Facebook Google+ Twitter

YouthSapiens - MłodzieżRozumna

Młodzież po raz kolejny bierze sprawy w swoje ręce i postanawia działać! Licealiści wkrótce wyruszą na poszukiwania pierwszej pracy, a szkoła uczy ich tylko teorii. Co z praktyką i doświadczeniem? Brak!

 / Fot. Patryk StępieńMłodzież po raz kolejny bierze sprawy w swoje ręce i postanawia działać! Licealiści wkrótce wyruszą na poszukiwania pierwszej pracy, a szkoła uczy ich tylko teorii. Co z praktyką i doświadczeniem? Brak! Dlatego młodzi ostrowczanie przygotowali projekt po lekcjach, za którego cel obierają zachęcenie setki młodych ludzi z terenu ich miasta do wolontariatu. Nagrodą dla nich za zrealizowanie projektu będzie międzynarodowy certyfikat z profesjonalnego zarządzania Project Management, a dla najlepszych projektów z całej Polski - prestiżowe statuetki Złotych Wilków, wręczane na ogólnopolskiej gali.

MłodzieżRozumna? Co to takiego?
YouthSapiens - MłodzieżRozumna to projekt społeczny, który prowadzony jest przez młodzież z Ostrowca Świętokrzyskiego. Projekt powstał w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, czyli programu, który za cel stawia sobie rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspirację do aktywności społecznej. To projekt, w ramach którego przewidziana jest aktywizacja młodzieży. To nie tylko cykl ciekawych spotkań dla gimnazjalistów i licealistów, ale także działania wolontariackie, które ukazują, że dając z siebie wiele, można wiele zyskać. Zespół projektowy składa się z mocno zaangażowanych licealistów, których dobrze już znamy z ich działań w naszym mieście.
 / Fot. Patryk Stępień
Kto w zespole projektowym?
Kierownikiem Projektu został Patryk Stępień, lider i koordynator Zespołu Pomocy Koleżeńskiej. Mimo młodego wieku, to nie jest pierwszy koordynowany przez niego projekt. Na swoim koncie ma już projekty pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta. Teraz realizuje program The Homies Factory, w ramach którego odbyło się m.in. całodniowe spotkanie z wolontariuszami EVS z Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Macedoni. Kolejnym członkiem zespołu projektowego jest Martyna Cichocińska, organizatorka Dni Fantasy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od lat związana z Jagacon - Świętokrzyskim Konwentem Miłośników Fantastyki. Ponadto wśród koordynatorów projektu znaleźli się Karolina Wróblewska - wolontariusz Zespołu Pomocy Koleżeńskiej, angażuje się charytatywnie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Filip Pikus - współorganizator Dnia Integracji z obcokrajowcami w ramach programu The Homies Factory. Wszyscy mają już doświadczenie w działaniach społecznych!
 / Fot. Patryk Stępień
Wielkie poparcie ze strony polityków i mediów
Projekt uzyskał aż 7 honorowych patronatów ze strony środowiska politycznego! Wśród patronów znaleźli się: Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka na Sejm RP VI, VII i VIII kadencji, obecnie przewodnicząca PO w regionie świętokrzyskim, Artur Gierada - poseł na Sejm RP VI, VII i VIII kadencji, obecnie wiceprzewodniczący PO w regionie świętokrzyskim, Agnieszka Rogalińska - radna powiatu ostrowieckiego, asystentka prezydenta miasta Ostrowca Św., Joanna Pikus - wiceprzewodnicząca rady miasta Ostrowca Św., Aron Pietruszka - radny miasta Ostrowca Św., Kamil Kutryba - radny miasta Ostrowca Św. oraz Kamil Stelmasik - radny miasta Ostrowca Św. Wszyscy wspierają młodzież w ich dążeniach do celu! Projekt ma również 14 patronatów medialnych, a do pomocy w jego realizacji zadeklarowało się 5 partnerskich organizacji. Cel jest szczytny, wszyscy chcą aby młodzież działała jeszcze aktywniej!
 / Fot. Patryk Stępień
Pierwsi do wolontariatu!
Cały projekt opiera się na prawach wolontariatu, realizatorzy nie pobierają za niego żadnych pieniędzy, nikt ich nie sponsoruje. Ich budżet jest zerowy, a mimo to potrafią zorganizować miejsce, materiały i osoby do przeprowadzenia warsztatów. 9 lutego 2016 roku, w ramach tego projektu, w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. St. Staszica, odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Barbarę Zamożniewicz - świętokrzyskiego rzecznika młodzieży. Kto jak kto, ale to właśnie rzecznik ma duży wpływ ku zwiększeniu aktywności społecznej młodzieży. Założeniem spotkania było przedstawienie dobrych praktyk w działaniach wolontariackich, od których zaczynała Pani Barbara.
 / Fot. Patryk Stępień
Jakie dalsze plany?

Przede wszystkim zachęcanie do wolontariatu! Szkolenie z Pierwszej Pomocy i przedstawienie możliwości wolontariatu w Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy, wolontariat na rzecz zwierząt, gamesroomy, czyli gry bez prądu (planszowe), warsztaty z charakterystyki. No i oczywiście zdobycie statuetki Złotego Wilka, czego młodzieży serdecznie życzymy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.