Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1595 miejsce

Z Berlina do Seulu. Maraton rowerowy dla zjednoczonej Korei

Pierwszy etap wyprawy rowerowej, 750 km, wiedzie z Berlina do Warszawy. 13 sierpnia, dokładnie w 53. rocznicę budowy muru berlińskiego uczestnicy maratonu, w tym urzędujący burmistrz Seulu, ruszyli spod Bramy Brandenburskiej w drogę.

Uczestnicy wyprawy rowerowej Berlin-Seul / Fot. Joanna Maria CzuprynaOne Korea - New Eurasia (Jedna Korea - Nowa Eurazja) - to motto transeuroazjatyckiej wyprawy rowerowej, której organizatorem jest najstarszy koreański dziennik Chosun Ilbo. Dziesiątki rowerzystów będą towarzyszyć stałej, kilkunastoosobowej ekipie na trasie wiodącej przez dziewięć krajów: Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Kazachstan, Mongolię i Chiny. Mają oni do pokonania łącznie 15 tys. kilometrów, na które zaplanowali 100 dni, od 13 sierpnia do 20 listopada.

Won-Soon Park, urzędujący burmistrz Seulu / Fot. Joanna Maria CzuprynaMiejsce i dzień rozpoczęcia maratonu nie zostały wybrane przypadkowo. 53 lata temu, w nocy z 12 na 13 sierpnia zamknięto granicę między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Drut kolczasty szybko zastąpiły płyty i cegły, a potem specjalnie na ten cel wyprodukowane, betonowe segmenty. Brama Brandenburska znalazła się w "pasie śmierci" i przestała być bramą, bo nie można było przez nią ani przejść ani przejechać. Przez 28 lat i kilka miesięcy mieszkańcy i turyści mogli jedynie na nią spoglądać z odległości kilkuset metrów. To zmieniło się również jednej nocy, z 9 na 10 listopada 1989, kiedy mur symbolicznie upadł po wypowiedzi rzecznika prasowego SED, Günthera Schabowskiego o zarządzeniu pozwalającemu każdemu obywatelowi NRD wyjechać z kraju. Tysiące ludzi gromadziły się pod Bramą po obu stronach muru przez kolejne dni. Wkrótce stała się symbolem zjednoczonego Berlina i całych Niemiec.

Rowerzyści i politycy razem tuż przed ruszeniem w drogę. Wyciągnięty wskazujący palec w górę oznacza jedną, zjednoczoną Koreę. / Fot. Joanna Maria CzuprynaZarówno koreańscy jak i niemieccy goście nawiązywali w swoich przemowach do pokojowej rewolucji w 1989 roku, wyrażając przy tym nadzieję, że Korea również znajdzie podobną drogę. W uroczystościach wzięli udział m.in. Jae-shin Kim, ambasador Korei Południowej w Niemczech, Won-Soon Park, urzędujący burmistrz Seulu, Sang-Hoon Bang, prezes dziennika Chosun Ilbo i organizator całego przedsięwzięcia, jak i pięciu członków koreańskiego parlamentu.

Na Yoon-sun / Fot. Joanna Maria CzuprynaW relacji wideo można było zobaczyć i usłyszeć panią prezydent Republiki Korei, Park Geun-hye, która życzyła uczestnikom wytrwałości w podjętym wyzwaniu. Ze strony niemieckiej obecni byli Lothar de Maizière, wybrany demokratycznie w 1990 roku premier NRD, Hans Modrow, ostatni premier NRD, wywodzący się z SED, Iris Gleicke, parlamentarna sekretarz stanu i posłanka Bärbel Höhn. Ceremonię rozpoczęcia wyprawy uświetniła swoim występem koreańska artystka jazzowa, Na Yoon-sun.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.