Facebook Google+ Twitter

Z Afryki prosto do Bonarki: spotkanie z Piotrem Tomzą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-07-11 11:34

Sezon na podróże w pełni – warto więc posłuchać, co o swych wojażach opowie Piotr Tomza (13 lipca, g. 16.00), autor książki „Afryka Nowaka”, uczestnik niezwykłej, bo ekstremalnej ekspedycji na Czarny Kontynent.

Wyjątkowość wyczynu Tomzy wynika z tego, że w przeciwieństwie do setek tysięcy podróżników przemierzających Afrykę w samochodach i samolotach, z biurem podróży, nocujących w cywilizowanych hotelach – on wybrał inną drogę. Dosłownie i w przenośni. Na podbój Afryki ruszył bowiem śladem Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przebył ją z północy na południe i z powrotem. Łącznie, poruszając się pieszo, jadąc wielbłądem, koniem, rowerem, pociągiem czy płynąc czółnem, Nowak pokonał 40 000 kilometrów. Ze swej wyprawy przywiózł cenne zdjęcia oraz zapiski dokumentujące nieznane wcześniej zwyczaje afrykańskich ludów.
By uczcić i przypomnieć wyczyn Nowaka, Piotr Tomza wraz ze znajomymi zdecydował się ruszyć na taką samą wyprawę. Utworzyli oni sztafetę, której kilkuosobowe zmiany przeprawiały się przez Afrykę, korzystając wyłącznie ze środków lokomocji dostępnych Nowakowi. Tomza, podobnie jak niezwykły polski podróżnik ponad 80 lat temu, prowadził regularne notatki o postępach w wyprawie. Na ich podstawie napisał książkę „Afryka Nowaka”, w której zawarł mocno kontrastujący z opisem swego poprzednika obraz współczesnej Afryki. Już nie tak dziką, a raczej rozwijającą się, ale i borykającą się z problemami wcześniej nieznanymi tamtejszym mieszkańcom.
I to właśnie tej książki dotyczyć będzie niedzielne spotkanie, zaplanowane w salonie Empik w Bonarce. Rozpocznie się ono punktualnie o 16.00. Warto się wybrać – bo zapowiada się nie tylko fascynująca opowieść o egzotycznym świecie, ale również inspirująca podpowiedź, gdzie wybrać się na wakacje swego życia…
To kolejne z lipcowych spotkań zaplanowanych w Bonarce. Już 18 lipca Empik w Bonarce gościć będzie znaną kulinarną gwiazdę, Magdę Gessler.
(Przemysław Zieliński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.