Facebook Google+ Twitter

Z cyklu Możliwe-niemożliwe

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-02-14 17:32

"Legalny"sposób na zdobycie 1% podatku dla Organizacji niebędącej OPP?

Jaki sposób znalazły organizacje niebędące Organizacjami Pożytku Publicznego na zbiórkę 1% podatku? Wiele Stowarzyszeń mających status OPP oferuje zbiórki na swoich kontach dla tych niebędących OPP. Rynek tego typu usług kwitnie w naszym kraju i ma się bardzo dobrze. Za” jedyne „ 25% zebranej kwoty można utworzyć akcję celową, poprosić swoich zwolenników o wpisanie KRS Stowarzyszenia ze statusem OPP i zaznaczenie nazwy akcji celowej. Pieniążki spływają i wszyscy się cieszą.
Jak do tej pory wszystko niby jest OK, ale….
No właśnie jest kilka, ale. Wpłacając 1% swojego podatku mam nadzieję, że te pieniądze wspomagają szczytny cel np. „Odbudowa domu rodziny, która straciła wszystko w pożarze”. I tu zaczynają się „schody”. Pierwsze z wielu „ale„ , które mi się nie podoba, to nabijanie kieszeni zarządu stowarzyszenia mającego status OPP. Z każdej złotówki - 25 groszy zostaje do ich dyspozycji. Z danych pozyskanych z Internetu,( w zależności jak operatywny jest zarząd w pozyskiwaniu kontaktów z fundacjami niemającymi statusu OPP), są to kwoty od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Czy na pewno godzimy się na to żeby z naszych podatków różnego rodzaju „ legalni hochsztaplerzy” żyli jak „pączki w maśle”?
Po przekazaniu 75% zebranych środków, o ile zostaną przekazane, bo bywają przypadki nie przekazywania, a najprostszym tłumaczeniem „legalnych hochsztaplerów” jest stwierdzenie „ cel akcji jest niezgodny z celami statutowymi stowarzyszenia”, pieniążki trafiają na konto fundacji.
Czyli z każdej złotówki zostało 75gr. Z tych pieniędzy fundacja, która ma w celach zapisaną charytatywność, jest „zmuszona” się utrzymać, zapewnić fundusze na różne działania: np. reklama (aby pozyskać nowych darczyńców 1% podatku), wydać kalendarz reklamowy czy stworzyć wydarzenie w stylu ”Wybory Miss” itp.
Suma summarum okazuje się, że na końcu z każdej złotówki zostaje kilka groszy (o ile zostaje), które fundacja z wielką” pompą” przekazuje charytatywnie beneficjentom, od nieszczęścia których, wszystko się zaczęło.
Wypełniając PIT z rozliczeniem podatku, „obróćmy” każdą złotówkę kilka razy w ręce, zanim zdecydujemy, komu przekażemy nasz 1% .
(Marek Borecki)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: misspo50ce


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.