Facebook Google+ Twitter

Z dowodów osobistych zniknie adres zameldowania. Obowiązek meldunkowy jeszcze przez rok

1 stycznia 2015 r. zostanie wprowadzony nowy wzór dowodów osobistych. Z dokumentu tożsamości zniknie m.in. informacja o zameldowaniu. Nie oznacza to, że zniesiono obowiązek meldunkowy.

 / Fot. MSWObowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony od 1 stycznia 2016 r. Oznacza to, że przez rok będziemy mieli okres przejściowy, z którym będą wiązały się problemy w urzędach, bankach i wszystkich instytucjach, które wymagają adresu zameldowania. Od 1 stycznia bowiem nie znajdziemy go w dowodzie osobistym.

Jak donosi Gazeta Prawna urzędy obawiają się kolejek. Dlaczego? Bo na przykład banki nie przestaną wymagać podania adresu zameldowania. Trzeba będzie zatem uzyskać w urzędzie jego poświadczenie. Gdański magistrat szacuje, że ruch zwiększy się o 2,5 - 3 tys. osób rocznie.

Drugi problem to dowolność w wyborze urzędu podczas wyrabiania nowego dowodu. Do tej pory konieczne było zgłoszenie się do urzędu zgodnego z adresem zameldowania. Od 1 stycznia dowód osobisty wyrobimy w dowolnej jednostce w Polsce. To duże ułatwienie dla osób, które pracują poza miejscem zameldowania i studentów, ale na pewno też sytuacja, która skomplikuje pracę urzędnikom.

Oprócz adresu zameldowania z nowego dowodu osobistego znikną informacje na temat wzrostu i koloru oczu oraz podpis. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność. Nowe będą wydawane sukcesywnie po 1 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dlaczego dowód jest "osobisty", a paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka nie?
Do zidentyfikowania obywatela nieprzestępczego wystarczy jego oświadczenie, że jest Janem Kowalskim o nr PESEL takim to, a takim.
Obywatel przestępczy poradzi sobie z podrobieniem dokumentu stwierdzającego tożsamość... :)
Jeszcze chwila, jeszcze dwie i "będą nas mieli" po zapachu, brzmieniu głosu, czy innym drobiazgu, który można zeskanować i zweryfikować w globalnej bazie danych, niestety... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z drugiej strony... z tego, że coś się dało zrobić, nie wynika, że się da zrobić zawsze. ;)


Są tacy, co mają w zasadzie swobodny dostęp do bazy PESEL . To tak zwane "służby", do policzenia których palców ręki brakuje.
Mają też dostęp do innych "wrażliwych" danych, w końcu sami je gromadzą.

Czy zatem nie należy rozważyć takiej oto sytuacji, że mogą być one skłonne do używania, bądź nieużywania (pod warunkami) tychże informacji? W końcu przecież na tym marnym świecie ktoś musiał na to wpaść. I uczynił to raczej wcześniej, niż później. Czyli kilka tysięcy lat temu ;)

A jeśli jeszcze wziąć pod uwagę, że dla służb granice nie istnieją prawie, to biorąc jeszcze pod uwagę "moc" służb na świecie, można postawić pytanie, na które odpowiedź znaleźli już bohaterowie upojnego i pełnego elokwencji spotkania w knajpie "przyjaciół": "państwo polskie istnieje tylko na papierze".

A to z kolei daje do myślenia na temat faktycznego sprawowania władzy, niezależnie od aktualnych "rządów" ( w sprawach kluczowych - rzecz jasna, a nie milionów dupereli, którymi się na co dzień zajmują).

A teraz umieśćmy w tym wszystkim we właściwym miejscu Kowalskiego ze swoją kartką wyborczą ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy trzy lata temu pisałem o tzw. L - 4, zniknęło wówczas z niego 5 pozycji, a bez nich ZUS podobno nie mógł właściwie realizować rozliczeń.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

O iluż to już sprawach słyszałem, że "nie da się"... Od skupu butelek, poprzez dostateczne zaopatrzenie w papier toaletowy, po likwidację wielu niepotrzebnych rubryk z druku L-4. Okazało się po wielu latach, że przyszedł ktoś mądrzejszy i dało się.
Wracając do dowodu osobistego. Miało być niemożliwym brak adnotacji o zatrudnieniu, gdy praca była. Teraz, gdy wiele osób jej poszukuje, to okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Tak będzie również z adnotacją o zameldowaniu, które dzisiaj bywa często inne niż miejsce zamieszkania i stan taki trwa latami, a świat nadal istnieje, nie zawalił się.

Nasi rządzący najchętniej "NIE SWOICH" to by zaczipowali... Ale co po przegranych wyborach? I tu jest sęk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze noszę ze sobą dwa dowody osobiste. Najnowszy reklamowany przez państwo polskie i stary zielony dokument. Mogę więc odmówić okazania aktualnego DO, ale mogę też odmówić wylegitymowania się dawnym dowodem osobistym na znak, że nie jestem wczorajszy. No, ale to wyjątkowe sytuacje, symboliczne, w zasadzie nie wymagające dowodów, nawet świadków, he, he, he...

W końcu znikną dowody osobiste. ... a później sami obywatele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast imiona rodziców, należy wprowadzić miejsce urodzenia, podpis jest konieczny, wzrost i kolor oczu też. Bez podpisu żaden dokument i żadna karta identyfikacyjna nie ma ważności.
Kolejne polskie kuriozum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że przyczyną jest wola nie trucia dupy ludziom często się przeprowadzającym przymusem ciągłego chodzenia do urzędu, pani Glinka. Natomiast również nie rozumiem czemu znika wzór podpisu.

Ja osobiście od lat posługuję się nieważnym dowodem osobistym, mimo upomnień funkcjonariuszy. Nikogo, włącznie z policją, to nie obchodzi (bo w teorii oczywiście istnieje wymóg wymiany).

Tak w ogóle to obowiązek meldunkowy miał być zniesiony już od 2014 roku, ale, jak widać, poślątka ciągle przerzucają nowelizację w czasie, ewidentnie bojąc się jej skutków. Może chodzi o czekanie na przejęcie władzy przez PiS, by to Kaczkę nr 2 obciążyło ewentualne wynikające z tego zamieszanie biurokratyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podejrzewam, że będą problemy z brakiem adresu, ale często ludzie mają inny adres zamieszkania niż zameldowania. Może to jest przyczyną zmian?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest błąd. Szczególnie brak inf. o wzroście. oraz brak wzoru podpisu.
Znam przypadek posługiwania się cudzym dowodem osobistym i tylko dzięki różnicy wzrostu, podpisowi, można było podważyć identyfikację. DO tego okazało się, że osoba nigdy nie mieszkała pod takim adresem.
Innym razem właśnie te informacje pomogły człowiekowi udowodnić iż znaleziony dowód osob. jest jego własnym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.