunę cudzym kosztem? Yaron Bruckner był uwikłany w jedną z wielu niewyjaśnionych afer prywatyzacyjnych w Polsce. Odszedł do wieczności w wieku 56 lat.

 / Fot. EnvahisseurZdobył sieć Empik i Smyk a jako przedstawiciel wprowadził do Polski Kodaka, koncern spożywczy Nestle, i wiele znanych marek odzieżowych: Aldo, River Island, Orsay, Zarę czy Mango.

Nie udało mu się - mimo imponującej akcji poparcia w mediach - z Elektrim Telekomunikacja i z Ruchem. Gdyby ten ostatni wpadł w ręce Brucknera dystrybucja prasy nie zależałaby od Polaków.

Brucknerowi zarzuca się, że za bezcen w klimacie korupcyjnym przejął od skarbu państwa 70 proc. udziałów w spółce Domy Towarowe "Centrum" za 106 mln zł. Cena była skandalicznie niska, szczególnie że do spółki należało wiele atrakcyjnych nieruchomości w centrach największych miast Polski. W lipcu 2005 r. Sejm IV kadencji wezwał nawet do pociągnięcia Emila Wąsacza (ministra skarbu w rządzie AWS) do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu za nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU, TP SA i DT Centrum. Komisja uznała, że wycena była zaniżona. Wąsacz jednak pozostał bezkarny. Wpływy Brucknera który blisko przyjaźnił się min. z Aleksandrem Kwaśniewskim i czołowymi politykami miały ochronić wicepremiera. Proces byłego ministra w ogóle się nie rozpoczął. Sprawa odpowiedzialności konstytucyjnej Wąsacza została przedawniona.

Na świecie był postrzegany jako przyjaciel Polski, który lobbował za jej wstąpieniem do UE. Bruckner był obywatelem belgijskim i izraelskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Opanowanie społeczeństwa wiarą w mity i czekanie na cuda kończyło się nieraz o wiele gorzej, że wspomnę Azteków. Z tego punktu widzenia mamy ogromne szczęście, a wszyscy wymienieni w tym artykule panowie są wzorem cnót wszelkich w porównaniu do Corteza ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Konopka 15:11. Stalin, żeby uzyskać władzę, zniszczył Trockiego, Bucharina i innych, Hitler - Rohma i jego kamratów, Kaczyńscy - Wałęsę i niemal wszystkich twórców transformacji ustrojowej. Nazwiska się zmieniają, metody pozostają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Walesa,Balcerowicz, Buzek,Kwaśniewski, Miller, Tusk rozgrabili Polski majątek w zasługi np. Buzkowi powierzają wysokie stanowisko,a nawet stawiając go jako wzór wszelakich cnót. Śmiechu warte! Głupie ludziska bezkrytycznie na nich glosują.To już chyba nie jest głupota, lecz otępienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znasz przysłowie o skorupce ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieliśmy trudne dzieciństwo - Polska w okresie transformacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy Ty też otrzymałeś swój bon prywatyzacyjny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.