Facebook Google+ Twitter

Z braku miejsca na kulturę, brak miejsca dla mnie

Nie ma potrzeby informowania o Kongresie Kultury, gdyż większość zainteresowanych nim uczestniczy w spotkaniach - ironizował jeden z uczestników obrad. Niestety ta sugestia okazała się nadzwyczaj trafna.

Tegoroczny kongres pokazał, że jest to tylko spotkanie idealistów dla idealistów. Do niczego więcej nie jest potrzebny. Stąd te szare odcienie... / Fot. Materiały Kongresu Kultry PolskiejKongres Kultury Polskiej rozpoczął się, trwał i skończył - tak lakonicznie można określić krakowskie wydarzenia ostatnich dni. Można by, gdybyśmy nie mieli do czynienia z informacyjnymi środkami przekazu. W ich gestii powinno leżeć nagłaśnianie, dyskutowanie, podsumowywanie Kongresu. Jednak praktycznie wszystkie media przeszły obok tego faktu obojętnie, także Wiadomości24.

Materiały dotyczące rozpoczęcia Kongresu, problemów finansowania kultury oraz kulturotwórczej roli mediów pojawiły się co prawda na łamach Wiadomości, lecz tak jak szybko się zostały tu opublikowane, równie szybko zniknęły. Jak się okazało, istotniejszą informacją były lokalne doniesienia na temat koncertu Michała Bajora, czy pojawiająca się w miejscu przeznaczonym na najistotniejsze wiadomości - fotogaleria z budowy amfiteatru w Ursusie. Czy tak będziemy zmieniać naszą kulturę?

Zainteresowanie tegorocznym Kongresem odzwierciedla się także w forumowym dziale dotyczącym akredytacji czy wydarzeń kulturalnych. W żadnym z wyżej wymienionych nie uświadczymy ani jednego tematu, w którym ktoś z autorów-dziennikarzy obywatelskich zainteresował się wejściówką na przedstawicieli polskiej kultury.

Skoro więc tak ważne wydarzenie jak VI Kongres Kultury Polskiej sprowadza się do rangi nieistotnego faktu, biorąc pod uwagę hasło „Media to my!”– stanowczo odpowiadam: „Takie media, to nie ja”. W związku z zaistniałą sytuacją zawieszam swoją aktywność na polu Wiadomości24.pl do odwołania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Witajcie,
najważniejsze zagadnienie Kongresu, jak powinna być finansowana kultura pozostało bez odpowiedzi.

Jestem przekonana, że kultura powinna być wspomagana przez samorządy, państwo, bo jest to zadanie publiczne.
To nie towar rynkowy i nie mozna pozwolić, by tutaj rządziły prawa rynku.
Ale też to nie znaczy, że ma być robiona przez urzędników- jedyna szansa to oddanie Domów Kultury, Teatrów, Galerii organizacjom pozarządowym.

Mimo, że jest to prawnie możliwe - teoretycznie gdyby jakaś organizacja przedstawiła lepszy, tańszy projekt zarządzania taką innstytucją , to radni powinni taki projekt rozpatrzeć - a kto chce być biedny i chory, jak moze być zdrowy i bogaty!
A jednak nie stanie się to nigdy u nas powszechną praktyką. Zgadzacie się ze mną? Tak?

A dlaczego jest to takie oczywiste? Bo te różne mechanizmy korupcjogenne wpisane są w naszą rzeczywistość i trudno z nimi wygrać . A jak nie można wygrac, to najlepiej się przystosować. Dlatego godzimy się się na to co wymyślają urzędnicy i słabo protestujemy, bo a nuż w jakimś momencie karta się odwróci i to nam skapnie z pańskiego stołu...Pozdrawiam, Jola

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2009 17:51

Mateuszu napisałeś serie artykułów o Kongresie Kultury Polskiej, z dużym zainteresowaniem je przeczytałam, znalazła w nich wiele nowych informacji /mimo że temat nie jest mi obcy, jako osobie związanej w życiu zawodowym z kultura/.

Napisałeś artykuły w sposób wyważony, z prowadzeniem wielu nazwisk, faktów, przedstawiając kolejno problemy jakie były poruszane, w kontekście wystąpień konkretnych osób, i w odniesieniu do reakcji zgromadzonych uczestników. Teksty napisane ze znajomością zagadnienia, merytoryczne, z przedstawieniem "osób" w przypisach, to szczególnie cenne dla tych co z trudem w tym temacie się poruszają.

Twoje artykuły zdecydowanie są widoczne na w 24, jako "dobre rzemiosło dziennikarstwa obywatelskiego", na tle tekstów często populistycznych, pisanych "po powierzchni" bez wniknięcia w głąb, często jedynie na bazie internetowej kompilacji wiadomości.

Dziennikarstwo obywatelskie składa na barki piszącego "ciężar bycia prawdziwym", a niestety o tym na w 24 autorzy czasami zdają się nie pamiętać.

Dziennikarstwo obywatelskie to odpowiedzialność za podejmowany temat, za wiarygodne przekazanie faktów, bo miejmy świadomość, że dla niektórych przekazane informacje w artykule to informacje jedyne w tym temacie, w biegu dnia tak trudno uczestniczyć, czy doczytać.

M, dający też wskazówki gdzie szukać większego spektrum informacji. A co dla mnie jeszcze cenne jest w Twoich tekstach to, że zamieściłeś tu rzetelne informacje, nie narzucając czytelnikowi rozwlekłych własnych odczuć, czy daleko idących wniosków /podsumowań.


Tytuł ostatniego "Z braku miejsca na kulturę, brak miejsca dla mnie" proponuje wymienić na
"Z braku miejsca na kulturę, Wywalczę/wywalczymy je!"

Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja też mam się obrazić, bo nikt nie napisał relacji z Europejskich Dni Dziedzictwa w Brwinowie?! Chociaż też pisałem zapowiedzi ich. Bez przesady, nie popadajmy w paranoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ciekawe w takim razie gdzie Mateuszu pójdziesz skoro wszystkie media "olały" ten kongres. Nie ma gdzie, oj biedaku."

Nie muszę nigdzie iść. Czasami trzeba być wiernym swoim przekonaniom, a nie uginać się zasadom redakcji lub osobom współredagującym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Jarosławie.

zgadzam się.

ale skoro mowa była o kongresie na którym prezentowała się raczej ta kultura z wyższej półki, to nie rozumiem, dlaczego Bajor został potraktowany przez Mateusza jako element bojkotujący swoją własną półkę.
jedni wolą gadać o kulturze i czekać na dotacje, inni po prostu ją kształtują w ten czy inny sposób.

zresztą wydaje mi się (i jest to moja subiektywna opinia, którą wyrobiłem na podstawie własnych doświadczeń), że wolę patrzeć na kulturę, która się w ten czy w inny sposób kształtuje.
{nie ważne, czy pod postacią Dody, Bajora, Krawczyka czy Chopina}
a nie zasiada w sali i debatuje...

wolę oglądać Wajdę, Holland czy Jandę na ekranie, za kamerą, kształtujących kulturę niż debatujących na temat dotacji.... debaty niech zostawią politykom, którzy nie mają co robić w tam u siebie na Wiejskiej,

pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie znalazł się jeszcze taki, który by wszystkim dogodził

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmmm
szanowny Wojciechu !
kultura ma różne oblicza jest ta z wyższej półki i ta z niższej
a czy Bajor czy Doda to już jest temat dla ekspertów
i jedna i druga postać w tej kulturze bierze udział hahahahahahhaha

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe w takim razie gdzie Mateuszu pójdziesz skoro wszystkie media "olały" ten kongres. Nie ma gdzie, oj biedaku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

słyszałem o Kongresie... rozmowa zawsze jest potrzebna :)
to jasne...
ale piszesz, że ważniejszą informacją okazało się doniesienie o koncercie M. Bajora.
i dlaczego się dziwisz?
nie rozumiem.

to przecież też KULTURA,


rozumiałbym Twoje zdziwienie, gdyby pisali o koncercie Boys'ów albo Dody... ale tak...
heh...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.09.2009 20:35

udział w Kongresie Kultury Polskiej

...mimo zakończonego w dniu 23.09 systemu rezerwacji wejściówek drogą internetową na Kongres, nie było problemów z wejściem, wejściówki były dostępne rano na miejscu,
wystarczyło po prostu pójść, problem był w podjęciu decyzji w jakich wydarzeniach uczestniczyć, bo spotkania odbywały się niestety czesto równolegle.

Pozdrawiam z Krakowa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.