Facebook Google+ Twitter

Z czasów II wojny światowej najgorzej wspominamy Ukrainców

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-24 11:59

Jak podaje serwis TVP.info, najgorzej wspominamy kontakty z Ukraińcami – wynika z sondażu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”.

Podczas wojny największą styczność mieliśmy z Niemcami (pamięć o tych spotkaniach zachowało 49 proc. badanych), Rosjanami (41 proc.), Żydami (32 proc.) i Ukraińcami (15 proc.).

Jednak, ku zaskoczeniu organizatorów, do najgorszych spotkań Polacy zaliczają kontakty z z Ukraińcami. Wpływ na to musiała mieć czystka na Wołyniu, gdzie w 1943 r. Ukraińcy zabili kilkadziesiąt tysięcy Polaków (wie o tym 57 proc. Polaków). Na kolejnych miejscach "przykrych wspomnień" uklasyfikowali się Niemcy i Rosjanie.

W ankiecie pozytywnie określono nasze kontakty z Francuzami – 64 proc. uznało, że były one dobre. Kontakty z Anglikami pozytywnie wspomina 63 proc. respondentów, a z Żydami 43 proc.

Sondaż przeprowadził instytut Pentor dla Muzeum II wojny światowej.

Socjolog Piotr Kwiatkowski, współautor z Pentora przypuszcza, że kontakty z Niemcami Polacy wspominają lepiej, gdyż od kilkudziesięciu lat trwają wysiłki na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Tymczasem w stosunkach z Ukraińcami proces ten dopiero się zaczyna.

Źródło: TVP.info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.