Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4736 miejsce

YOLO, SWAG i OCB - poznaj język młodych internautów

Moda na słowa zaczerpnięte z amerykańskiej popkultury rodziła się w Polsce od lat. Dzisiejsza młodzież prześciga się na instagramowych i tweeterowych profilach w wymyślaniu nowych skrótów, które na stałe wpisują się w ich życie.

 / Fot. screen/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Instagram-Screenshot_2_2013.pngZ Instagramu korzysta już blisko 100 milionów osób

Na początku wyjaśnijmy, czym jest Instagram. To fotograficzny serwis społecznościowy, służący do udostępniania wykonanych na smartfonie zdjęć, który połączony jest z aplikacją o tej samej nazwie. Korzystać z niego mogą wszyscy użytkownicy systemu operacyjnego iOS oraz Android. Charakterystyczną cechą programu są specjalne cyfrowe filtry, które nadają zdjęciu odpowiednią ostrość oraz nadawanie zdjęciom charakterystycznego kwadratowego kształtu charakterystycznego dla aparatów marki Kodak i Polaroid. W kwietniu 2012 roku serwis został zakupiony przez Facebooka za około 1 mld dolarów. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych aplikacji internetowych, z której na całym świecie korzysta około 90 mln osób (w Polsce 1,5 mln).

Trzeba zaznaczyć, że wśród najpopularniejszych profili na Instagramie przeważają konta modelek i blogerów zajmujących się modą i urodą. W Polsce największą popularnością cieszą się Joanna Krupa, Julia "Maffashion" Kuczyńska, Anja Rubik oraz Magdalena Frąckowiak. Instagram budzi duże zainteresowanie wśród nastolatków, którzy każde możliwe zdjęcie podpisują inkorporowanymi z amerykańskiej popkultury zwrotami za pomocą tzw. hasztagu "#". Sformułowania mają najczęściej podkreślić beztroskę życia, chęć zaimponowania rówieśnikom nowym ubiorem lub atrakcyjnie przyrządzonym jedzeniem.

SWAG i YOLO najpopularniejsze wśród młodzieży

Jednym z najbardziej popularnych sformułowań na Instagramie jest skrót YOLO "you live only once" (ang. żyjesz tylko raz). Mimo że zwrot jest powszechnie spotykany od blisko 10 lat, to tak naprawdę zaczął cieszyć się prawdziwym powodzeniem, gdy użył go znany m.in. ze współpracy z Rihanną kanadyjski raper Drake. Od połowy 2012 r. wyraz przeżywa prawdziwy renesans i jak do tej pory pojawił się na instagramowych kontach nastolatków prawie 8 milionów razy. Rekordzistą Instagramu jest jednak SWAG, który zagościł na popularnej aplikacji już prawie 35 milionów razy. Termin spopularyzowany przez amerykańskiego rapera Tylera, The Creatora, oznacza nic innego jak szpan, ale także coś fajnego, cool.

Na Instagramie i Twitterze pojawiają się również takie sformułowania jak BTW, BRB, GR8, IMHO, OMG, LOL lub ukute przez polskich użytkowników OCB?

Skróty mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia

Trzeba zaznaczyć, że YOLO, SWAG czy WTF to nie pierwsza generacja internetowych zwrotów, które zostały przeszczepione z internetowych forów na grunt powszechnego języka. Nieodłącznym elementem wielkomiejskiej kultury korporacyjnej jest słówko ASAP (as soon, as possible, czyli: jak najszybciej się da) kojarzone z faktem, że projekty w biznesie należy oddawać jak najszybciej. Popularnym zwrotem jest również DINKS, który pochodzi od słów "double income, no kids". Określa on pary, które żyją wspólnie, ale nie decydują się na posiadanie dzieci.

Facebookowy wall festiwalem językowych popisów internautów

Świadkami językowej kreatywności nastolatków mogliśmy zostać, gdy poznańska agencja artystyczna Go Ahead w marcu tego roku ogłosiła występ w warszawskim Palladium jednego z najbardziej popularnych wśród nastolatków raperów - nowojorczyka ASAP Rocky'ego - notabene instagramowicza i piewcy streetwearowego stylu. Bilety na charakteryzującego się półką złotych zębów artysty rozeszły się na pniu, natomiast zapatrzona w Rocky'ego niczym w biblijnego złotego cielca polska młodzież prześcigała się w pomysłowych opisach na facebookowym wallu eventu. Dominował oczywiście żargon zaczerpnięty, a jakże, z internetowych forów, Instagrama czy Twittera. Pojawiły się wówczas nowe, ciekawe sformułowania. Można było się wówczas dowiedzieć, co znaczą takie terminy jak: gimbaza (termin, który ironicznie określa chodzące do gimnazjum osoby), szwagier (wyrażenie określające znawcę trendów, lansera).

SŁOWNICZEK POPULARNYCH INTERNETOWYCH TERMINÓW:

ASAP - As Soon As Possible ("Tak szybko jak to możliwe")
BTW. - By the way ("a propos", "swoją drogą", "przy okazji")
BRB - Be right back ("zaraz wracam")
Gr8 - Great ("wspaniale")
IMHO - In my humble opinion ("moim skromnym zdaniem")
OMG - Oh my god (" mój boże!")
LOL - Lots of laugh ("mnóstwo śmiechu")
SWAG - coś fajnego, cool
YOLO - You only live once ("Raz się żyje")
OCB? - O co biega?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

rgds

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł :) Ja choć od jakieś 15 lat używam internetu, jeszcze czasem gubię się w tych skrótach ;) co jakieś czas pojawiają się też nowe oznaczenia :)...Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.